ASUS TUF 15 FX506HE oyun oynarken 90 derecede çalışıyor

Westfalen

Hectopat
Arkadaşlar merhaba sorun başlıkta da belirttiğim gibi laptopun oyun oynarken çok ısınması. Sıcaklık değerleri 80-90 arası değişiyor kimi zaman 90'ın biraz üzerine çıkıp 91-92 civarı seyrediyor. Tabii bahsettiğim sıcaklık değerlerini sadece New World oynarken almaktayım, diğer oyunlarda ısı değerleri bu kadar yükselmiyor. Sizce bu bir problem yaratır mı? Oyunu oynamaya devam etmeli miyim? Bırakmak istemiyorum açıkçası ama ısı değerlerinin bu kadar yüksek olması bilgisayara zararlıysa sanırım mecbur kalacağım.

Sistem Özellikleri:

Ekran Kartı: RTX3050 Ti
İşlemci: i5 11400H
RAM: 16GB (8x2)

Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.

Sadece Whatsapp Web uygulaması ve Microsoft Edge açık iken ki değerleri görselde paylaştım.

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    877,6 KB · Görüntüleme: 70
Son düzenleme:
Arkadaşlar merhaba sorun başlıkta da belirttiğim gibi laptopun oyun oynarken çok ısınması. Sıcaklık değerleri 80-90 arası değişiyor kimi zaman 90'ın biraz üzerine çıkıp 91-92 civarı seyrediyor. Tabii bahsettiğim sıcaklık değerlerini sadece New World oynarken almaktayım, diğer oyunlarda ısı değerleri bu kadar yükselmiyor. Sizce bu bir problem yaratır mı? Oyunu oynamaya devam etmeli miyim? Bırakmak istemiyorum açıkçası ama ısı değerlerinin bu kadar yüksek olması bilgisayara zararlıysa sanırım mecbur kalacağım.

Sistem Özellikleri:

Ekran Kartı: RTX3050 Ti
İşlemci: i5 11400H
RAM: 16GB (8x2)

Cevaplarınızı bekliyorum, şimdiden teşekkürler.
Altına hava kaldırırsanız yani bir laptop soğutucu kullanırsanız hiçbir şey olmaz. Çünkü o alet zaten o sıcaklığa dayanıklı halde dizayn ediliyor. Sadece 9-12 ayda bir termal macun yenilemek gerekirse toz temizliği yapmk şart.

Altına hava kaldırırsanız yani bir laptop soğutucu kullanırsanız hiçbir şey olmaz. Çünkü o alet zaten o sıcaklığa dayanıklı halde dizayn ediliyor. Sadece 9-12 ayda bir termal macun yenilemek gerekirse toz temizliği yapmk şart.
Hocam teşekkür ederim öncelikle ısı çıkışı sağ tarafta olduğu için elime o denli ısı vuruyordu ki sormak gereği hissettim inanılmaz ısınıyor gibi geldi.

Hocam teşekkür ederim öncelikle ısı çıkışı sağ tarafta olduğu için elime o denli ısı vuruyordu ki sormak gereği hissettim inanılmaz ısınıyor gibi geldi.
Normal herhangi bir gaming laptopun yanına bir eşya koy 5 dakika sonra al ısınmış olduğunu görürsün. O yüzden rahatla laptopu soğutucuya koy ve keyfine bak dostum.

Evet problem yaratır. Laptopun ömrünü büyük ihtimalle kısaltır. Yüksek sıcaklıklardan dolayı ileriki yıllarda tuşlarda problem yaratır. Batarya da cihazın içinde olduğu için bataryanın ömrünün bitme hızını da diğer parçalarda olduğu gibi hızlanır.

Evet problem yaratır. Laptopun ömrünü büyük ihtimalle kısaltır. Yüksek sıcaklıklardan dolayı ileriki yıllarda tuşlarda problem yaratır. Batarya da cihazın içinde olduğu için bataryanın ömrünün bitme hızını da diğer parçalarda olduğu gibi hızlanır.
Şöyle bir nokta var eğer her 3D oyunda 90 dereceyse sıkıntı lakin sadece bazılarındaysa OK. Tuş problemine bir şey diyemem kaçış yok. Batarya ömrünü uzatmak için de MyAsus dan yüzde 60 şarjı seç. Bu sayede bataryanın ömrü de artacaktır.

Bilgisayarı biraz yükseltip alttan hava girişi miktarını fan yardımıyla artırabilirsin ısı düşüşü olacaktır. Yapısı gereği uzun süren yüksek performanslı uygulamalar için tasarlansa da limitlerinde kullanmamak gereği taraftarıyım. :)

Yeni konular

Geri
Yukarı