ASUS TUF B450 PLUS Güç Almasına Rağmen Çalışmıyor

blaregrimoire

Zeptopat
Daha fazla  
Anakartımı alalı 1 sene civarı oldu. Ben deneyebileceğim her şeyi deneyip arızalı olduğu kanaatine vardım ancak buradaki arkadaşların da bilgisine danışmak istedim. Yaptıklarım şu şekilde (lütfen cevap yazmadan önce bunları okuyun ki gerçekten kaçırdığım bir şey var mı anlamış olayım):

Üzerinden bütün bileşenleri çıkardığımı ve bu testleri uzay montajla yaptığımı belirtmeliyim.

1- Güç kaynağında sorun olabilir diyerek başka güç kaynağıyla denedim, açılmadı. İki güç kaynağı da başka anakartları sorunsuzca çalıştırdı.
2- BIOS pili ile bir sorun olabileceğini düşündüm, değiştirdim fayda etmedi. Tamamen çıkardım saatlerce bekledim fayda etmedi.
3- Statik elektrik sorunu olabilir diyerek anakartı toprakladım, birkaç saat bekledim ama yine tetik almadı.
4- Üzerinde kısa devre yapabileceğini düşündüğüm vida, metal parçası aradım ama nafile.
5- Tuşta sorun yok. Anakartın üzerindeki telleri kısa devre yaptırarak da açamadım.

Anakart güç alıyor ancak hiçbir tepki vermiyor, elektrik kesik gibi düşünün. Fanlar dönmüyor veya herhangi bir kıpırtı bile yok.
Bu güne kadar sorunsuzdu. Şu anda teknik servis yolu göründü gibi. Aranızda bunu yaşamış olan var mı? Deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Sistem özellikleri (önemi olduğunu sanmıyorum ama):
Ryzen 3600
Kingston HyperX 2x16 RAM
AMD RX5700XT
Cooler Master 700W

Hocam benim de benzer bir sorunum var. Sistemi dün sıkıntısız kullanıyordum, bir anda dondu. Açtım, BIOS'a girdim, yine dondu. Kasa üzerindeki tuş ile kapattım. Gidiş o gidiş. Bileşenler çalışıyor ) fanlar dönüyor, RGB yanıyor, CPU ısınıyor) ancak görüntü hiçbir şekilde gelmiyor, 2 ekran kartıyla denendi.
İşin garip yanı, bu sıralar AMD B450 anakartlarda normalden fazla şikayet görüyorum. Windows güncellemesi vs. bozuyor olabilir mi acaba?

Garantiye gönderin. Siz yapılabilecekleri yapmışsınız.

Eğer sistemi montajlı olarak tek yerden aldıysanız aldığınız yere gönderin. Yok, tek tek aldıysanız rma.asus.com üzerinden seri numarası ile kayıt açın. Evden alırlar. SMS Infocomm denen (Asus anakartlara bakan tek yetkili servis) hantal oluşum inceleyip tamiri yapar. Eğer İstanbul'da iseniz elden teslim etme imkanı da var sanırım.

Windows güncellemesi vs. bozuyor olabilir mi acaba?
Hocam linux kullanıcısıyım bana sormayın Windows konusunda tarafsız konuşmam zor :) Şaka bir yana pek sanmam ama dediğiniz gibiyse belki de öyledir. Siz ekran kartından ziyade diğer bileşenleri de bir test edin derim.
Garantiye gönderin. Siz yapılabilecekleri yapmışsınız.
Dediğiniz gibi yapacağım. Teşekkür ederim.

Hocam linux kullanıcısıyım bana sormayın Windows konusunda tarafsız konuşmam zor :) Şaka bir yana pek sanmam ama dediğiniz gibiyse belki de öyledir. Siz ekran kartından ziyade diğer bileşenleri de bir test edin derim.

Dediğiniz gibi yapacağım. Teşekkür ederim.
Anladım hocam, yanlış tespit o zaman. 😅
Bilemiyorum sebebi ne ama işte benim de dün oldu. Zaten oyunlarda donma sorunu vardı. Yeni anakart ve buzzer aldım, belki buzzer ile sorunu tespit edebilirim ve anakartı açmadan iade edebilirim diye. Bayram tatili gireceği için bizim anakartlar 3 haftadan erken gelmez diye düşünüyorum.
Benim durumumda, işlemci veya anakart sıkıntılı duruyor. İşin kötü yanı, EZ Debug LED özelliği var ancak düzgün çalışmıyor (her şey sıkıntısız görünüyor). Belki, anakart bozulduğu için çalışmıyordur diye düşünüyorum.

Benim durumumda, işlemci veya anakart sıkıntılı duruyor. İşin kötü yanı, EZ Debug LED özelliği var ancak düzgün çalışmıyor (her şey sıkıntısız görünüyor). Belki, anakart bozulduğu için çalışmıyordur diye düşünüyorum.
Bildiğim kadarıyla işlemciler çok nadiren arıza yaparlar (elimden 2 düzine geçmiştir ama arıza yapanına rastlamadım). İşlemciden önce, ramleri kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Başka bir anakartınız ya da tanıdığınız birisi varsa o şekilde deneyebilirsiniz. Eğer ramlerde de sorun görmüyorsanız anakartınızdan gerçekten şüphelenebilirsiniz. İçiniz rahat edecekse işlemciyi de deneyin derim.

Bendeki TUF X570-plus anakartta da DRAM LEDi yanıyor ve açılmıyordu. BIOS güncellemesi sonrasında olmuştu. Belleklerin sağlam olduğunu biliyordum. Yine de tek tek tüm slotlarda denemiştim. Asus'un stabil yazılım çıkarmakta zorlandığını biliyoruz. Daha önce belleklerin XMP modu açıkken sistemin açılmaması gibi şikayetler ortalıkta dolaşıyordu. Ben de bundandır deyip anakartı servise verdim. BIOS yazıldı, test ok deyip gönderdiler, yine aynı. İkinci kez gönderdiğimde sorun yok bunda dediler. Bilgisayarcıdan yardım alıp ondaki bellek, güç kaynağı ve ekran kartlarından takıp denedik olmadı. Elinde uygun AM4 soket işlemci olmayınca şüphe oraya yoğunlaştı. Sistemi komple İncehesap'a gönderdim. Meğerse işlemci pert olmuş. 24 saat içinde sıfırı ile değiştirip gönderdiler. Servis notuna da işlemci bellek görmüyor yazmışlar. Nasıl olduysa içindeki DRAM kontrolcüsü bozulmuş ve bu olay BIOS güncellemesine denk geldi.

Demek istediğim debug LED ile arıza tespiti de zor. Tam bilemiyorsunuz. Ben stres dolu 51 gün geçirdim. En güzel seçenek sistem toplu alındıysa oraya vermek. Onlar arıza tespitini yapar ve ilgili parçayı servisine gönderir. Eğer parçaları ayrı aldıysanız veya arızanın kesin olarak anakarttan olduğuna eminseniz (start almadığına göre ondan gibi duruyor.) direkt olarak servise göndererek süreci daha hızlı hale getirisiniz.

Eğer parçaları ayrı aldıysanız veya arızanın kesin olarak anakarttan olduğuna eminseniz (start almadığına göre ondan gibi duruyor.) direkt olarak servise göndererek süreci daha hızlı hale getirisiniz.
Parçaları ayrı aldım. Dediğim gibi her şeyi (işlemci dahil) çıkartarak yaptım bu testleri. Kafamda biraz kesinleştirdikten sonra da bu konuyu açtım. Göndereceğim.

Bildiğim kadarıyla işlemciler çok nadiren arıza yaparlar (elimden 2 düzine geçmiştir ama arıza yapanına rastlamadım). İşlemciden önce, ramleri kontrol etmek iyi bir fikir olabilir. Başka bir anakartınız ya da tanıdığınız birisi varsa o şekilde deneyebilirsiniz. Eğer ramlerde de sorun görmüyorsanız anakartınızdan gerçekten şüphelenebilirsiniz. İçiniz rahat edecekse işlemciyi de deneyin derim.
Hocam valla bir arkadaş var da yaklaşık 10 kilometre uzakta. Kasayı araba olmadan götüremem oraya. Araba da var ama arkadaşımın iş saatleri dolayısıyla falan sıkıntı oldu. Yoksa ben de test edip emin olmak istiyorum. RAM'ler yaklaşık 1 hafta önce Memtest86 testinden geçti, sıkıntı olmaması lazım.
Bendeki TUF X570-plus anakartta da DRAM LEDi yanıyor ve açılmıyordu. BIOS güncellemesi sonrasında olmuştu. Belleklerin sağlam olduğunu biliyordum. Yine de tek tek tüm slotlarda denemiştim. Asus'un stabil yazılım çıkarmakta zorlandığını biliyoruz. Daha önce belleklerin XMP modu açıkken sistemin açılmaması gibi şikayetler ortalıkta dolaşıyordu. Ben de bundandır deyip anakartı servise verdim. BIOS yazıldı, test ok deyip gönderdiler, yine aynı. İkinci kez gönderdiğimde sorun yok bunda dediler. Bilgisayarcıdan yardım alıp ondaki bellek, güç kaynağı ve ekran kartlarından takıp denedik olmadı. Elinde uygun AM4 soket işlemci olmayınca şüphe oraya yoğunlaştı. Sistemi komple İncehesap'a gönderdim. Meğerse işlemci pert olmuş. 24 saat içinde sıfırı ile değiştirip gönderdiler. Servis notuna da işlemci bellek görmüyor yazmışlar. Nasıl olduysa içindeki DRAM kontrolcüsü bozulmuş ve bu olay BIOS güncellemesine denk geldi.

Demek istediğim debug LED ile arıza tespiti de zor. Tam bilemiyorsunuz. Ben stres dolu 51 gün geçirdim. En güzel seçenek sistem toplu alındıysa oraya vermek. Onlar arıza tespitini yapar ve ilgili parçayı servisine gönderir. Eğer parçaları ayrı aldıysanız veya arızanın kesin olarak anakarttan olduğuna eminseniz (start almadığına göre ondan gibi duruyor.) direkt olarak servise göndererek süreci daha hızlı hale getirisiniz.
Ben kendim topladım. Haklısınız debug led konusunda vs ancak elimde test edebilecek donanım yok. Buzzer aldım, işe yarar mı emin değilim ama onu deneyeceğim. Olmadı yeni aldığım anakartı (B550 Gaming Plus) açar, denerim. İade almaları gerekiyor 14 gün içinde, eğer anakartta sıkıntı yoksa iade ederim diye düşünüyorum.

Güncelleme: Teknik servis anakartı sorun olmadığını belirterek olduğu gibi geri gönderdi. Bugün elime ulaştı. Anakart şu an çalışıyor ancak bazen ilk açılışta görüntü vermeyi reddediyor. Gücü kesip tekrar açmam gerekiyor. Ayrıca birkaç defa ekran kartımı taktığımda sistem açılmayı reddetti. Ekran kartında herhangi bir sorun olmadığına eminim. Bu SMS Infocomm denen teknik servis acaba tam olarak ne iş yapıyor?

Yeni konular

Geri
Yukarı