ASUS TUF B450-Pro Gaming anakart RAM arızası

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
RAM
Corsair Vengeance 2x8GB 3200MHz 16CL - CMK16GX4M2E3200C16
SSD veya HDD modeli
Samsung 860 EVO 250GB
Ekran kartı
ASUS ROG STRIX 2060 OC
Anakart
ASUS TUF B450-Pro Gaming
İşlemci
AMD Ryzen 5 2600
Merhaba. Geçen ay 2x8GB RAM alarak sistemimdeki toplam RAM'i 32GB yaptım. Anakartımda 4 slot var ve hepsinde 8'er GB'lık tamamen aynı marka ve model olan RAM'ler takılı. RAM'leri aldıktan sonra bilgisayarda ilk defa mavi ekran aldım. İlk başta çok umursamadım çünkü uzun süre tekrar karşıma çıkmadı. Sonra Overwatch oynarken günde 1 kere crash yemeye başladım. 1'den fazla crash yemiyordum ama her gün 1 kere mutlaka oyundan atıyordu hata kodu falan vermeden. Overwatch'a şu sıralar ara verdim oynamıyorum. Gidip 1.5 patch geldiği için Cyberpunk 2077 aldım ve 40 saat sorunsuz oynadım. 40 saatten sonra Cyberpunk da crash vermeye başladı. Oyuna girdikten sonra 10-15 dakika içinde "Cyberpunk 2077 Flatlined" hatası alıyorum.

Bugün yeni aldığım RAM'leri çıkarıp öyle denemek aklıma geldi ve Cyberpunk hata vermedi. Yeni aldığım RAM'lerin bozuk olduğuna inanmak istemediğim için eskileri çıkarıp bu kez de sadece yenileri taktım ve yine hata almadım. Sonra hem yeni hem de eski RAM'leri aynı slotlarda denediğimi fark edip anakarttaki diğer 2 slota (siyah slotlara) takmayı denedim ve hangi RAM'i takarsam takayım, siyah slotlara taktığım zaman garip garip hatalar alıyorum. Mavi ekran hatası aldım, Cyberpunk'a daha giremeden crash yedim. (Önceden 10-15dk oynadıktan sonra hata veriyordu. Sadece siyah slotları kullanırsam oyunda save dosyamı bile yükleyemiyorum.)

Bir de RAM'ler siyah slotta takılıyken 3200MHz frekansta PC hiç açılmıyor. Direkt BIOS ekranına yönlendiriyor. 3000'e indirince PC açılıyor ama bu sefer de yine Cyberpunk hata veriyor. 2933MHz denedim onda da görüntü ekrana bile gelmedi. Aynı RAM'leri gri slota taktığım zaman 3200MHz hızda çalışıyor ve oyun da hata vermiyor.

Sonuç olarak sistemimde sağlıklı bir şekilde 32GB RAM kullanamıyorum. İlk başta yeni aldığım RAM'lerde sorun var diye düşünmüştüm ama şu an yeni RAM'ler gri slota takılı ve arkada Cyberpunk yarım saattir açık. Benim için geriye sadece anakart slotunun arızalı olması kalıyor. Yine de aklıma gelmeyen başka bi şey olması ihtimaline karşın buradaki bilgili arkadaşlardan yardım almak istiyorum.

Sorun düşündüğüm gibi anakartın siyah slotlarında mıdır sizce? Eğer öyleyse servis bunu ücretsiz bir şekilde garanti kapsamında halleder mi? Anakartı 2019'da aldım ve ASUS sitesinden seri numarası sorguladığım zaman garantisi Nisan ayına kadar geçerli yazıyor. ASUS'un servisi nasıldır tecrübesi olanlar deneyimlerini yazarsa sevinirim.

RAM'lere ayrı ayrı Memtest86 testi yapmayı deneyebilir misiniz? Biraz uğraştırıcı olacaktır ama RAM arızasını tespit etmek için en etkili yöntem Memtest86 testi yapmaktır diyebilirim. Ek olarak testleri XMP kapatarak yapmanı tavsiye ediyorum. BIOS üzerinden kapatabilirsiniz.

Sorun düşündüğüm gibi anakartın siyah slotlarında mıdır sizce?
Anlattığınıza göre öyle gibi. Ek olarak BIOS sürümünüz güncel mi? Güncel değil ise güncelleyin.

RAM'lerin modellerini CPU-Z ile paylaşırsanız iyi olur.

RAM'lere ayrı ayrı Memtest86 testi yapmayı deneyebilir misiniz? Biraz uğraştırıcı olacaktır ama RAM arızasını tespit etmek için en etkili yöntem Memtest86 testi yapmaktır diyebilirim. Ek olarak testleri XMP kapatarak yapmanı tavsiye ediyorum. BIOS üzerinden kapatabilirsiniz.

Anlattığınıza göre öyle gibi. Ek olarak BIOS sürümünüz güncel mi? Güncel değil ise güncelleyin.

RAM'lerin modellerini CPU-Z ile paylaşırsanız iyi olur.

Dün akşam dalgınlığıma geldi ve konu başlığını düzenlemeyi unutup konu açtığım için uyarı aldım. Uyarı sürecinde de konu açamadığım için kendim çözüm aramaya devam ettim.

En son RAMleri tüm slotlara takıp 2933MHz'e çektim ve problem ortadan kalktı. Cyberpunk crash vermedi. Herhangi bir mavi ekran hatası da almadım. Problemin ne olduğu konusunda hiçbir fikrim yok ama böyle yapınca sorun ortadan kalktı. Slotlarda sıkıntı vardır diyordum ama 2933MHz yapınca sorunsuz çalıştı. Slotlar problemli olsa böyle bir şey mümkün olur muydu? Anlam veremedim...

Az önce BIOS sürümüme baktım. Ben güncel zannediyordum ama son sürüme sahip değilmişim. Şimdi BIOS'u da güncelleyeceğim.

CPU-Z'den RAM'leri kontrol ettim ve hepsinin tüm bilgileri aynı :

Screenshot_20.png

Screenshot_21.png

Slotlardaki tüm RAM'ler aynı olduğu için diğer 2 tanesini atmadım. Tüm bilgileri aynı gözüküyor. Zaten alırken özellikle dikkat ettim tamamen aynı olmalarına. (Bu arada yeni fark ettim max bandwith neden 2133 yazıyor? Şu an 2933'de kullanıyorum ama RAM'lerin frekans değeri 3200MHz. XMP kapalı olarak mı değerlendiriyor uygulama?)

Memtest86'nın da uzun sürdüğünü okuduğum için yapmadım. Gri slotta tüm RAM'ler sorunsuz çalıştığı için sorunun RAM'lerde olmadığını düşünüp boşuna beklemeyim dedim ama eğer sorun çözülmezse onu da deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı