ASUS TUF Ekran Kartları Isınma Sorunu

HestiaMorre

Femtopat
Herkese iyi forumlar. Yakın zamanda ASUS TUF GTX 1650 Super siparişi verdiğim için biraz araştırma yaptım. Anladıklarımın ve düşüncelerimin ne kadar doğru olduğunu bilmiyorum ama eğer doğru anladıysam olay şöyle:
TUF serisi NVIDIA kartlardan GTX 1650, GTX 1660 ve GTX 1660 Ti'da; AMD kartlardan RX 5600XT ve RX 5700 XT'de çok ciddi seviyede ısınma sorunu var. ASUS bunun farkına varıp TUF GTX 1650 Super ve TUF GTX 1660 Super modellerini piyasaya çıkartırken RX 5600XT ve RX 5700 XT modellerinin de soğutmasını yenileyip bu 2 AMD karta "Evo" ibaresini koyarak piyasaya sürdü. Yani bu son bahsettiğim 4 kartta ısınma problemi giderilmiş. NVIDIA'nın Super kartları ilk çıkış olarak soğutması geliştirilerek, AMD'nin 2 kartı ise yenilenip soğutması değiştirilerek piyasaya sürülmüş. Kaynakçamda belirttiğim yerlerde 1650 Super yük altında 67-75 dereceleri arasında geziyor. İyi bir kasa soğutmasıyla 70 derecenin üzerine çıkacağını sanmıyorum. Sistemi kurunca testlerini yapıp konu açarım.
Özetleyecek olursak:
Isınma sorunu olan ekran kartları
- ASUS TUF GTX 1650
- ASUS TUF GTX 1660
- ASUS TUF GTX 1660 Ti
- ASUS TUF RX 5600XT
- ASUS TUF RX 5700 XT
Isınma sorunu olmayan ekran kartları
- ASUS TUF GTX 1650 Super
- ASUS TUF GTX 1660 Super
- ASUS TUF RX 5600XT "Evo"
- ASUS TUF RX 5700 XT "Evo"
Kaynaklar

TUF serisi ısınma sorunu diye arattığınızda karşınıza çıkan çoğu konu

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Son düzenleme:
Konu hortlamış gibi olmasın ama bende de TUF GTX 1650 var ve GTA 5 ve diğer oyunlarda hiç 55 dereceyi geçtiğini görmedim.

Arkadaşlar merhaba ben ikinci el bir laptop satın aldım ASUS TUF Gaming bu laptopun işlemcisi Ryzen 5 3550H ve ekran kartı olarak da 2 tane ekran kartı bulunmakta bir tanesi NVIDIA GTX 1650 diğeri ise AMD Radeon Vega Mobile GFX fakat sorun şu ki özellikle Radeon olan çok ısınma yapıyor zaman zaman % 80 IDE geçiyor oyun olarak GTA 5 ve PUBG Mobile oynuyorum oyunlarda genel olarak kasma donma yaşanmıyor fakat bu kadar ısınması beni korkutuyor sizce bu normal mi?

Geri
Yukarı