ASUS TUF F15 yüksek sıcaklık

Bahato

Femtopat
Daha fazla  
ASUS TUF F15 serisi bir Gaming laptopa sahibim.
Özellikleri:
  • i5 10300H
  • GTX 1660 Ti 6 GB.
  • 8 GB Single Channel RAM.

Öncelikle sorunumuza gelirsek, herkeste olduğu gibi bende de ısı problemi var. Bu nisan aylarında işlemcim Black Desert, Apex tarzı oyunlarda 91 92 derecelere anlık çıkıp 89 90'da sabitleniyordu. Bu bazı insanlara göre normal, bazılarına göre anormal. İnsanlar 2'ye ayrılmış durumda. Ben de bu tarz sorunları yaşayan çoğu arkadaşların konularını makalelerini okudum. Bazısı fan al diyor, bazısı undervolt, bazısı Turbo Boost'u kapat vesaire.

Laptopumu yaklaşık 2 tane tahta yardımıyla (fanlar açık olacak şekilde) havaya kaldırdım hava sirkülasyonu için. Ancak yaz ayı geldiği için bu sıcaklıklar anlık 95 96'lara çıkmaya başladı. Valorant'ta anlık 85 90 olup düşmekte. Sea of Thieves tarzı oyunlarda da 93 95'lere çıkmakta. Turbo Boost'u kapadığım zaman işlemcim maksimum 80 dereceleri görmekte ancak 15 20 FPS kayıp yaşamaktayım. Bu oyundan oyuna değişiyor ama Black Desert tarzı bir oyunda 20 FPS kaybım vardı. Valorant'ta, LoL'de, Apex'te ve CS'de daha fazla kayıp çıkıyor.

Laptopumdaki işlemciye bu kadar yükün binme sebebininde RAM olduğunu düşünüyorum. Çünkü 2021 yılında çoğu oyunlar artık 16 GB RAM'e geçmekte ve ben de aynı şekilde 2x8GB RAM yapmayı düşünüyorum. Ve bunun az da olsa işlemci üzerindeki yükü azaltacağını düşünüyorum siz ne düşünüyorsunuz belirtirseniz sevinirim.

Undervolt hakkında ise düşüncem bana riskli geliyor, garantisinin bozulacağından korkuyorum. Çünkü laptopum yeni (2021 Nisan başı alındı).

Bazıları ısınma sorununun TUF'tan kaynaklı olduğunu söylüyor ama makalelere sorulara baktığım zaman bu durumu diğer markaları kullanan insanlar da yaşıyor.

Aklıma ise şöyle bir fikir geldi, sizin önerilierini merak etmekteyim; ThrottleStop'ya da XTU ile hem Boost kapatarak FPS kaybememek hem de işlemci ısısını düşürmek amacıyla Turbo ratio limiti 4 GHz'den 3.3 3.2 civarına çeksem işlemcinin ısısını 85-87 altına çekebilir miyim? Hem FPS'den az kayıp olur hem de işlemci için bana mantıklı geliyor. Ama zararlı mı değil mi pek emin değilim o yüzden yardımcı olursanız sevinirim.

Sıcaklıktan ötürü herhangi bir drop yemiyorum ama Single Channel RAM'den ötürü bazen yediğim oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben asla 45 FPS görmedim ancak İşlemci boostunu kapatarak max 80 dereceyi görüyorum. Ve remin 8Gb ise 2x8 dual channel yaparsan işlemcin daha rahatlar ve fps artışı alırsın ben öyle yapacağım.

Geri
Yukarı