Çözüldü ASUS TUF F15'te eski BIOS sürümüne nasıl dönülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Alp Demir

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Özetle bir ASUS TUF F15 laptop aldım. Daha 1 hafta olmadı alalı. İlk geldiğinde sorunu yoktu. Daha sonra yeni BIOS sürümüne geçtim ve açılmama sorunu başladı. Güç düğmesine basıyorum ASUS yazıyor sonra kararıyor hiçbir şey olmuyor. Güç tuşuna basıp kapatıp tekrar açınca açılıyor. Hiçbir türlü ilk seferde açılmıyor. Eski BIOS sürümünde böyle bir sorunum yoktu ne olduysa MyASUS programı ile yeni BIOS sürümüne geçince oldu.

Flash bellek ile 309 sürümüne (en son) geçmeye çalışıyorum. Ama indirdiğim BIOS sürümü .CAP uzantılı olması gerekirken saçma bir uzantı ve işlevsiz bir dosya olarak iniyor dolayısıyla EZ Flash menüsünde flashım gözükmüyor.
Durumlar çok karmaşık biliyorum ama iyice soğudum bilgisayardan. Yeni üründe böyle saçma sorunların olması üzdü beni.

IMG_20211025_193416.jpg

@Recep Baltaş
@Ali Güngör

Son düzenleme:
Çözüm
Sorununuzu şimdilik çözdüyseniz sıkıntı yok. Ama Asus bunu ne zaman ve nasıl çözer bilemiyorum. Yani kendilerine geri bildirim yapılması lazım bu konuda. Dikkate alırlarsa belki bir çözüm üretebilirler.
Sorunu çözdüm de bir başka sorunlu BIOS indirerek çözdüm. Dediğin gibi Asus bunu çözmeli geri bildirim göndereceğim ama işe yarayacağını sanmam.
Merhaba. Bilgisayarınızın tam modeli nedir acaba ? Ben yardımcı olmaya çalışayım size.
asus tuf fx506hcb-hn144t tam modeli bu. Sorunun tamamen bios kaynaklı olduğunu saptadım. Öncelikle tüm BIOS'lar bozuk. En eski versiyon olan FX506HCB.305 isimli BIOS'u kurduğumda PİLDEYKEN Açılış uzun sürüyor. Yaklaşık 15-20 saniyede ASUS yazısı geliyor daha sonra normal açılıyor.

Diğer 2 BIOS sürümlerinde ise şu hata var. Laptop ŞARJDAYKEN Asus yazısı hemen geliyor fakat daha sonra siyan ekranda kalıyor. Güç düğmesine basıp tekrar açmadan hiçbir şey olmuyor öylece siyah ekranda bekliyor.

Mecburen 305 versiyon BIOS kurdum o da sıkıntılı ama en azından tuşa bastığımda açılıyor. Sizce bunu düzeltirler mi?

Sorununuzu şimdilik çözdüyseniz sıkıntı yok. Ama Asus bunu ne zaman ve nasıl çözer bilemiyorum. Yani kendilerine geri bildirim yapılması lazım bu konuda. Dikkate alırlarsa belki bir çözüm üretebilirler.
Sorunu çözdüm de bir başka sorunlu BIOS indirerek çözdüm. Dediğin gibi Asus bunu çözmeli geri bildirim göndereceğim ama işe yarayacağını sanmam.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı