ASUS TUF FA506IU RAM değişikliği garantiyi bozar mı?

Yasar Furkan

Kilopat
Daha fazla  
Yakın zamanda aşağıdaki Laptop'u alacağım ve yanında RAM de almak istiyorum fakat aklıma takılan soru şu:
Laptop RAM'ini ben takarsam garanti kapsamından çıkar mı? Bir de RAM tavsiyeniz var mıdır?

Hatta şimdi bir daha bakındım da bu laptop daha mantıklı geldi: OMEN by HP 15-dh1004nt (132Y8EA) / Intel Core i5-10300H / 8 GB Ram / 1 TB + 256 GB SSD / W10 / 15.6 inç FHD / NVIDIA GeForce RTX 2060
Fakat aynı sorum bu laptop için de geçerli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yakın zamanda aşağıdaki Laptop'u alacağım ve yanında RAM de almak istiyorum fakat aklıma takılan soru şu:
Laptop RAM'ini ben takarsam garanti kapsamından çıkar mı? Bir de RAM tavsiyeniz var mıdır?

Hatta şimdi bir daha bakındım da bu laptop daha mantıklı geldi: OMEN by HP 15-dh1004nt (132Y8EA) / Intel Core i5-10300H / 8 GB Ram / 1 TB + 256 GB SSD / W10 / 15.6 inç FHD / NVIDIA GeForce RTX 2060
Fakat aynı sorum bu laptop için de geçerli.

Bilgisayarın üzerindeki belleğe bir tane daha 8 GB eklerseniz çalışmama ihtimali yüksek.
Doğrudan 16 GB olan bir modele bakın.

Bilmem ama git masaüstü al daha iyi bence garantiyi bozmaz RAM'i 16 - 37 al
laptop almam gerekmese masaüstü alırım zaten :)
Bilgisayarın üzerindeki belleğe bir tane daha 8 GB eklerseniz çalışmama ihtimali yüksek.
Doğrudan 16 GB olan bir modele bakın.
bunu ilk defa sizden duyuyorum. Neden çalışmasın?
Firmaya mail yoluyla model belirterek soruyu iletin. Sorun çıkacağını sanmıyorum. Çoğu firma donanım eklemelerine müsaade veriyor.
Teşekkür ederim

Bunu ilk defa sizden duyuyorum. Neden çalışmasın?

Bellek üreticileri notebooklar için farklı donanımlarda ve seride bellek üretirler.
Piyasada satılan OEM belleklerden farklıdırlar.

Mevcut bellek ile Dual çalışması için marka model revizyon hatta bellekte kullanılan çiplerin bile aynı olması lazımki çakışma yaşanmasın.

Bu sebeple aynı bellekten bulman imkansız gibi.
Dual kit olan bellekler bu sorunu ortadan kaldırmak için üretilirler.
Bu belleklerin seri numaraları bile aynıdır.

Bellek üreticileri notebooklar için farklı donanımlarda ve seride bellek üretirler.
Piyasada satılan OEM belleklerden farklıdırlar.

Mevcut bellek ile Dual çalışması için marka model revizyon hatta bellekte kullanılan çiplerin bile aynı olması lazımki çakışma yaşanmasın.

Bu sebeple aynı bellekten bulman imkansız gibi.
Dual kit olan bellekler bu sorunu ortadan kaldırmak için üretilirler.
Bu belleklerin seri numaraları bile aynıdır.
Bir çok kişi tanıyorum laptop'a ikinci ram'i takan ve sıkıntısız kullanan. Aynı mhz ve cl özelliklerine sahip ramler sıkıntısız çalışıyor diye biliyorum. Şu ana kadar bunu yapıp sorun yaşayan arkadaşım olmadı. Gerekirse tek soket 16 gb ram de takabilirim.

Bir çok kişi tanıyorum Laptop'a ikinci RAM'i takan ve sıkıntısız kullanan. Aynı MHz ve CL özelliklerine sahip RAM'ler sıkıntısız çalışıyor diye biliyorum. Şu ana kadar bunu yapıp sorun yaşayan arkadaşım olmadı. Gerekirse tek soket 16 GB RAM de takabilirim.

Büyük ihtimalle onlar sorun yok sanıyorlar ama RAM'leri tam verimli çalışmıyordur kontrol etmek lazım.

Tek modül 16 takmak yerine Dual 8+8 takmak daha mantıklı.

Geri
Yukarı