ASUS TUF FX505GT-BQ018 Laptop fanı çalışırken bir anda duruyor

beniyibiri

Hectopat
Merhaba,

ASUS TUF FX505GT-BQ018 model laptopa sahibim. Bu laptopu alalı tam 1 hafta oldu. 1. hafta sonunda oyun oynarken fanın bir anda durup ardından tekrar çalışmaya bağladığını fark ettim. Bunu normal kullanımda da yapıyor ancak sessiz çalıştığı için pek farkedilmiyor. (Ayrıca belirteyim laptop fanından takır tukur sesler gelmiyor )
Buna " yeterli sıcaklığa ulaştığında kendini yavaşlatıyor" diyebilirsiniz ancak fan çalışırken aniden durduktan sonra hemen tekrar aynı hızda çalışmaya başlıyor. O yüzden bunu demek saçma olur. Bu sorun genel bir sorun mu, başka yaşayan var mı? Durduk yere olması beni korkuttu ve yazılımsal olduğunu tahmin ediyorum. Bunu yaşayan varsa ve yazılımsal bir sorun ise nasıl düzeltecebileceğimi anlatır mısınız?

Ek olarak myasus uygulamasından genel donanım testi yaptım. Program, fan için sorun olduğunu belirtti. Programda dolayısıyla beni servise yöneltiyor. Bende servise vereceğim. Acaba servise verdiğimde fanı değiştirip mi verirler yoksa cihazı tamamen mi değiştiriler?

Dosya Ekleri

• myasusfan.png
    myasusfan.png
    34,4 KB · Görüntüleme: 59
Merhaba,

ASUS TUF FX505GT-BQ018 model laptopa sahibim. Bu laptopu alalı tam 1 hafta oldu. 1. hafta sonunda oyun oynarken fanın bir anda durup ardından tekrar çalışmaya bağladığını fark ettim. Bunu normal kullanımda da yapıyor ancak sessiz çalıştığı için pek farkedilmiyor. (Ayrıca belirteyim laptop fanından takır tukur sesler gelmiyor )
Buna " yeterli sıcaklığa ulaştığında kendini yavaşlatıyor" diyebilirsiniz ancak fan çalışırken aniden durduktan sonra hemen tekrar aynı hızda çalışmaya başlıyor. O yüzden bunu demek saçma olur. Bu sorun genel bir sorun mu, başka yaşayan var mı? Durduk yere olması beni korkuttu ve yazılımsal olduğunu tahmin ediyorum. Bunu yaşayan varsa ve yazılımsal bir sorun ise nasıl düzeltecebileceğimi anlatır mısınız?

Ek olarak myasus uygulamasından genel donanım testi yaptım. Program, fan için sorun olduğunu belirtti. Programda dolayısıyla beni servise yöneltiyor. Bende servise vereceğim. Acaba servise verdiğimde fanı değiştirip mi verirler yoksa cihazı tamamen mi değiştiriler?
Myasus son güncellemelerden sonra bu hatayı vermeye başladı. Çoğu kullanıcıda fan ile ilgili bir sorun olabilir yazıyor. (Tıpkı daha önce ''pil ve adaptörde sorun olabilir'' yazdığı gibi.) fanlarının donanımsal bir sorunu olduğunu düşünmüyorum tamamen sürücü ve bios kaynaklı.

Myasus son güncellemelerden sonra bu hatayı vermeye başladı. Çoğu kullanıcıda fan ile ilgili bir sorun olabilir yazıyor. (Tıpkı daha önce "pil ve adaptörde sorun olabilir" yazdığı gibi.) fanlarının donanımsal bir sorunu olduğunu düşünmüyorum tamamen sürücü ve BIOS kaynaklı.

Umarım sürücü kaynaklıdır ki çabuk düzeltebilelim. Bende ASUS desteğe mail atmıştım ve bana desteğe yollayabileceğimi söylediler.
Sizce şu an ne yapmalıyım? Yeni bir güncelleme mi beklemeliyim? TUF FX505GT için son BIOS sürümü 308. Bundan bir öncekinde de bu sıkıntı vardı, şu anki güncel halinde de bu sıkıntı var.

Bu arada diğer tüm donanımın sürücülerini güncelledim.

Umarım sürücü kaynaklıdır ki çabuk düzeltebilelim. Bende ASUS desteğe mail atmıştım ve bana desteğe yollayabileceğimi söylediler.
Sizce şu an ne yapmalıyım? Yeni bir güncelleme mi beklemeliyim? TUF FX505GT için son BIOS sürümü 308. Bundan bir öncekinde de bu sıkıntı vardı, şu anki güncel halinde de bu sıkıntı var.

Bu arada diğer tüm donanımın sürücülerini güncelledim.
O fan sorunu sanırım windows-bios uyumsuzluğundan kaynaklanıyor olabilir. Windows sürüm güncellemesi yapmış mıydın yakın zamanda ? (1909'dan 2004'e geçmek gibi)

Windows 10'un deneme sürümünü kullanıyorum. Birkaç gün önce başlat kısmında "güncelle ve kapat" vardı. Bende hem kapatmak hem de güncellemek için o tuşa basmıştım. Bunu yapmadan önce fanda herhangi bir sorun yoktu.

Şunu da ekleyeyim;

BIOS güncellemesini buradan (FX505GT | ASUS Türkiye) "BIOS Update (Windows)" yazan yerden yaptım.
Sanırsam bir üstünde yalnızca "BIOS" yazan yerde flasha aktarıp BIOS menüsünden güncelliyorduk.
Bende uğraşmamak için bir allta bulunandan yapmıştım.
Sanırsam ikisi aynı şey.
Bunu yapmayı öğrendiğim video:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Hocam, Fn+F4, F5, F6 tuşları çalışıyor mu? Aynı model laptop var bende ve aynı problem var. Kesinlikle güncelledikten sonra oldu.
Hocam, fn+F4, F5, F6 tuşları çalışıyor mu? Aynı model laptop var bende ve aynı problem var. Kesinlikle güncelledikten sonra oldu.

Şunu da ekleyeyim ağustos'ta dolar fırlamadan 6.85'te kaldığı son gün 6500 TL'ye almıştım, fiyatı uygun gelmişti. 45-50 gün çok da güzel kullandım açıkçası. Star Wars Jedi: Fallen Order'ı High ayarlarda falan çok rahat oynuyordum. Güncellemeden sonra klavye ışığında sorun başladı, üstteki sorun da başladı. BIOS'tan baktığımda hiçbir sorun yok fanda ikisi de çalışıyor (2400 RPM civarı) ama bilgisayar açıldıktan sonra bir problem olduğunu anlıyorum. ASUS'un 08505222787 numarasını aradım ama öneri olarak bilgisayarı sıfırlayın geldi. Şimdilik derslere falan girdiğim için Cuma'ya kadar beklemeyi düşünüyorum olmazsa maalesef garantiye gidecek. Ama donanımsal değil de yazılımsal bir problem olduğunu düşünüyorum o yüzden sıfırlayınca düzelecektir bence.
Hocam, Fn+F4, F5, F6 tuşları çalışıyor mu? Aynı model laptop var bende ve aynı problem var. Kesinlikle güncelledikten sonra oldu.

Şunu da ekleyeyim ağustos'ta dolar fırlamadan 6.85'te kaldığı son gün 6500 TL'ye almıştım, fiyatı uygun gelmişti. 45-50 gün çok da güzel kullandım açıkçası. Star Wars Jedi: Fallen Order'ı High ayarlarda falan çok rahat oynuyordum. Güncellemeden sonra klavye ışığında sorun başladı, üstteki sorun da başladı. BIOS'tan baktığımda hiçbir sorun yok fanda ikisi de çalışıyor (2400 RPM civarı) ama bilgisayar açıldıktan sonra bir problem olduğunu anlıyorum. ASUS'un 08505222787 numarasını aradım ama öneri olarak bilgisayarı sıfırlayın geldi. Şimdilik derslere falan girdiğim için Cuma'ya kadar beklemeyi düşünüyorum olmazsa maalesef garantiye gidecek. Ama donanımsal değil de yazılımsal bir problem olduğunu düşünüyorum o yüzden sıfırlayınca düzelecektir bence.
Bir ekleme daha siteden son güncellemeyi indirdim

Son düzenleme:
Tuf gamingden uzak durun diyenlere hak vermekten korkmaya başladım bende de başka bir arıza oluştu arıza denir mi bilmiyorum da. TUF Gaming sahibiyim. İşlemci Ryzen 7 3750 GTX1660 Ti ve 16 GB RAM. Birkaç gündür laptop, güç düğmesine bastıktan sonra gecikmeli olarak 3-4 saniye sonra açılıyor. Önce klavye ışıkları yanıyor sonra güç gelip ekran açılıyor. Kapanırken de kapatılıyor ekranından sonra ekran sönüyor ama fanlar çalışmaya devam ediyor ve tamamen kapanma 25-30 saniyeyi buluyor. Bilgisayarın çalışmasında oyun oynamada vs herhangi bir problem yok. Ancak çok değil 2 3 gün öncesine kadar anında açılır kapanırdı. Bunun nedeni ne olabilir sizce?
Laptopu ocak ayında satın aldım henüz fan temizliği yaptırmadım en kısa sürede yaptırmayı düşünüyorum. Tozlanmanın etkisi olabilir mi veya yazılımsal/donanımsal bir arıza mı söz konusu?
Güncel

Geri
Yukarı