ASUS TUF FX506HCB-HN144 oyunlarda düşük FPS

UV yapmıştım ama voltaj düşürme dışında pek bir ince ayar yapmadım. Hatta şurda konu açmıştım. Tabiki daha detaylı ayarlara açığım hocam teşekkür ederim.

Konu bozuk mudur nedir? O sayfa bende düzgün görüntülenmiyor.
8 GB RAM, sıcaklık boştayken 50-60 arası, oyundayken cyberpunk, AC odsyssey fln 85-90 fln
ayrıca sıcaklık değerlerim çok oynak 55 ten 65e sıçrıyo bazen
FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin ve hemen altındaki Unlock Adjustable Voltage kutusunu tikleyin. Açılan kısımda Offset Voltage'i -80 ayarlayın. Apply'a basın. Aynı işlemi ardından CPU Core'a da uygulayın.

Konu bozuk mudur nedir? O sayfa bende düzgün görüntülenmiyor.

FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin ve hemen altındaki Unlock Adjustable Voltage kutusunu tikleyin. Açılan kısımda Offset Voltage'i -80 ayarlayın. Apply'a basın. Aynı işlemi ardından CPU Core'a da uygulayın.
Yaptım başka ne yapmam gerekiyor

Şimdilik hiçbir şey. Isıları görmeliyiz. Turbo Fanlar açık tekrardan oyuna girin. Muhtemelen Watt limitlemesi altında olduğu için ısılar aynı kalacaktır ama performans daha iyi olmuş olmalı en azından biraz olsun.
İlk önce CS girdim normalde 120 Fps flndı şimdi 150 fln olmuş. Sonra CyberPunk girdim ortalama 45-65 fps arası fln verdi (düşük ayarlar + dlss açık dengeli mod). CPU %99 kullanılıyor.
Sıcaklıkları 80-95 arası. Ekran kartıda en fazla 84 gördü. Bu arada GPU'nun en fazla %60'ını fln kullanıyor oyun buna rağmen akıcı değil kasma oluyor. Oyunların daha fazla GPU kullanması için ne yapılabilir?

Dosya Ekleri

• ısı.png
    ısı.png
    31,7 KB · Görüntüleme: 24
  • ısı3.png
    ısı3.png
    163,1 KB · Görüntüleme: 27
  • 2.png
    2.png
    130,5 KB · Görüntüleme: 25
Şimdilik hiçbir şey. Isıları görmeliyiz. Turbo Fanlar açık tekrardan oyuna girin. Muhtemelen Watt limitlemesi altında olduğu için ısılar aynı kalacaktır ama performans daha iyi olmuş olmalı en azından biraz olsun.
Bende TUF var ama RAM'i 8. AC. Odyssey'de yaklaşık 40 FPS alabildim. eFootball 22'de sürekli olarak anlık FPS düşüyor ama oyunda sorun varmış. Düşük FPS için bana RAM tek kanallı ve 8 GB olduğu içindir dediler. Ekstra bir 8 daha işini görür dediler. Doğru mu acaba? Donanımsal konulardan pek anlamıyorum. Beklenti mükemmel şeyler değil zaten. Bilgisayardan memnunum ve bir sorun var mı diye merak ettim.

Bende TUF var ama RAM'i 8. AC. Odyssey'de yaklaşık 40 FPS alabildim. eFootball 2022'de sürekli olarak anlık FPS düşüyor ama oyunda sorun varmış. Düşük FPS için bana RAM tek kanallı ve 8 GB olduğu içindir dediler. Ekstra bir 8 daha işini görür dediler. Doğru mu acaba? Donanımsal konulardan pek anlamıyorum. Beklenti mükemmel şeyler değil zaten. Bilgisayardan memnunum ve bir sorun var mı diye merak ettim.

AC Odyssey'i akıcı oynayabiliyor musun veya diğer oyunları (PES dışında)

AC Odyssey'i akıcı oynayabiliyor musun veya diğer oyunları (PES dışında)
Sizle aynı modeli kullanıyormuşuz zaten. Turbo modunda AC'yi akıcı oynayamıyordum. Diğer oyunlardan aklımda kalan Far Cry Primal ve Hellblade var. Far Cry'da RAM kullanımı(?) 6-7 GB arası oluyordu ve akıcı oynuyordum. Hellblade'de 7,5'a kadar çıkıyordu. Bunu da akıcı oynuyorum. Grafikleri çok yüksek ayara getirdiğimde aralarda FPS düşmeleri olduğu için çok yüksek yerine yüksek ayarda oynadığımda sorun olmuyor. RAM 8 GB ve Şu RAM kullanımlarından dolayı olabilir belki bu sorunlar. Bilmiyorum.

Sizle aynı modeli kullanıyormuşuz zaten. Turbo modunda AC'yi akıcı oynayamıyordum. Diğer oyunlardan aklımda kalan Far Cry Primal ve Hellblade var. Far Cry'da RAM kullanımı(?) 6-7 GB arası oluyordu ve akıcı oynuyordum. Hellblade'de 7,5'a kadar çıkıyordu. Bunu da akıcı oynuyorum. Grafikleri çok yüksek ayara getirdiğimde aralarda FPS düşmeleri olduğu için çok yüksek yerine yüksek ayarda oynadığımda sorun olmuyor. RAM 8 GB ve Şu RAM kullanımlarından dolayı olabilir belki bu sorunlar. Bilmiyorum.
RAM kullanımına görev yöneticisinden mi bakıyorsun? Diğer sorum laptop boştayken görev yöneticisinde % kaç RAM kullanıyor?

RAM kullanımına görev yöneticisinden mi bakıyorsun? Diğer sorum laptop boştayken görev yöneticisinde % kaç RAM kullanıyor?
Görev yöneticisinden değil de MSI Afterburner programındaki Ram: yazısından bahsediyordum. Zaten yukarda "RAM kullanımı" ifadesinden sonda soru işareti koymamın sebebi de bu.
Soruna gelecek olursam da görev yöneticisinde her şey kapalıyken 3,8/7,7 yazıyor. Bunu yazmak için Technopat'a girdiğimde 4,4'e çıkıyor.
Görev yöneticisinden değil de MSI Afterburner programındaki Ram: yazısından bahsediyordum. Zaten yukarda "RAM kullanımı" ifadesinden sonda soru işareti koymamın sebebi de bu.
Soruna gelecek olursam da görev yöneticisinde her şey kapalıyken 3,8/7,7 yazıyor. Bunu yazmak için Technopat'a girdiğimde 4,4'e çıkıyor.
Yani %50. Chrome açtığımda 58 oluyor.

Yani %50. Chrome açtığımda 58 oluyor.
Son bir sorum daha var oyunlarda CPU kullanımın kaç? Benim %99 oluyor genelde
Bir de klavye'ye yaklaşınca cızırtı sesi yani cool whine sesi geliyor mu?

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı