ASUS TUF FX506LH oyunda 99 derece oluyor

poyrazcan065

Decapat
Herkese merhaba, 4 ay önce ASUS TUF FX506lh model bir laptop aldım. Laptopta ısınma sorunu yaşıyorum. Konuların çoğuna defalarca baktım ama kimi normal diyor kimi normal değil diyor. Bu yüzden kendim bir konu açmak istedim sorunumu hızlıca anlatmak istiyorum;
Laptop ilk açıldığında ve boşta Armoury Crate uygulamasından yaptığım kontrollerde 60 derecede çalışıyor. Chrome üzerinden YouTube açtığımda değer 65-70 derecelere ulaşıyor. Green hell oynuyorum ve bu sıcaklık değeri 99 derecelere kadar çıktığına şahit oldum kısa bir süre sonra fandan çok rahatsız edici bir tıkırtı, vurma sesi geldi. Servise gönderip fan değişimi yapıldı ardından ısı yine yüksek olduğu için ikinci defa servise gönderdim ve 10. nesil Intel işlemcilerin 100 dereceye kadar normal kabul edildiğini söyleyerek cihazı geri gönderdiler. Ardından detaylı olacak şekilde ilk açılıştan oyun aşamasına kadar ASUS'a 5 dakikalık bir video çekip gönderdim normal dediler. Güç seceneklerinden işlemci Turbo kapattım ve boşta 48-50 dercelere Chrome da 50-55 derecelere oyunda ise 70-75 derecelere düştüğünü fark ettim. Yalnız Turbo Boost'u kapattığımda işlemci doğal olarak 2.4 GHz sabitlendiğinden oyunlarda FPS kaynaklı takılmalar 20-25 FPS düşüş yaşıyorum. Zaten oyunda en fazla 50-55 FPS veriyor ve bu bir anda 18-25 FPS rakamlarına düşüyor.
Nasıl bir yol izlemem gerektiğini bilmiyorum korkum o ki bu kadar yüksek sıcaklığın işlemci sağlığı açısından hiç iyi olmayacağı yönünde. Yardımlarınız için teşekkürler.

Laptop özellikleri.
i5 10300H işlemci.
GTX 1650 (DDR6)
16 GB RAM.

Son düzenleyen: Moderatör:
Cihaz ısınma sorunlu hocam, son zamanlarda çoğaldı bu cihaz hakkinda ısınmadan sorun yaşayanlar. Hava kanalı pek olmadığı için yükseltme vsnin etkiside fazla olmuyor, bir ihtimal sıvı metal veya kaliteli macun ile deneyebilirsiniz.

Cihaz ısınma sorunlu hocam, son zamanlarda çoğaldı bu cihaz hakkinda ısınmadan sorun yaşayanlar. Hava kanalı pek olmadığı için yükseltme vsnin etkisi de fazla olmuyor, bir ihtimal sıvı metal veya kaliteli macun ile deneyebilirsiniz.

4 aylık garantili cihaz olduğu için termal macun değişimine vs çok girmek istemiyorum özellikle ASUS'un Türkiye servisleri para koparmak için can atıyorlar servise gelen garantili cihazlarda kullanıcı kaynaklı sorun arayıp kullanıcının bulunduğu servis talebini görmezden gelip kullanıcı hatası olan o soruna yönelip garanti dışında ücret talep ediyorlar bunu bizzat yaşadım klavye üzerindeki ufacık bir sorunu bahane edip ısınma talebimi askıya aldılar ve 1200 TL gibi bir rakama klavye değişimi yapılabileceğini söylediler. Servislere zaten telefon ile ulaşmak imkansız bütün işlemler ASUS müsteri hizmetleri üzerinden yürüyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı