ASUS TUF FX506LI Turbo mod kapatma

turanaltay

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar ASUS TUF FX506LI modelini kullanıyorum. Laptop sürekli Turbo modda Chrome'da bile 4.19 GHz kullanıyor oyunlarda da ısınmaya sebep oluyor. ThrottleStop kullanarak 2.4GHz'e indirebiliyorum ve ısınma oyunlarda 20 derece inerek 85'ten 65-60'lara kadar iniyor. Ama daha sağlıklı bir çözüm arıyorum. BIOS'tan denedik fakat işlemciye dair bir seçenek yoktu. Turbo moddan nasıl çıkar ve dereceleri düşürebilirim?

Dosya Ekleri

• 22.png
    22.png
    39,6 KB · Görüntüleme: 208
Son düzenleyen: Moderatör:
Bu videodaki talimatları uygulayabilirsiniz aynı notebook bende de var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki talimatları uygulayabilirsiniz aynı notebook bende de var.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Max 2.48 GHz görüyor daha üstüne çıkmıyor. Kullandığım uygulama da bunu sağlıyordu. Benim istediğim 2.5-3.5 dolaylarında stabil seyretmesi çok yüksek ya da çok düşük olmasını istemiyorum.
Asus cihazlar için Armoury Crate uygulamasını yükleyebilirsiniz, oradan performans moduna alırsanız sorun çözülür.
Dengeli modda tutuyorum devamlı ama kimi zaman 91-94 dereceleri bile görüyor
normalde 84-86 da bazen 90+ seviyeleri görüyorum laptopu daha yeni aldım bu derecelerin sorun çıkarıp çıkarmayacağını öğrenmek istiyorum

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    589,3 KB · Görüntüleme: 198
Max 2.48 GHz görüyor daha üstüne çıkmıyor. Kullandığım uygulama da bunu sağlıyordu. Benim istediğim 2.5-3.5 dolaylarında stabil seyretmesi çok yüksek ya da çok düşük olmasını istemiyorum.

Dengeli modda tutuyorum devamlı ama kimi zaman 91-94 dereceleri bile görüyor
Bu dereceler bu işlemci için normal sayılabilir, özellikle bu sıcaklarda. Oyunları düşük ayarda oynuyorsanız işlemciye çok yük biniyor olabilir.

Ben güç seçeneklerinden dengeli ayarında işlemcinin turbosunu kapattım ama yüksek performans ayarında hala açık. Armoury Crate'den performans ve Turbo moduna alınca otomatik yüksek performans ayarına geçiyor ve işlemci Turbo'lu kullanıyorum. Windows moduna aldığımda ise dengeliye geçtiği için Turbo kapanıyor ve ısı düşüyor. Ayrıca o sıcaklıklar normal ben 97 bile gördüm.

Bu dereceler bu işlemci için normal sayılabilir, özellikle bu sıcaklarda. Oyunları düşük ayarda oynuyorsanız işlemciye çok yük biniyor olabilir.
Oyunları yüksek ayarlarda oynuyorum da şu sıralar bahsettiğim nedenlerden dolayı çok kurcaladım sanırım bilgisayarı herhangi bir sorun olmaz umarım :D

Yeni konular

Geri
Yukarı