ASUS TUF FX506LU-HN122 CS:GO FPS düşmesi

Rapid01

Decapat
Merhaba.
1 aylık bilgisayarım ASUS TUF Gaming FX506LU-HN122'ye 512 GB SSD yükseltmesi ve 16 RAM eklemesi yaptım.
Genellikle CS:GO oynuyorum ve 300-400 FPS'ten 100 FPS'lere düşüş oluyor 4-5 saniyede bir. Yükseltmelerden önce de aynı şekilde vardı RAM darboğaz yapıyordur demiştim ama yükseltmeden sonra da geçmedi.
Ve silent moddayken 300-400 FPS sabit alırken fanlar az çalıştığı için sıcaklıklar 80e kadar çıkıyor bu yüzden Turbo ve performans modlarında oynamak zorundayım ama FPS dediğim gibi 4-5 saniyede bir 100'lere düşüyor.
Bunu nasıl çözebilirim?
Neden kaynaklıdır?

Merhaba.
1 aylık bilgisayarım ASUS TUF Gaming FX506LU-HN122'ye 512 GB SSD yükseltmesi ve 16 RAM eklemesi yaptım.
Genellikle CS:GO oynuyorum ve 300-400 FPS'ten 100 FPS'lere düşüş oluyor 4-5 saniyede bir. Yükseltmelerden önce de aynı şekilde vardı RAM darboğaz yapıyordur demiştim ama yükseltmeden sonra da geçmedi.
Ve silent moddayken 300-400 FPS sabit alırken fanlar az çalıştığı için sıcaklıklar 80e kadar çıkıyor bu yüzden Turbo ve performans modlarında oynamak zorundayım ama FPS dediğim gibi 4-5 saniyede bir 100'lere düşüyor.
Bunu nasıl çözebilirim?
Neden kaynaklıdır?
Sessiz modda 80 derece gayet güzel bir değer. İşlemciniz "turbo" ve "performans" modlarına aldığınızda sıcaklıklar ne oluyor? Anlık GHz düşüşleri de FPS drop yemenize sebep olabilir...

Az önce 2 el CS attım yaklaşık 2 saat ve CPU 63 GPU 58 derece.
İstediğim şey silenttaki sabit FPS ve Turbo'daki soğutma ama ne yapsam olmadı.
Daha önce laptop kullanmadım masaüstünde FPS hep sabit alıyordum laptoplara özel bir durum mudur?

Az önce 2 el CS attım yaklaşık 2 saat ve CPU 63 GPU 58 derece.
İstediğim şey silenttaki sabit FPS ve Turbo'daki soğutma ama ne yapsam olmadı.
Daha önce laptop kullanmadım masaüstünde FPS hep sabit alıyordum laptoplara özel bir durum mudur?
Evet hocam MUX Switch olsaydı aynı masaüstü gibi olabilirdi. Ancak sizde farklı bir sorun var gibi. Bu sıcaklıklar "turbo modda" mı? Turbo modda bu sıcaklıklar harika değerler, yani işlemci kaynaklı bir GHz düşmesi olacağını hiç düşünmüyorum. Ancak sorunun kaynağını da çözebilmiş değilim. Çift kanal RAM var değil mi sistemde?

Öncelikle sistemimi yazmam gerekirdi kusura bakmayın.
i7-10870H
1660 Ti
8 GB + (16 GB Yükseltme)
500GB SSD + (512 GB Yükseltme)
Kendi eklediğim SSD, orijinal SSD'den daha iyi okuma-yazma değerleri olduğu için Windows ve oyunları eklediğim SSD'ye kurdum.

Turbo ve Performans modlarında CPU ve GPU yaklaşık 60 sabit ama FPS düşmesi var.
Silent modunda CPU ve GPU 1 saatte yaklaşık 80'lere çıkıyor ama FPS sabit.

Öncelikle sistemimi yazmam gerekirdi kusura bakmayın.
i7-10870H
1660 Ti
8 GB + (16 GB Yükseltme)
500GB SSD + (512 GB Yükseltme)
Kendi eklediğim SSD, orijinal SSD'den daha iyi okuma-yazma değerleri olduğu için Windows ve oyunları eklediğim SSD'ye kurdum.

Turbo ve Performans modlarında CPU ve GPU yaklaşık 60 sabit ama FPS düşmesi var.
Silent modunda CPU ve GPU 1 saatte yaklaşık 80'lere çıkıyor ama FPS sabit.
Hocam aynı işlemci ancak daha yüksek ekran kartına sahibim, sistemim:
ASUS ROG STRİX G15: İntel Core İ7 10870H 2.20GHz - 5.0GHz // NVİDİA RTX 2060 O.C. 115W // 15.6" FHD %72 NTSC - %100 sRGB ekran // İntel 660P 1TB SSD 1800 mb/s okuma - 1800 mb/s yazma // 2 x 16 GB 3200Mhz DDR4 Kingston Hyperx İmpact SO-DIMM RAM.

Açıkçası ben işlemcimi CS:GO'da test etmedim, ama bugün yarın edeceğim. Şimdi kendim tespitlerimi söylersem her şey en yüksek ayarlarda Apex Legends oyununda işlemcim 88 ile 92 arasında değişen sıcaklılarda geziyor fanlar %100 iken. Sizin sıcaklık değerleriniz "baya" iyiymiş. Ben ROG serisi kullanmama rağmen etkilendim, ancak bende deneyimledikten sonra size dönüş yapsam sanki daha sağlıklı olacak gibi. Ancak şu an şunu diyebilirim; eğer sıcaklıklar dediğiniz gibi ise kesinlikle ne işlemciden ne de ekran kartından bir sorun yaşamıyorsunuz.
8 GB + (16 GB Yükseltme)
Ancak burası kafamı karıştırdı açıkçası 🧐. 8 + 8 GB mı, yoksa 8 + 16 GB mı?
  1. seçenek ise o zaman RAM'lerden oluşacak ihtimal dahilindeki sorunlardan biri elenmiş olur ve sizden CPU-Z programı ile RAM'lerinizin ekran görüntülerini atmanızı isterim
  2. seçenek ise o zaman eyvah demektir. Neden? Çünkü siz şu anda çift kanal RAM performansından "yarım" olarak faydalanıyorsunuz demektir ki bu da sizin FPS droplarınıza kaynak olabilir. Derhal 8 + 8 yada 16 + 16 formatına geçiniz.
Son olarak RAM seçimi öyle kafamıza göre sallayıp da alabileceğimiz bir seçim değildir. RAM'ler eğer uyumlu olmaz ise o zaman mavi ekrana kadar yolu olan performans kayıpları yaşayabiliriz. Siz zaten bir de 8 + 16 gibi uyumlu olmayan bir formatta kullanmanız başlıca bir hata. İyi forumlar, saygılar.

CS de denerseniz çok sevinirim.
Evet 2 RAM girişi var birisinde 8 GB birisinde 16 GB RAM takılı 16'yı kendim ekledim fakat eklemeden önce sadece 8 GB RAM varken de aynı sıkıntı vardı RAM'lerden dolayı olduğunu düşünmüyorum ama yine de size CPU-Z Memory ekranını atim bir bakın.
Ayrıca işlemcide 80 üstü sıkıntı bir sıcaklık değil mi? Sıkıntı değilse silent modda kullanmayı düşünüyorum.

Dosya Ekleri

• Screenshot_7.png
    Screenshot_7.png
    27,6 KB · Görüntüleme: 44
CS de denerseniz çok sevinirim.
Elbette denediğimde sonuçları buraya da yazarım.
Evet 2 RAM girişi var birisinde 8 GB birisinde 16 GB RAM takılı 16'yı kendim ekledim fakat eklemeden önce sadece 8 GB RAM varken de aynı sıkıntı vardı RAM'lerden dolayı olduğunu düşünmüyorum ama yine de size CPU-Z Memory ekranını atim bir bakın.
Hocam siz zaten işin başında hata yapmışsınız. 8 + 16 GB çift kanal çalışmaz, "filex kanal" çalışır. Bu da yarım çift kanal demektir. Ayrıca RAM'leri alırken nelere dikkat ettiniz? Hızları, boyutları (dikkat etmemişsiniz), CL değerleri ve "aynı marka" olmalarına çok dikkat etmelisiniz. Yoksa uyumsuzluk ortaya çıkar. Aynı zamanda çift kanal RAM, flex kanal RAM'e göre daha fazla FPS sağlar A kalite oyunlarda (CS:GO, LoL, Valorant). Şu an sorun sizin RAM'lerinizde gibi duruyor. Bana saydığım detayları verebilirseniz daha net konuşabilirim.
Ayrıca işlemcide 80 üstü sıkıntı bir sıcaklık değil mi? Sıkıntı değilse silent modda kullanmayı düşünüyorum.
80 derece nimet hocam 🤣. 80 derecede eğer 300-400 FPS alıyorsanız dokunmayın arkadaşa bence 👍.

Geri
Yukarı