ASUS TUF FX516PC düşük performans

Cagatay_E

Decapat
Arkadaşlar merhaba, öncelikle cahilliğimi maruz görün sizlerden yardım almak için danışmak istediğim birkaç konu var.

Geçen hafta "ASUS FX516PC" marka ve model Gaming laptop aldım. Windows'unu kurup güncelleştirmeleri yaptım ve güncelleştirmelerden sonra bilgisayarı yeniden başlatırken BIOS'u da otomatik olarak güncelledi. NVIDIA sitesi üzerinden GPU driverını kuramadım,(driverı ve işletim sistemini doğru seçmeme rağmen Windows sürüm hatası veriyor) ben de Experience üzerinden olanı kurdum fakat oradaki sürüm ile web sitesi üzerindeki sürümler farklı. Gerekli güç ve NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yaptım. Fakat bazı oyunlarda istediğim performansları alamadım. Sisteme bu kadar para verip bu değerleri alınca insanın ister istemez morali bozuluyor.

• Oyunlarda gerekli olan FPS değerlerini alamıyorum. 144 Hz ekran farkını hissetmek için CS:GO, Valorant, R6 vs yükledim fakat 144 FPS vermiyor. Orijinal çözünürlük kullanmayıp çözünürlük düştüğüm halde en düşük ayarlar için Valorant'ta 90-110 FPS, CS:GO'da 100-120 FPS, R6 için 90-110 FPS arasında değerler alıyorum.
  • Oyunlarda CPU ve GPU kullanım yüzdeleri bazen çok mantıksız çalışıyor. Ayrıca oyunlarda GPU1 ve GPU2'yi aynı anda kullanıp bazen GPU2 daha fazla kullanımda oluyor.(kullanım değerlerini çoğu oyunda atacağım görseldeki gibi kullanıyor.) Örneğin Back 4 Blood oyununda Ultra ayarlarda kullanılan değerler. Bu değerler normal midir?
    Ekran görüntüsü 2021-10-25 034358.png
    Bütün yolları denememe rağmen GPU2 kullanımını kapatamadım. Oyunlar için BIOS'tan kapatma seçeneği var mıdır?
  • RAM'i 8x2 çif kanal yapsam CPU ve GPU değerlerinde herhangi bir iyileşme olur mu?
Sistem özellikleri

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Arkadaşlar merhaba, öncelikle cahilliğimi maruz görün sizlerden yardım almak için danışmak istediğim birkaç konu var.

Geçen hafta "ASUS FX516PC" marka ve model Gaming laptop aldım. Windows'unu kurup güncelleştirmeleri yaptım ve güncelleştirmelerden sonra bilgisayarı yeniden başlatırken BIOS'u da otomatik olarak güncelledi. NVIDIA sitesi üzerinden GPU driverını kuramadım,(driverı ve işletim sistemini doğru seçmeme rağmen Windows sürüm hatası veriyor) ben de Experience üzerinden olanı kurdum fakat oradaki sürüm ile web sitesi üzerindeki sürümler farklı. Gerekli güç ve NVIDIA Denetim Masası ayarlarını yaptım. Fakat bazı oyunlarda istediğim performansları alamadım. Sisteme bu kadar para verip bu değerleri alınca insanın ister istemez morali bozuluyor.

• Oyunlarda gerekli olan FPS değerlerini alamıyorum. 144 Hz ekran farkını hissetmek için CS:GO, Valorant, R6 vs yükledim fakat 144 FPS vermiyor. Orijinal çözünürlük kullanmayıp çözünürlük düştüğüm halde en düşük ayarlar için Valorant'ta 90-110 FPS, CS:GO'da 100-120 FPS, R6 için 90-110 FPS arasında değerler alıyorum.
  • Oyunlarda CPU ve GPU kullanım yüzdeleri bazen çok mantıksız çalışıyor. Ayrıca oyunlarda GPU1 ve GPU2'yi aynı anda kullanıp bazen GPU2 daha fazla kullanımda oluyor.(kullanım değerlerini çoğu oyunda atacağım görseldeki gibi kullanıyor.) Örneğin Back 4 Blood oyununda Ultra ayarlarda kullanılan değerler. Bu değerler normal midir?Eki Görüntüle 1198112 bütün yolları denememe rağmen GPU2 kullanımını kapatamadım. Oyunlar için BIOS'tan kapatma seçeneği var mıdır?
  • RAM'i 8x2 çift kanal yapsam CPU ve GPU değerlerinde herhangi bir iyileşme olur mu?
Sistem özellikleri

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum.

Selam adaş :D. 8 GB RAM şu an sistemi kısıtlıyor diyebiliriz bir tane daha 8 eklersen emin ol R6 da 20 30 FPS civarı artış olacaktır. Valorant'ta 70 80 FPS'e yakın artış olur. Normal GPU'nun kullanımı da artar fakat GPU 2 niye kullanılıyor fikrim yok şu an sende kurulu olan driverın sürümünü söyler misin?

Selam adaş :D. 8 GB RAM şu an sistemi kısıtlıyor diyebiliriz bir tane daha 8 eklersen emin ol R6 da 20 30 FPS civarı artış olacaktır. Valorant'ta 70 80 FPS'e yakın artış olur. Normal GPU'nun kullanımı da artar fakat GPU 2 niye kullanılıyor fikrim yok şu an sende kurulu olan driverın sürümünü söyler misin?

496.13 sürümü yüklü şu an. Web sitesindeki sürüm ise 472.12-WHQL.

Tavsiye için teşekkür ederim. Servise gönderip 8 GB daha RAM taktırayım o zaman.

NVIDIA Optimus denilen lanet teknoloji bu sorunu yaratıyor. Rekabetçi oyunlarda tatmin edici FPS değerleri almak için ya çift kanal yapacaksınız ya da monitör kullanacaksınız. Başka çözümü yok. Bu arada çift kanal yapmanın sorunu çözdüğü yok, sadece FPS değerlerini arttırdığı için, 144 FPS üstü almanızı sağlayacağı için öneriyoruz. Yoksa harici bir monitöre taktığınızda her türlü daha yüksek performans/FPS değerleri alıyorsunuz.

NVIDIA optimus denilen lanet teknoloji bu sorunu yaratıyor. Rekabetçi oyunlarda tatmin edici FPS değerleri almak için ya çift kanal yapacaksınız ya da monitör kullanacaksınız. Başka çözümü yok. Bu arada çift kanal yapmanın sorunu çözdüğü yok, sadece FPS değerlerini arttırdığı için, 144 FPS üstü almanızı sağlayacağı için öneriyoruz. Yoksa harici bir monitöre taktığınızda her türlü daha yüksek performans/FPS değerleri alıyorsunuz.

Peki sizce 8x2 çift kanal yaptığım zaman CPU ve GPU kullanım oranları azda olsa düzelir mi? Bazen CPU kullanımı 89'lara kadar çıkıyor ama GPU1 70'te kalıyor. GPU2 ise GPU1'den daha fazla kullanılıyor. GPU2'yi kullanmaması için ayarlamaları yaptım ama yine de kullanıyor.

Peki sizce 8x2 çift kanal yaptığım zaman CPU ve GPU kullanım oranları azda olsa düzelir mi? Bazen CPU kullanımı 89'lara kadar çıkıyor ama GPU1 70'te kalıyor. GPU2 ise GPU1'den daha fazla kullanılıyor. GPU2'yi kullanmaması için ayarlamaları yaptım ama yine de kullanıyor.
Dediğim gibi bu durum NVIDIA Optimus yüzünden kaynaklanıyor. Sadece GPU1'i kullanmak için monitör bağlamalısınız.

Dediğim gibi bu durum NVIDIA optimus yüzünden kaynaklanıyor. Sadece GPU1'i kullanmak için monitör bağlamalısınız.

Anladım yardım için teşekkür ederim.

Buraya daha sonradan aynı sorun ile gelecek olan arkadaşlar için güncelleme yapıyorum. Rami aldıktan sonra CPU ve GPU kullanımı, sıcaklıkları vs. her şey düzeldi.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı