ASUS TUF FX706LI GTX1650 Ti Tam Kullanılmıyor

yigit beee

Centipat
Daha fazla  
GTX1650 Ti+i5-10300H+8 GB RAM+500GB M.2 SSD. Assassin's Creed Syndicate, Dying Light gibi oyunlarda ekran kartı kullanımım %60'ı geçimiyor. Her ayarda denedim düşük ayarlar yüksek ayarlar fakat ekran kartı kullanımım yeterli düzeylere gelmediğinden olması gerektiğinden düşük FPS alıyorum. Bilgisayarımda aklınıza gelebilecek her türlü FPS ayarı yapılık. Nedenini hala çözebilmiş değilim. İşlemci sıcaklıklarım maksimum 90-93 derece ve altında geziyor fanlarım gayet iyi çalışıyor Turbo modda oyun oynuyorum zaten. Yardımlarınızı bekliyorum sizlerde de bu tarz oyunlar yüklü ise sizin aldığınız FPS ve ekran kartı işlemci kullanımlarını karşılaştırmak da isterim. Dying Light en düşük ayarlar Full HD görüş açısı normal-oyun başlarında 80 90 FPS daha sonrasında 15-20-30 FPS'lere düşüyor. Assasin's Creed Syndicate 50-60-80 FPS civarlarında değişiyor.

GTX1650 Ti+i5-10300H+8 GB RAM+500GB M.2 SSD. Assassin's Creed Syndicate, Dying Light gibi oyunlarda ekran kartı kullanımım %60'ı geçimiyor. Her ayarda denedim düşük ayarlar yüksek ayarlar fakat ekran kartı kullanımım yeterli düzeylere gelmediğinden olması gerektiğinden düşük FPS alıyorum. Bilgisayarımda aklınıza gelebilecek her türlü FPS ayarı yapılık. Nedenini hala çözebilmiş değilim. İşlemci sıcaklıklarım maksimum 90-93 derece ve altında geziyor fanlarım gayet iyi çalışıyor Turbo modda oyun oynuyorum zaten. Yardımlarınızı bekliyorum sizlerde de bu tarz oyunlar yüklü ise sizin aldığınız FPS ve ekran kartı işlemci kullanımlarını karşılaştırmak da isterim. Dying Light en düşük ayarlar Full HD görüş açısı normal-oyun başlarında 80 90 FPS daha sonrasında 15-20-30 FPS'lere düşüyor. Assassin's Creed Syndicate 50-60-80 FPS civarlarında değişiyor.

Hocam böyle tarif vereyim bende de Vega8 ve AMD RX560X ekran kartı var 1050 Ti mobil ile eşit bir kart. Laptop kullanıyorum bende. Benim RX560X yani harici olan Resident Evil de kullanımı 99-98'in aşağısına inmiyordu. Diğer oyunlarda öyle değil ama CS:GO, Valorant gibi. Sizde böyle değil mi?

İşlemci çekirdeklerin kullanımları ne oluyor bu arada?

İşlemci %100 kullanımda rka planda herhangi bir şey açık değil diyeceksiniz darboğaz yapıyor olabilir fakat nereden bakarsam bakayım tecrübe edenler dahi bu işlemcinin ekran kartına darboğaz yapmadığını söylüyor eğer derseniz ki RAM de darboğaz yapıyor olabilir ramimim kullanımı %60'larda dolanıyor.

İşlemci %100 kullanımda rka planda herhangi bir şey açık değil diyeceksiniz darboğaz yapıyor olabilir fakat nereden bakarsam bakayım tecrübe edenler dahi bu işlemcinin ekran kartına darboğaz yapmadığını söylüyor eğer derseniz ki RAM de darboğaz yapıyor olabilir ramimim kullanımı %60'larda dolanıyor.

Bana kalırsa işlemcin ekran kartını beslemeyediği için darboğaz olayı yaşıyorsun. Üstelik işlemci sıcaklığında yüksek olduğu için muhtelemen işlemci throttling de oluyordur. Bundan dolayı extra fps drop oluyordur. Paylaştığım video'da aynı oyun için test yapılmış ve GPU kullanımı 70-80 arası. Sıcaklık değerleri normal video paylaşan kişinin. Sanırım senin sorunun işlemci sıcaklığı gibi, ekran kartı sıcaklığın ne durumdaydı ?
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Ekran kartı sıcaklığım Max %60 ama ben servisi aradım işlemci bu derecelere kadar geliyor diye normal dereceler dedi ve bu 15 günlük iade sürecimin içerisindeyken söylendi bana bende normalse diye iredelemedim ama oyunlardaki aynı sistem özelliklerine göre düşük performans can sıkıcı. Edit: Ayrıca bana attığınız bu videoyu defalarca izleyip karşılaştırma yaptım yani farkı görüyorum gene bir de ek olarak oyunlarda FPS düşmesi yaşamıyorum. Yani fanlarım çok iyi çalışıyor hava kanalları açık şiekilde altında yumurta klisi var üstüne Turbo modda oynuyorum 17 inch kocaman bir laptopun işlemcisi nasıl 90-80 arasında 80'lerde bile değil 90 da sabitliyor kendini neden o derecelerde sabitler ki benim le aynı bilgisayara sahip olan varas sıcaklık testi yapabilirler mi program indirmelerine gerek yok oyun oynayıp birden Alt Tab'a atıp Armoury Crate'den kontrol edebilirsiniz

Yeni konular

Geri
Yukarı