ASUS TUF Gaming A15 2022 Ryzen 7 + 3060 kasa yüksek sıcaklık

Bu arada o ısılara ulaştığında (kasa ısısı) havalar 26-27 derecede seyrediyor. Şuan evde en az 7-8 derece fark var. Demin bi 15-20dakika Back4Blood oynadım, kasa o kadar ısınmamaya başladı.

Performans modda testi tekrarladım.

Dosya Ekleri

• adad.png
    adad.png
    92,7 KB · Görüntüleme: 37
  • adad2.png
    adad2.png
    97,9 KB · Görüntüleme: 22
  • adad3.png
    adad3.png
    92,4 KB · Görüntüleme: 24
  • adad4.png
    adad4.png
    83,4 KB · Görüntüleme: 25
Hocam cihazın 3 modu bulunmakta öyle değil mi? (silent,performans ve turbo) Normalde Turbo moda aldığınızda cihazınız daha yüksek sıcaklıklara ulaşmış olması gerekirken performans modunda daha yüksek sıcaklıklara ulaşabiliyor. Yani sanki armoury crate yazılımında bir sorun var gibi geldi bana. Cihazınızın tüm yazılımları güncel mi? (Bios,windows11..vb)

Hocam cihazın 3 modu bulunmakta öyle değil mi? (silent,performans ve turbo) Normalde Turbo moda aldığınızda cihazınız daha yüksek sıcaklıklara ulaşmış olması gerekirken performans modunda daha yüksek sıcaklıklara ulaşabiliyor. Yani sanki armoury crate yazılımında bir sorun var gibi geldi bana. Cihazınızın tüm yazılımları güncel mi? (Bios,windows11..vb)
Evet 3 modu var dediğiniz gibi, Performans modda biraz daha ısınmasının sebebi muhtemelen şu;

Performans modda fanlar yaklaşık 4.000 RPM'de dönüyor. Turboya aldığım anda fanlar 6.000 RPM'e kadar çıkıyor. Performans modunda fanın maximum limiti var sanırım.

Evet bilgisayardaki bütün sistemler güncel.

140 wattlık ekran kartı olan bir kasanın bu kadar ısınması normal bence. Desktop versiyonu 170W çekiyor zaten

140 wattlık ekran kartı olan bir kasanın bu kadar ısınması normal bence. Desktop versiyonu 170W çekiyor zaten
Dediğim gibi performansa bir etkisi yok, ısınan bölge kullanım alanının dışında kalıyor. Ben donanımsal bir probleme yol açabilirmi diye çekindim sadece. Gerçi her ne kadar asus tuf askeri standartlara uygun üretilmiş desede bana kasa biraz dandik geldi açıkçası :)

Dediğim gibi performansa bir etkisi yok, ısınan bölge kullanım alanının dışında kalıyor. Ben donanımsal bir probleme yol açabilir mi diye çekindim sadece. Gerçi her ne kadar ASUS TUF askeri standartlara uygun üretilmiş desede bana kasa biraz dandik geldi açıkçası :)

TUF ROG kadar kaliteli degil ROG olsaydi bir nebze daha serin çalışırdı. Notebooklarda bu sıcaklıklar normal karşılanıyor donanımınız güçlü ve bu donanım küçücük bir kasanın içinde çalışıyor. Turbo mod yerine slientte kullanırsanız daha serin çalışır bende ROG STRIX var slientte kullanıyorum sürekli, oda beni kesmiyor ben serin çalışsın istiyorum diyorsanız islemci Turbo Boost'unu kapatın, ufak bir miktar FPS kaybı olur fakat çok serin çalışır.

@DeadsCrazy sanırım strix'de ki sorun tuf serisinde de bulunmakta. Bence manuel armory crate ayarlarınızı arkadaşla paylaşın. :)
Bonus teknik bilgi: Overheating dediğimiz mevzu masaüstü işlemcileri ve laptop işlemcileri için ortak mevzudur. 90 derece ve üzeri overheat duruma düşürür ve işlemcide bulunan transistörlerin birbirine olan manyetik etkilerinin artmasına sebep olur. Uzun süre kullanımdan sonra verimlilik ve güç yönetiminde sorunlar çıkmaya başlar. Bozulmalar ise işlem birimlerini etkileyen transistör yığınlarının bozulmasıyla başlar. Çok yüksek sıcaklıkların etkileri anlık olmasa da yavaş yavaş görülür. NVIDIA ekran kartları için bu sınır 87 derecedir. AMD ise eski ürünlerinde 95 derece yazmasına rağmen yine de 90 derece üzerinde bu sorunları baş gösterir.

@DeadsCrazy sanırım STRIX'de ki sorun TUF serisinde de bulunmakta. Bence manuel Armoury Crate ayarlarınızı arkadaşla paylaşın. :)
Bonus teknik bilgi: Overheating dediğimiz mevzu masaüstü işlemcileri ve laptop işlemcileri için ortak mevzudur. 90 derece ve üzeri overheat duruma düşürür ve işlemcide bulunan transistörlerin birbirine olan manyetik etkilerinin artmasına sebep olur. Uzun süre kullanımdan sonra verimlilik ve güç yönetiminde sorunlar çıkmaya başlar. Bozulmalar ise işlem birimlerini etkileyen transistör yığınlarının bozulmasıyla başlar. Çok yüksek sıcaklıkların etkileri anlık olmasa da yavaş yavaş görülür. NVIDIA ekran kartları için bu sınır 87 derecedir. AMD ise eski ürünlerinde 95 derece yazmasına rağmen yine de 90 derece üzerinde bu sorunları baş gösterir.

downloadfile-2.png

Ben bu ayarda kullanıyorum. Fanları elle kendiniz ayarlamanız daha iyi olur. Geri kalanı aynı kalabilir.

Geri
Yukarı