ASUS TUF Gaming A15 2022 Ryzen 7 + 3060 kasa yüksek sıcaklık

berk1616

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 ay önce ASUS TUF Gaming A15 2022 FA507rm cihazını satın aldım.

Cihazda Ryzen 7 6800h işlemci ve RTX 3060 ( 140W ) ekran kartı bulunmakta.

Cihazı yüksek performansta kullandığım zaman.

İşlemci 93-95 ( Max )
Ekran kartı 83-85 ( Max ) sıcaklıklara ulaşıyor.

Kasanın ( sağ üst tarafı en çok ) 53-55 derece ısınması beni çok çekindiriyor.

Kesinlikle bir güç düşüşü, FPS düşmesi gibi problem yaşamıyorum fakat aşağıdaki resimde göründüğü gibi bir sıcaklık haritası oluşuyor. Kasanın sağ üst tarafı Abartmıyorum el değmeyecek kadar ısınıyor. Kullanımımı engelleyecek bir durum yok çünkü o bölgeler kullanılmayan bölgeler. Klavye kısmında pek bir sıcaklık yok fakat el değmeyecek kadar ısınması beni çekindiriyor. Sizce bu bir problem yaratır mı?

Dosya Ekleri

• ısı.jpg
    ısı.jpg
    160,3 KB · Görüntüleme: 70
  • ısı2.png
    ısı2.png
    1.017,4 KB · Görüntüleme: 54
  • ısı3.png
    ısı3.png
    959 KB · Görüntüleme: 69
Merhaba arkadaşlar, yaklaşık 1 ay önce ASUS TUF Gaming A15 2022 FA507rm cihazını satın aldım.

Cihazda Ryzen 7 6800h işlemci ve RTX 3060 ( 140W ) ekran kartı bulunmakta.

Cihazı yüksek performansta kullandığım zaman.

İşlemci 93-95 ( Max )
Ekran kartı 83-85 ( Max ) sıcaklıklara ulaşıyor.

Kasanın ( sağ üst tarafı en çok ) 53-55 derece ısınması beni çok çekindiriyor.

Kesinlikle bir güç düşüşü, FPS düşmesi gibi problem yaşamıyorum fakat aşağıdaki resimde göründüğü gibi bir sıcaklık haritası oluşuyor. Kasanın sağ üst tarafı Abartmıyorum el değmeyecek kadar ısınıyor. Kullanımımı engelleyecek bir durum yok çünkü o bölgeler kullanılmayan bölgeler. Klavye kısmında pek bir sıcaklık yok fakat el değmeyecek kadar ısınması beni çekindiriyor. Sizce bu bir problem yaratır mı?
Yaratmaz.

Ben kışın evi 55 derecede ısıtıyorum. Kasanında o derecelerde olması bana pek mantıklı gelmedi o sebeple soruyorum. Başka görüşü olan varmıdır ?

Hwinfo64 uygulamasını indirin. Bu uygulamayı açtıktan sonra kapatmayın ve timespy testi yapın. Daha sonra timespy verilerini ve hwinfo'nun fotoğrafını çekip bizimle paylaşın.
Timespy testi için;
Steam'den 3Dmark'ın demo sürümünü ücretsiz indirin ve Timespy testi yapın.
Test bittiğinde sol alt'da "compare result online" yazısını tıklayın. Tıkladığınızda bir web sayfası açılacak. O sayfa linkini buraya kopyalayın.
Ayrıca "Detailed Monitöring" kısmının fotoğrafını çekip buraya atın.
Böylece ortalama ve anlık sıcaklık değerlerini de görmüş oluruz.
Örnek resimler aşağıda.
Son olarak cihazınızı en yüksek performans alacak şekilde ayarlamayı, mux varsa açmayı ve soğutucuyu kullanmayı unutmayın.

Dosya Ekleri

• j1.jpg
    j1.jpg
    120,9 KB · Görüntüleme: 51
  • j2.png
    j2.png
    520,2 KB · Görüntüleme: 32
  • j3.jpg
    j3.jpg
    152,3 KB · Görüntüleme: 53
Teşekkürler indirme tamamlanmak üzere, bu hwinfo da hangi görüntüyü görmeniz önemli olacaktır. özet sayfası burası burayımı ?

Dosya Ekleri

• 1.png
    1.png
    86,5 KB · Görüntüleme: 59
Testi tamamladım, fakat hiç bir ısınma olmadı kasada onu belirteyim. Yani oyun oynarken el değdirilemeyecek seviyede olan kasa bu testte hiç ısınmadı. Testte turbo mod açıktı, soğutucu kullanmıyorum.

Dosya Ekleri

• 111.png
    111.png
    95,4 KB · Görüntüleme: 39
  • 222.png
    222.png
    100,9 KB · Görüntüleme: 31
  • 333.png
    333.png
    94,6 KB · Görüntüleme: 28
  • detailed.png
    detailed.png
    87,4 KB · Görüntüleme: 67
  • main.png
    main.png
    678,2 KB · Görüntüleme: 49
Değerler normal hocam. Timespy testi sırasında ortalama 4300mhz olduğu halde hwinfo'da ortalama 3694mhz görünüyor. Yani bir karışıklık var gibi. Muhtemelen işlemci skorunun düşük kalması bu yüzden olabilir. Oynadığınız oyunlar sırasında işlemcinizin frekansı hangi seviyede ve sıcaklıkları ne oluyor ve hangi oyunlar oynuyorsunuz?

Ben genelde Performance modunda kullanıyorum, Örneğin Hunt diye bir oyun veyahut NFS Heat oynarken oluyor. Performans moduna alıp tekrarlayabilirim testi, veyahut HWiNFO açıkken NFS Heat oynayıp oradanda görsel alabilirim. Bu arada yardımınız için teşekkür ederim.

Testten sonra frekansı hemen kıstığı için HWiNFO da öyle görünüyor olabilir mi?

Ben genelde Performance modunda kullanıyorum, Örneğin Hunt diye bir oyun veyahut NFS Heat oynarken oluyor. Performans moduna alıp tekrarlayabilirim testi, veyahut HWiNFO açıkken NFS Heat oynayıp oradanda görsel alabilirim. Bu arada yardımınız için teşekkür ederim.

Testten sonra frekansı hemen kıstığı için HWiNFO da öyle görünüyor olabilir mi?
Performance modunda da test yapmanız mantıklı. Testten sonra frekans kısılmış olsa bile ortalamayı çok etkilemez normalde şayet siz süreyi çok uzatmadıysanız. Bence performans modunda timespy testi yapın aynı zamanda oyundaki sıcaklık yüksek seviyedeyken hwinfo değerlerini paylaşın. Sanki cihazda bir yazılımsal kaynaklı bir sorun varmış gibi görünüyor. Ayrıca turbo modu açık olduğunda oyunlarda ki sıcaklık değerleri ile hwinfo'yu karşılaştırmayı unutmayın bir tutarlılık var mı diye.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı