ASUS TUF Gaming A15 ekran kararıyor ve gelmiyor

qwertyklavye

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Cihazım ASUS TUF Gaming A15. Ekran zaman aşımı süresi dolmadan cihazımın ekranı sanki süre dolmuş gibi kararıyor ve cihazımı güç tuşuna basarak kapatıp açmadan tekrar eski haline gelmiyor. Az önce de ekran zaman aşımı süresi dolduktan sonra aynı şeyi yaşadım. Mouse, klavye hiçbir şekilde tepki vermedi. Cihazımın adaptöre prizden gelen kalın kablo kısmını kısa olduğu için söküp bir HP bilgisayarın kablosuyla değiştirdim uzatmak amaçlı. Kabloların Volt ve amper değerleri aynı. Bundan bir sorun meydana gelir mi? Cihazımı söküp pilini söktükten sonra güç tuşuna basılı tutarak içerisindeki enerjiyi boşalttım ve tekrar topladım. Birkaç gündür sorun yaşamıyordum yaklaşık 1 haftadır. Şimdi tekrar aynı durumla karşılaştım. Ne yapmalıyım? @Recep Baltaş abi göz atma şansınız var mı?

Hocam oyun oynarken bana bir kere bile sorun çıkarmıyor. Yük altında tek bir kere bile sorun çıkarmadı ki GPU arızası olsun. Bak bugün OBS ile video kaydettim ve tek sorun yaşamadım. Tüm bunlar sorunun GPU da olmadığını açık ve net belirliyor.
Çözünürlüğün olduğu bölge de ekranın gidip gelmesi de GPU'yu gösteriyor aslında. Zaten GPU arızası olmasın İnşallahta gerisi çözülür bir şekilde. Peki adaptör takılıyken ve takılı değilken denediniz mi? Acaba bu hata sadece adaptör takılı değilken mi oluyor?

Çözünürlüğün olduğu bölge de ekranın gidip gelmesi de GPU'yu gösteriyor aslında. Zaten GPU arızası olmasın İnşallahta gerisi çözülür bir şekilde. Peki adaptör takılıyken ve takılı değilken denediniz mi? Acaba bu hata sadece adaptör takılı değilken mi oluyor?
Bende adaptör takılıyken oldu. Adaptörle ya da uyku moduyla alakası olmadığını düşünüyorum.

Hocam denedim hiçbir fark yok adaptör ile veya adaptör olmadan. Hocam bazen ekran gitmiyor ama çözünürlük acayip düşüyor. Yani 1024 x 768 filan oluyor. Hatta dikdörtgen ekran da kare görüntü veriyor 🤣. Sonra ayarlar> çözünürlük> 1920x1080P ayarlıyorum normale dönüyor.

Abiler ben tekrardan kablo olayını soracağım size. Şimdi cihazımın kutunda gelen kendi şarj adaptörünün prizden çıkan kısmı yani kalın olan kısmı adaptörden sökülebiliyor birçok laptopta olduğu gibi. Bu kısım çok kısa olduğu için ben biraz daha uzun bir HP laptop kablosuyla değiştirdim. Cihazımın kendi kablosuyla bu değiştirdiğim uzun kablonun ikisinin de üzerinde 2.5A 250V yazıyor yani değerleri aynı. Acaba bunu uzattım diye böyle bir sorun yaşamış olabilir miyim? @xbea @Bir Matmazel @Enes3078 @Mefistofeles @Har00n

Pilden kullandığınızda da aynı sorunu yaşıyorsanız adaptör ile alakalı olmaması gerek.
Tam hatırlamamakla birlikte yaşamıştım sanırım. Genelde adaptörde kullanıyorum.
Sorun ne olabilir ki ya gerçekten insanı çıldırtacak türden. Aldığıma bin pişman oldum 12 bin lira para az bi para değil daha 6 ay olmadı alalı cihazı... Ağır bir işlem de yapmadım o kadar. Oynadığım oyunlar da ağır değil max oynadığım süre yarım saattir bi oturuşta. Daha uzatmıyorum neden böyle olur ki... Ayrıca oyun oynarken arkadaşın dediği gibi bir sorun yok cihaz boştayken yahut indirme yaparken yani cihaz kendi halindeyken oluyor. Dün akşam saat 8 9 arası uyumuşum gece 2 de uyandığımda gitmişti ekran, tuşa basarak kapattım. Ne açıktı pc de derseniz online dersin kaydı açıktı sadece başka hiçbir şey yoktu ekranda.
Pilden kullandığınızda da aynı sorunu yaşıyorsanız adaptör ile alakalı olmaması gerek.

Bakın mesela şimdi sürücü kaldırıp tekrar yükledim amd nin sitesinden radeon software aracılığıyla. Ancak Windows update başka bir sürücü bulup onu yükledi ve sonuç ortada, açılmıyor yine gitti. Windows Update'in bulup yüklediği AMD display sürücüsünde bir sorun var sanırım ve ben bunun güncellenmesini durduramıyorum kendi kendine güncelliyor her seferinde. Bunu nasıl sadece o sürücü için iptal edebilirim bir yolu yok mu acaba? Ya da cihazım sadece Nvidia ekran kartını kullansın bir sonraki güncellemeye kadar. Bu olmaz mı? İkisine de bir çözüm sunabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Dosya Ekleri

• IMG_20210508_124633.jpg
    IMG_20210508_124633.jpg
    111,2 KB · Görüntüleme: 34
Son düzenleme:
Tam hatırlamamakla birlikte yaşamıştım sanırım. Genelde adaptörde kullanıyorum.
Sorun ne olabilir ki ya gerçekten insanı çıldırtacak türden. Aldığıma bin pişman oldum 12 bin lira para az bir para değil daha 6 ay olmadı alalı cihazı... Ağır bir işlem de yapmadım o kadar. Oynadığım oyunlar da ağır değil Max oynadığım süre yarım saattir bir oturuşta. Daha uzatmıyorum neden böyle olur ki... Ayrıca oyun oynarken arkadaşın dediği gibi bir sorun yok cihaz boştayken yahut indirme yaparken yani cihaz kendi halindeyken oluyor. Dün akşam saat 8 9 arası uyumuşum gece 2 de uyandığımda gitmişti ekran, tuşa basarak kapattım. Ne açıktı PC de derseniz Online dersin kaydı açıktı sadece başka hiçbir şey yoktu ekranda.

Bakın mesela şimdi sürücü kaldırıp tekrar yükledim AMD'nin sitesinden Radeon Software aracılığıyla. Ancak Windows Update başka bir sürücü bulup onu yükledi ve sonuç ortada, açılmıyor yine gitti. Windows Update'in bulup yüklediği AMD display sürücüsünde bir sorun var sanırım ve ben bunun güncellenmesini durduramıyorum kendi kendine güncelliyor her seferinde. Bunu nasıl sadece o sürücü için iptal edebilirim bir yolu yok mu acaba? Ya da cihazım sadece NVIDIA ekran kartını kullansın bir sonraki güncellemeye kadar. Bu olmaz mı? İkisine de bir çözüm sunabilir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

En günceli yükledikten sonra Update eskiyi bulup tekrar yüklüyor ve ekran bende de gidip PC kendine reset atıyor. Daha sonra çözünürlük bozulabiliyor. Bu problemin çözümünü ise şu şekilde buldum. Aygıt yöneticisi>görüntü bağdaştırıcıları>radeon graphics> sürücüye geri dön. Bu şekilde Update'in kurduğu sürücüyü iptal edip kendi kurduğunuz sürücüye geri döneceksiniz. Deneyip bana haber verin, yapamazsanız tekrar yardımcı olacağım.

Ekran Görüntüsü (325).png

Şimdi şöyle, Windows Update 'in bulup yüklediği sürücü tarih olarak daha yeni görünüyor. Ancak böyle bir sorun çıkarıyor. Ben daha yeni amd nin sitesinden indirip kurdum. Ama windows update daha yeni bir sürücü buldu nasıl bulduysa. 😂

Geri
Yukarı