ASUS TUF Gaming A15 FA506II kasma ve takılma problemi

Metin Bey, muhtemelen ASUS teknik servisi daha cok ugrasmamak adina, mevzuyu gargaraya getirip sizi faydasi olmayan yontemlere yonlendirmisler. Yabanci ve yerel bir cok forumda bu sorun irdelendi. Hatta bunun videosunu cekip paylasan insanlar da var. Teknik servise bunlari gosterebilrisiniz. Sayet bulamazsaniz bunlari ben size yardimci olabilirim. Ancak, su yazilanlari okudukca ASUS tan gun be gun soguyorum, bu kadar umarsiz ve ilgisiz olmalari cok can sikici.

Yapılan geri dönüşte aynen şu şekilde;
ASUS Türkiye olarak sizin memnuniyetiniz ve talebiniz bizim için çok değerli, cihazınızda servisten geldikten sonra yapılan işlemler nedir. 4. günde ne yapıldı , oyun , yazılım herhangi bir şey mi yüklendi bunları takip edebilirsiniz. O güne denk gelen windows güncelleştirmesi yada sürücü güncelleştirmesi mi yapıldı bunları kontrol edebilirsiniz. Ve " [Notebook Bilgisayar] Sorun Giderme - Sistemin yavaş çalışması | Resmi Desteği | ASUS Türkiye " adresindeki adımları kontrol edebilirsiniz.

Derdimi yeterince iyi anlatamadığımı düşündüm ve bugün tekrar mail attım. Bana attıkları linkte yavaşlayan sistemle ilgili sorunlar yazıyordu. Fakat bilgisayarın hızı gayet yerinde olduğunu belirtim. Olan takılmaları daha iyi anlatmaya çalıştım. Bana tekrar geri dönüş yaptıklarında yine buradan bilgilendiririm.
Bu mail'e karşılık bize indirdiğiniz programları ve güncelleştirmelerinizi yazar mısınız diye mail gönderdiler. 6 gün içinde yaptıklarımı ayrıntılı bir şekilde yazarak gönderdim. Aldığım mail;
FA506II - Destek sitemizden cihazınız için olan sürücü güncelleştirmelerini tek tek yapmanızı tavsiye ediyoruz.
Servisin veya Asus'un yardım edeceği yok. Her gelen BIOS güncellemesinde düzelmiştir umarım diye dua edeceğiz.

malesef durum bu, bize yine bizden baskasi yardim edemeyecek gibi. toplu hareket edip, bu durumla ilgili ASUS a duzenli sikayetimizi bildirmemiz gerekiyor ki, bir cozum uretsinler artik.

Metin Bey kesinlikle aynı durumu ben de yaşıyorum. Yaklaşık 1 saniyelik "trrrrrrt" sesi ile birlikte ekranımra ve arkadaki seslerle beraber takılma yaşıyorum. Oyun oynarken, internette video seyrederken vs. Fark etmeksizin takılıyor. Bir sürü çözüm aradım ama bulamadım. Ben de bu durumdan fazlasıyla muzdaribim.

Eğer çözüm, çare falan bulan olursa ne olur lütfen paylaşınız, bıktım artık.

Merhabalar. Bende yaklaşık 5 aydır ASUS TUF A15 506II modelini kullanıyorum ve 2 ay önce sistemi servise götürdüm bizzat derdimi daha iyi anlatabilmek için beni 3 gün sonra servisten testlerde hiçbir sorunun çıkmadığını söylediler bende de dediğiniz gibi anlık kasmalar oluyordu fakat format attıktan sonra düzeldi ama oyunlardaki FPS problemim hala düzelmedi RAM yükseltmesi yapacağım umarım bu sorun ortadan kalkar. Yani servise göndersek bile bir şey yok diye geri yolluyorlar ASUS markasından iyice soğudum bir daha o markaya bulaşmak istemiyorum inşallah sizde sorununuzu çözersiniz :(

316 BIOS'u ile sonunda takılma problemim çözüldü. Hepinizin güncellemesini öneririm.

Sorun fTPM'den kaynaklanıyormuş. Marka model farketmiyor. AMD işlemciniz varsa, Win 10 veya 11 kuruluysa ve TPM 2.0 aktif ise geçmiş olsun.

TUF A15'te bios ayarlarında TPM yok, gizli. Dolayısıyla da laptop'u aldığınızda bu ayar varsayılan olarak açık geliyor. Windows 11 yüzünden TPM 2.0'ı aktif hale getiren kişi sayısı arttı, bu da sorunun ortaya çıkmasını sağlamış. Ekim-Kasım aylarında sebebi bulunmuş. Hala daha AMD'den Microsoft'tan ses seda yok. Enteresan gerçekten.

Sorun fTPM'den kaynaklanıyormuş. Marka model farketmiyor. AMD işlemciniz varsa, Win 10 veya 11 kuruluysa ve TPM 2.0 aktif ise geçmiş olsun.

TUF A15'te bios ayarlarında TPM yok, gizli. Dolayısıyla da laptop'u aldığınızda bu ayar varsayılan olarak açık geliyor. Windows 11 yüzünden TPM 2.0'ı aktif hale getiren kişi sayısı arttı, bu da sorunun ortaya çıkmasını sağlamış. Ekim-Kasım aylarında sebebi bulunmuş. Hala daha AMD'den Microsoft'tan ses seda yok. Enteresan gerçekten.

selam, windows 10 a dönüp, windows içinden tpm i kapatırsak acaba sorunu gidermiş olur muyuz? deneyen oldu mu? ya da bununla ilgili bir şeyler okudunuz mu?

konu bu kadar büyüdüyse çözüm bulunur diye umut ediyorum.

Geri
Yukarı