ASUS TUF Gaming A15 FA506II kasma ve takılma problemi

Metin Elçim

Kilopat
Daha fazla  
Bilgisayarı alalı 1 ay oldu. İlk hafta bir problem yoktu. Fakat son bir haftadır 2-3 saniyelik kasmalar yaşıyorum. Yavaş çekim gibi ekran kasıyor, aynı şekilde sesler de kasıyor. Ve son iki gündür ufak tefek takılmalar olmaya başladı. Driverları, BIOS'u ve Windows'u güncellememe rağmen sıkıntılar devam ediyor. Derslerim başladı ve derslerimin içinde Cad çizim dersi var o yüzden olabildiğince son seçenek olarak servise göndermek istiyorum. Çözüm önerisine ihtiyacım var. (AMD Ryzen 7 4800H, GTX 1650 Ti, 8 GB RAM, 512 GB M.2 SSD, Windows 10 Pro)

2-3 saniyelik ses ve ekran kasması problemini ben dahil herkes yaşıyordu. BIOS sürümünü 311'e güncelledikten sonra şu anda herhangi bir FPS düşmesi veya kasma yaşamadım. BIOS'unuz güncel değilse güncelleyin.

Sıcaklık değerleri ne durumda?
Sıcaklık daha 85 dereceyi geçmedi. Stres testi yaptım. Onda 95 dereceyi gördü. Kastığı aralıkları soruyorsan fan sesi dahi çıkmadığı zamanlarda bile kastığı oldu.
2-3 saniyelik ses ve ekran kasması problemini ben dahil herkes yaşıyordu. BIOS sürümünü 311'e güncelledikten sonra şu anda herhangi bir FPS düşmesi veya kasma yaşamadım. BIOS'unuz güncel değilse güncelleyin.
BIOS sürümü 311

Sıcaklık daha 85 dereceyi geçmedi. Stres testi yaptım. Onda 95 dereceyi gördü. Kastığı aralıkları soruyorsan fan sesi dahi çıkmadığı zamanlarda bile kastığı oldu.

BIOS sürümü 311.

Arkadaşımda da 311 olmasına rağmen kasma devam ediyor. Belki bende de düzelmemiştir ama 3-4 gündür takılma veya drop yemiyorum. Eskiden de zaten haftada 1 drop yiyordum.

arkadaşlar bu kronik bir sorun ve buna ASUS çözüm üretmedi ve yardım taleplerine cevap vermiyor. Rica etsem aşağıdaki tweeti retweetler misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Arkadaşlar bu kronik bir sorun ve buna ASUS çözüm üretmedi ve yardım taleplerine cevap vermiyor. Rica etsem aşağıdaki tweeti retweetler misiniz?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu problemi paylaşmamdan bu yana 8 GB RAM ve SSD takviyesi yaptım. Yine işe yaramadı. Artık servise göndermek zorunda kaldım. Serviste kısa ve uzun testler yapılmış ve hiçbir problem olmadığı söylenerekten format atılmış şekilde bana tekrar yollandı. Elime tekrar geçtikten sonra yine aynı problem başladı. Yine teknik servise ulaştım daha geri dönüş yapılmadı.

Sorun ssd veya ram degil, ben wifi kartini, ssd ve rami degistirdim halen duzelmedi. Bir cok kesim bunun BIOS guncellemesi ile cozulebilecek bir sorun oldugunu belirtiyor. Ancak, BIOS ta 315 e gelinmesine ragmen halen cozulemedi ve anlasilan tam olarak sorun ne o bile anlasilamadi. Ben kronik bir motherboard sorunu oldugundan supeleniyorum. Diger forumlarda motherboardunun degismesine ragmen cozum uretilemedi diyen arkadaslar var.

Metin Bey bizi guncellemelerden haberdar eder misiniz? Servis bu konuyla ilgili ne diyecek acaba.

Sorun ssd veya ram degil, ben wifi kartini, ssd ve rami degistirdim halen duzelmedi. Bir cok kesim bunun BIOS guncellemesi ile cozulebilecek bir sorun oldugunu belirtiyor. Ancak, BIOS ta 315 e gelinmesine ragmen halen cozulemedi ve anlasilan tam olarak sorun ne o bile anlasilamadi. Ben kronik bir motherboard sorunu oldugundan supeleniyorum. Diger forumlarda motherboardunun degismesine ragmen cozum uretilemedi diyen arkadaslar var.

Metin Bey bizi guncellemelerden haberdar eder misiniz? Servis bu konuyla ilgili ne diyecek acaba.
Yapılan geri dönüşte aynen şu şekilde;
ASUS Türkiye olarak sizin memnuniyetiniz ve talebiniz bizim için çok değerli, cihazınızda servisten geldikten sonra yapılan işlemler nedir. 4. günde ne yapıldı , oyun , yazılım herhangi bir şey mi yüklendi bunları takip edebilirsiniz. O güne denk gelen windows güncelleştirmesi yada sürücü güncelleştirmesi mi yapıldı bunları kontrol edebilirsiniz. Ve " [Notebook Bilgisayar] Sorun Giderme - Sistemin yavaş çalışması | Resmi Desteği | ASUS Türkiye " adresindeki adımları kontrol edebilirsiniz.

Derdimi yeterince iyi anlatamadığımı düşündüm ve bugün tekrar mail attım. Bana attıkları linkte yavaşlayan sistemle ilgili sorunlar yazıyordu. Fakat bilgisayarın hızı gayet yerinde olduğunu belirtim. Olan takılmaları daha iyi anlatmaya çalıştım. Bana tekrar geri dönüş yaptıklarında yine buradan bilgilendiririm.

Her forumda bu konu açılmasına rağmen çözüm bulmamaya devam ediyorlar.

Yeni konular

Geri
Yukarı