ASUS TUF Gaming B550 PLUS anakartta fare bağlantısında anlık kopmalar

deflandre

Decapat
Daha fazla  
Meslek
hekim
Herkese merhabalar,

ASUS TUF Gaming B550 PLUS anakart ve yine ASUS TUF Gaming M5 fare sahibiyim. Sistemim taptaze 2 haftalık, fare ise daha eski ancak gayet iyi durumda.

Her kullanımda değil ama ara sıra, kimi zaman oyunda kimi zamansa tarayıcıda gezinirken fare bağlantısı anlık olarak kopuyor ancak bu esnada farenin RGB ışıklandırması aktif durumda, yani güç kesintisi söz konusu değil. Diğer donanımlarda da herhangi bir sorun yok.

Farklı USB yuvalarında aynı sorunu yaşadım. Bu durumun neden olabileceğine dair bir yorumunuz var mı? Bu sorun USB 3.2 yuvalarını kullanmamla ilişkili olabilir mi?

Teşekkürler.

Herkese merhabalar,

ASUS TUF Gaming B550 PLUS anakart ve yine ASUS TUF Gaming M5 fare sahibiyim. Sistemim taptaze 2 haftalık, fare ise daha eski ancak gayet iyi durumda.

Her kullanımda değil ama ara sıra, kimi zaman oyunda kimi zamansa tarayıcıda gezinirken fare bağlantısı anlık olarak kopuyor ancak bu esnada farenin RGB ışıklandırması aktif durumda, yani güç kesintisi söz konusu değil. Diğer donanımlarda da herhangi bir sorun yok.

Farklı USB yuvalarında aynı sorunu yaşadım. Bu durumun neden olabileceğine dair bir yorumunuz var mı? Bu sorun USB 3.2 yuvalarını kullanmamla ilişkili olabilir mi?

Teşekkürler.
Büyük ihtimalle fare yüzündendir. Başka bir fare ile deneyin.

Mouse için USB 2-3 farketmez diye biliyorum.
B550-X570 anakartlarda yaşanıyor bu durum. Yabancı forumlarda karşılaştım.
İlk önce Bios un güncelliğini kontrol edin. 1804 yüklü değilse yükleyin.
Eğer bu çözüm olmaz ise Biosta C-state i disable yapın.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

not: benim bahsettiğim sorun sadece USB 2.0 portlarda yaşanıyor olabilir. Siz 3.x lerde de sorun yaşıyorsanız sebep başka olabilir. Mümkünse başka bir mouse ile de denemekte fayda var.

Son düzenleme:
Eve gidince BIOS update kontrolünü yaparım, videoyu izleyince geribildirim veririm.

Motherboard.png

Bu paneldeki 3.2 yuvalarını kullandım sanırım hep, 2.0 yuvasını denediğimi hatırlamıyorum.
En soldaki USB yuvalarından BIOS etiketli olanın farkı nedir peki?

Eve gidince BIOS update kontrolünü yaparım, videoyu izleyince geribildirim veririm.

Eki Görüntüle 913603

Bu paneldeki 3.2 yuvalarını kullandım sanırım hep, 2.0 yuvasını denediğimi hatırlamıyorum.
En soldaki USB yuvalarından BIOS etiketli olanın farkı nedir peki?
Biosa girmeden Bios güncelleme yapmak için o USB yuvası.
Bunun dışında normal kullanıma da uygun.
Son biosu indirin. Yanında gelen BIOSrenamer ile adını uygun hale getirin.
(Biosa girerek güncelleyecekseniz adını değiştirmeyin)
Fat32 olarak formatlı eski model bir 4-8-16 Gb USB belleğe atın.
Ve fotodaki sorduğunuz yuvaya (fotoda DisplayPort un sağında) takın. PC elektriğe bağlı fakat kapalı durumda olacak.
Fotoda görünen BIOS FLBK düğmesine 2-3 saniye basılı tutup bırakın.
Muhtemelen arkada bir ışık yanıp sönecek.
Bios update edecek otomatik.
İşlemin bittiğinden emin olmadan herhangi birşey yapmayın.
Tüm ışıklar söndükten sonra bir 5 dakika daha bekleyin.

Ekran Görüntüsü (2)_LI.jpg

Son düzenleme:
Akşam BIOS güncelleme geri bildirimi vereceğim hocam. Eğer BIOS güncellemesi gerekiyorsa ve yaparsam, fare sorununun çözülüp çözülmediği ise birkaç güne anlaşılır zira sürekli yaşadığım bir sorun değil.

Teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı