ASUS TUF Gaming B550M-E Wi-Fi Amazon'da 1498 TL!

Bir adaptör için 400 TL gibi paralar ödemeyi mantıksız buluyorum. Alacak kişi için çok önemli olması lazım, ki öyle bir durumda da dahili Wi-Fi barındıran anakartlara parası neyse verir. 100-150 TL'lik ürünler iş görüyor. Mercusys MW300UH modelini bir arkadaşım için almıştık mesela, orta şeker bir ürün.
Zamanında 76 liraya WN722N almıştım, çok memnun kalmıştım. Archer T2U gibi modellerden farkını hiç hissetmemiştim.

Eğer micro-atx mini tower kasanız var ise benim kasam gibi mesela (aerocool trinity mini v3), kesinlikle alamınızı öneririm. Micro-atx B550 chipset'li anakartlarda ilk 3'e girecek anakart kendisi. Ancak micro-atx zorunluluğunuz yok ise kesinlikle 100-200 TL fark konup daha iyi anakartlara yönelmenizi tavsiye ederim. Bu demek değildir ki bu anakart yetersiz aksine gayet yeterli hatta güzel artıları olan aldığınızda kesinlikle pisman olmayacağınız bir anakart.
Ben de plus versiyonu varmıs. Bu e versiyonuymus simdi fark ettim.

Son düzenleme:
B550 Chipset orta seviyede ASUS almayın. ROG Strix B550-F alarak ben yaptım siz yapmayın.:) MSI Almadığıma baya pişmanım. VRM Olaylarına çok hakim değilim ama ben aldığım zamanlardaki fiyatıyla daha dolu MSI anakart alınıyordu. Anakartta kasanın açma kapama kısmındaki Type-C portunu kullanmaya yarayan port yok, şaka gibi. Bu portu orta seviye B550 chipsette sadece MSI anakartlarda gördüm.

@balikeat

B550-F iyi anakarttır, sizin sorununuz sadece ön kasa portları için Type-C bulunmaması mı?

Bu biraz da kullanıcıların dikkat etmesi gereken bir durum, öyle aldım geçtim yapılırsa böyle minik sayılabilecek detaylardan sorunlar çıkabiliyor. Ayrıca bu anakartta Type-C portu bulunmakta ön kasa portu için :)

B550-F iyi anakarttır, sizin sorununuz sadece ön kasa portları için Type-C bulunmaması mı?
Değil. B550 A PRO'da bile olabilen bir özelliğin B550-F'de olmaması saçma. SYS FAN portları da B550-F modelinde az sayıda. Ek olarak B550-F'nin çipset sıcaklığı nedense sıcak. Ve bulunduğu fiyat aşırı gereksiz. B550 Tomahawk ses kodeği ve yazılım hariç daha iyi.

Ve bulunduğu fiyat aşırı gereksiz.

Bulunan fiyatlar çoğu üründe saçma zaten, fiyattan bağımsız konuştum ama evet fiyatı pahalı. Almazdım tabii 3K TL'ye iki tane B550-A Pro alınıyor :D

Ek olarak B550-F'nin çipset sıcaklığı nedense sıcak.

Bu konu bana biraz garip geldi, nerede gördünüz hocam veya kaç derece? Bakmak isterim eğer atarsanız kaynağınızı veya deneyimlediyseniz açmanızı bu konuyu.

SYS fan portları da B550-F modelinde az sayıda.

SYS_FAN portları çoklayıcı ile çözülür orası problem gibi gelmiyor da bana, tabii ki ben de isterdim B550-A Pro'da olanın o fiyattayken B550-F'te de olmasını. ASUS'un bir şekil stratejisi veya fantezisi sanırım ama ne çeşit bilmiyorum. Pinlerin konumu da bazen etki edebiliyor kendimden biliyorum, az zorlanmadım kablolamada SYS_FAN portunun konumu yüzünden.

Bu konu bana biraz garip geldi, nerede gördünüz hocam veya kaç derece? Bakmak isterim eğer atarsanız kaynağınızı veya deneyimlediyseniz açmanızı bu konuyu.
Sadece çipset ısınıyor, VRM değil. Boşta veya yükte fark etmeksizin hep 60 derece :D B550 Tomahawk ve B550-F'yi kullanan bir arkadaşım söylemişti bu durumu.
SYS_FAN portları çoklayıcı ile çözülür orası problem gibi gelmiyor da bana.
1000 liralık bir anakartta önemsemezsin ama 2000 liradan pahalı bir anakartta SYS FAN portunu gidip 3-4 taneyle sınırlandırırsan o zaman işte ufaktan verdiğin paranın karşılığını alamadığının duygusunu hissedersin. Ek olarak doğrudan anakarta bağlamak varken neden ek bir aparat ihtiyacı duyasın ki :D

Sadece çipset ısınıyor, VRM değil. Boşta veya yükte fark etmeksizin hep 60 derece :D B550 Tomahawk ve B550-F'yi kullanan bir arkadaşım söylemişti bu durumu.

Hep 60 derece... Sıcaklık sensörü falan yok mu bu anakartta :D aklıma James Donkey SSD geldi içinde sıcaklık sensörü yok diye hep 40 derece gösteriyordu. Gerçi ASUS'un o anakarttan o kadar para alıp sıcaklık sensörü koymaması komik olurdu.

1000 liralık bir anakartta önemsemezsin ama 2000 liradan pahalı bir anakartta SYS fan portunu gidip 3-4 taneyle sınırlandırırsan o zaman işte ufaktan verdiğin paranın karşılığını alamadığın duygusunu hissedersin. Ek olarak doğrudan anakarta bağlamak varken neden ek bir aparat ihtiyacı duyasın ki?

Burası doğru tabii, ek aparata zaten anakart üreticisi port koymadığı için ihtiyaç duyuyorsunuz sorun o biraz da :D

Ben açıkçası parayı verirken genelde yonga seti, VRM ve MOSFET tasarımı, M.2 SSD yuvası ve Frozr sayısı, arka USB portları, boyutu, PCI-e yuvası (X16 ve X1) sayısı, ön kasa USB portları için destek gibi durumlara bakarak karar veriyorum F/P'sine. Çoklayıcılar olduğu için (konumları önemli olsa da) SYS_FAN pinlerinin azlığı veya çokluğu pek de ilgilendirmedi beni pek şu ana kadar. Tabii dikkat ettim ama az olduğu zaman da hani... Çok da takmadım diyeyim. Bunlar da anakartın bir parçası fakat asıl olarak üstte saydıklarıma bakıyorum ben.

Bu arada bu yonga seti ısınması aklıma takıldı, ona da yakın tarihte bakayım araştırmamı yapayım bakayım kronik veya herkeste olan bir şey miymiş bu. Hep 60 derece çok garip geldi.

Hep 60 derece... Sıcaklık sensörü falan yok mu bu anakartta :D aklıma James Donkey SSD geldi içinde sıcaklık sensörü yok diye hep 40 derece gösteriyordu. Gerçi ASUS'un o anakarttan o kadar para alıp sıcaklık sensörü koymaması komik olurdu.

Burası doğru tabii, ek aparata zaten anakart üreticisi port koymadığı için ihtiyaç duyuyorsunuz sorun o biraz da :D

Ben açıkçası parayı verirken genelde yonga seti, VRM ve MOSFET tasarımı, M.2 SSD yuvası ve Frozr sayısı, arka USB portları, boyutu, PCI-e yuvası (X16 ve X1) sayısı, ön kasa USB portları için destek gibi durumlara bakarak karar veriyorum F/P'sine. Çoklayıcılar olduğu için (konumları önemli olsa da) SYS_FAN pinlerinin azlığı veya çokluğu pek de ilgilendirmedi beni pek şu ana kadar. Tabii dikkat ettim ama az olduğu zaman da hani... Çok da takmadım diyeyim. Bunlar da anakartın bir parçası fakat asıl olarak üstte saydıklarıma bakıyorum ben.

Bu arada bu yonga seti ısınması aklıma takıldı, ona da yakın tarihte bakayım araştırmamı yapayım bakayım kronik veya herkeste olan bir şey miymiş bu. Hep 60 derece çok garip geldi.
Hep 60 dereceden kastım 60 derecede sabit kalması değildi ya. 55-65 arası gidip geliyormuş sürekli. Yükte de, boşta da. Önemli mi değil ama niye ısınıyor orası da garip :D

Hep 60 dereceden kastım 60 derecede sabit kalması değildi ya. 55-65 arası gidip geliyormuş sürekli.

He tamam bi' an öyle deyince garibime gitti bayağı :D

Gerçi yine de garip, 55-65 derecelerde gezmesi yani. Herhangi virüs falan bir şey yoktu değil mi PC'sinde arkadaşınızın, veya başka bir şey en basitinden arka planda bir şekilde yonga setini çalışarak biraz yüke sokan bir program falan?

Yeni konular

Geri
Yukarı