ASUS TUF Gaming F17 vs Honeywell PTM7950

Hocam okumadınız mı konunun ilk mesajını acaba?

Belli ki okumamışsınız, yaptım o dediğinizi 2 kez...

Tek çözüm sıvı metal termal macun kullanmak, laptop'u kolay hava alması icin birazcık yükseltmek ve fanları maksimumda çalıştırmak. ayrıca ufak bir undervolt da iş görebilir. Sıvı metal uygulamak için de bakır ısı dağıtıcısını nikel kaplamanız ve sıvı metalin dışarı taşmasına karşı "shield" uygulamanız gerekiyor (shield'ın karşılığı olarak ekran kelimesi kullanılıyor ama ekran desem kimse anlamayacak).

1685270835117.png

Son düzenleme:
Vakumlu soğutucular fanların maksimum devirden hızlı dönmesine neden olur buda fanların ömrünü ciddi oranda azaltır. Laptop fanları ucuz olsa riske değerdi ama öyle ucuza fan bulamıyoruz..

Öncelikle honeywell padlerin soğutması öyle muhteşem değil ama laptop için artısı zaman içinde zayıflamaması. 1 yıllık kullanımda bile hiç sıcaklık artmadı diyen çok, sende nasıl 1 aya artıyor anlamadım. Ne kadar sıcaklık farkı oluyor? Belki aldığın padler sahte olabilir yada çok büyük yada küçük kesiyorsun.

Laptopun donanımı tam olarak ne? Sıcaklık, yük, watt, saat hızlarıyla beraber bir video yaparsan sorun nerede net anlaşılır. Undervolt kitli değilse mutlaka yap, eğer kitliyse işlemciye güç limiti koy. TUF'un soğutması çok iyi değil işlemci 100 watt civarı çekiyorsa istediğini yap soğutamazsın..

Vakumlu soğutucular fanların maksimum devirden hızlı dönmesine neden olur buda fanların ömrünü ciddi oranda azaltır. Laptop fanları ucuz olsa riske değerdi ama öyle ucuza fan bulamıyoruz..

Öncelikle honeywell padlerin soğutması öyle muhteşem değil ama laptop için artısı zaman içinde zayıflamaması. 1 yıllık kullanımda bile hiç sıcaklık artmadı diyen çok, sende nasıl 1 aya artıyor anlamadım. Ne kadar sıcaklık farkı oluyor? Belki aldığın padler sahte olabilir yada çok büyük yada küçük kesiyorsun.

Laptopun donanımı tam olarak ne? Sıcaklık, yük, watt, saat hızlarıyla beraber bir video yaparsan sorun nerede net anlaşılır. Undervolt kitli değilse mutlaka yap, eğer kitliyse işlemciye güç limiti koy. TUF'un soğutması çok iyi değil işlemci 100 watt civarı çekiyorsa istediğini yap soğutamazsın..
Hocam cihazı ilk satın aldığımda fabrikasyon macunuyle tam 1 yıl boyunca aynı performansta kullandım. İki sıcaklık da 80 dereceyi kesinlikle geçmiyordu 1 yıl bu şekilde kullandım. Sonra haliyle yitirdi özelliğini. 95w rtx 3060 var, 11800h işlemci var cihazda. honeywell 2 kez uyguladım. Birincide tam boyutta yaptım, 1 ay sonra sıcaklıklar artınca bu sefer dedim ki 1 mm daha küçük yapayım. Değişen bişey olmadı yine 1 ay sonra bozuldu iş. Bilmiyorum nasıl olacak. Sıvı metal alıcam ice dragon marka. O da olmazsa artık ne yapayım bilmiyorum 🤣. Padlerin sahte olma ihtimali var evet ama ilk uyguladığımda çok güzel çalışıyor sorunsuz. Ekran kartı 95W çekiyor, işlemci de 40-45W çekiyor.

Hocam cihazı ilk satın aldığımda fabrikasyon macunuyle tam 1 yıl boyunca aynı performansta kullandım. İki sıcaklık da 80 dereceyi kesinlikle geçmiyordu 1 yıl bu şekilde kullandım. Sonra haliyle yitirdi özelliğini. 95w rtx 3060 var, 11800h işlemci var cihazda. honeywell 2 kez uyguladım. Birincide tam boyutta yaptım, 1 ay sonra sıcaklıklar artınca bu sefer dedim ki 1 mm daha küçük yapayım. Değişen bişey olmadı yine 1 ay sonra bozuldu iş. Bilmiyorum nasıl olacak. Sıvı metal alıcam ice dragon marka. O da olmazsa artık ne yapayım bilmiyorum 🤣. Padlerin sahte olma ihtimali var evet ama ilk uyguladığımda çok güzel çalışıyor sorunsuz. Ekran kartı 95W çekiyor, işlemci de 40-45W çekiyor.

Sıvı metal kesinlikle tavsiye etmem, eğer yayılırsa laptopu çöpe atarsın. Honeywellin sahte olması çok olası, o kadar zaman geçti kimse Türkiye'ye getirip satmıyor, sahte çıkarsa elinde patlayacak çünkü. Sahteyse padler etkisi daha hızlı azalıyor olabilir, sıcaklık değişecek mi görmek için macun da deneyebilirsin. Sonra 2 yılda fanlar zayıflamış olabilir, hiç değişik ses çıkartıyorlar mı?

Güç açısından 40-45 watt hiç yüksek değil ısınmaması lazım, ama sürekli izlemiyorsan 11800H daha çok çekebilir yük altında. Sonra undervoltu kitli değil o işlemcinin throttlestop ile undervolt yap mutlaka.

Hocam cihazı ilk satın aldığımda fabrikasyon macunuyle tam 1 yıl boyunca aynı performansta kullandım. İki sıcaklık da 80 dereceyi kesinlikle geçmiyordu 1 yıl bu şekilde kullandım. Sonra haliyle yitirdi özelliğini. 95W RTX 3060 var, 11800H işlemci var cihazda. Honeywell 2 kez uyguladım. Birincide tam boyutta yaptım, 1 ay sonra sıcaklıklar artınca bu sefer dedim ki 1 mm daha küçük yapayım. Değişen bir şey olmadı yine 1 ay sonra bozuldu iş. Bilmiyorum nasıl olacak. Sıvı metal alacağım ice Dragon marka. O da olmazsa artık ne yapayım bilmiyorum 🤣. Padlerin sahte olma ihtimali var evet ama ilk uyguladığımda çok güzel çalışıyor sorunsuz. Ekran kartı 95W çekiyor, işlemci de 40-45W çekiyor.

ebuy7.com'dan almadıysanız muhtemelen sahte. Fabrikasyon olanlar da Honeywell'in varyasyonları oluyor diye biliyorum. Mesela Lenovo Legion laptoplarda fabrika çıkışı olarak PTM7958 kullanılıyor.

1685283207085.png

Sıvı metal kesinlikle tavsiye etmem, eğer yayılırsa laptopu çöpe atarsın. Honeywell'in sahte olması çok olası, o kadar zaman geçti kimse Türkiye'ye getirip satmıyor, sahte çıkarsa elinde patlayacak çünkü. Sahteyse padler etkisi daha hızlı azalıyor olabilir, sıcaklık değişecek mi görmek için macun da deneyebilirsin. Sonra 2 yılda fanlar zayıflamış olabilir, hiç değişik ses çıkartıyorlar mı?

Güç açısından 40-45 watt hiç yüksek değil ısınmaması lazım, ama sürekli izlemiyorsan 11800H daha çok çekebilir yük altında. Sonra undervoltu kilitli değil o işlemcinin ThrottleStop ile undervolt yap mutlaka.

Bence yanlış noktalara takılıyorsunuz. Asıl düşünmeniz gereken mesele bakır ısı dağıtıcısını nasıl nikel kaplayacağınız olmalıdır. Şöyle bir bariyer uygularsınız riski sıfırlamaz belki ama çok düşürür. Yine de herkes kendi hür iradesiyle yapıyor bu işlemi sorumluluk kabul etmem açıkçası.

1685288337893.png

Orijinal olan Honeywell bu linkte diye biliyorum. Yine de yanlış ise düzeltin.

Son düzenleme:
Honeywell 7950nin dağıtımını hiç yapmadı, yapmıyor da sadece anlaşmalı şirketlere satışı var Lenovo gibi. Bu çinden satanlar ise bir şekilde temin edip satıyor, satıcı fark etmeksizin hepsinin sahte olma ihtimali var yani. Ama bazı satıcılar daha güvenilir diyorlar, bu anlaşmalı şirketlerde çalışan birileri ihtiyaç fazlasını el altından satıyor galiba. Honeywellin kendi satsa bütün sorun çözülecek ama ilk ortaya çıktığından beri baya geçti halen aynı sistem.

İşlemci 100 watt üstü çekse sıvı metal olmadan soğutulamasa mantıklı, risk alınabilir. Ama 45 + 95 140 watt öyle sıvı metal gerektirecek bir güç değil. Benim Acer 200 watt civarını termal macunla soğutabiliyor, 140 watt TUF soğutması içinde hiç sorun olmaması lazım. Kesinlikle ya pad çok kalitesiz yada fanlar bozulmuş artık, zaten fanlarda sıkıntı varsa sıvı metal uygulayınca da ısınacak..

Fanlarda sıkıntı yok, bakın, yanlış anlıyorsunuz, ptm7950'de sorun var, 1 ay boyunca çok iyi, 1 ayı geçtiği anda sıcaklıklar artıyor.

Sıvı metal kesinlikle tavsiye etmem, eğer yayılırsa laptopu çöpe atarsın. Honeywellin sahte olması çok olası, o kadar zaman geçti kimse Türkiye'ye getirip satmıyor, sahte çıkarsa elinde patlayacak çünkü. Sahteyse padler etkisi daha hızlı azalıyor olabilir, sıcaklık değişecek mi görmek için macun da deneyebilirsin. Sonra 2 yılda fanlar zayıflamış olabilir, hiç değişik ses çıkartıyorlar mı?

Güç açısından 40-45 watt hiç yüksek değil ısınmaması lazım, ama sürekli izlemiyorsan 11800H daha çok çekebilir yük altında. Sonra undervoltu kitli değil o işlemcinin throttlestop ile undervolt yap mutlaka.
11800h kilitli bilginiz olsun. Isınmaması lazım.. iyiymiş. Ama ısınıyor napıcaz? Fanlarım sapasağlam. Tam şuan honeywell'i tekrar uygulasam, 1 ay boyunca sorunsuz kullanıcam. 2 kez denedim ikisinde de aynısı oldu 1 ay sonra arttı sıcaklık. Ya honeywell sahte, ya da benim cihazıma uygun değil. Başka bir sıkıntı yok donanımlarımda.

Fanlarda sıkıntı yok, bakın, yanlış anlıyorsunuz, ptm7950'de sorun var, 1 ay boyunca çok iyi, 1 ayı geçtiği anda sıcaklıklar artıyor.

11800h kilitli bilginiz olsun. Isınmaması lazım.. iyiymiş. Ama ısınıyor napıcaz? Fanlarım sapasağlam. Tam şuan honeywell'i tekrar uygulasam, 1 ay boyunca sorunsuz kullanıcam. 2 kez denedim ikisinde de aynısı oldu 1 ay sonra arttı sıcaklık. Ya honeywell sahte, ya da benim cihazıma uygun değil. Başka bir sıkıntı yok donanımlarımda.

Ben bir şeyi yanlış anlamıyorum sen gücün az olduğunu anlamıyorsun, 45 watt şaka gibi bir güç. Buyur Nitro 12700H 115 watt, 95 watt ve 80 watt verilince ki sıcaklıklar ve termal macunla bunlar:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

TUF'un soğutması Nitro'dan zayıf ama bu kadarda zayıf değil. Zaten termal macun sürmeni önerdim, 5-6 dayanan termal macunlar var. İlla sıvı metal yapacaksan sıvı metal yap ama buz gibi olacak sanıyorsan kendini kandırırsın. 11800H'in undervoltu da açık sadece kilidini kaldırman gerekiyor, 12. nesil işlemciyle hiçbir şekilde undervolt yapamazsın:

Valla yardımcı olmak için yazıyoruz ama bir kesim sanki çalışan falan sanıyor galiba, istediğini yap..

Amacım cihazımı buz gibi yapmak değil, bu macun olaylarıyla çok fazla vaktimi harcıyorum, hayatım bunu düşünmekle geçiyor biraz, takıntılıyım. Amacım sadece uzun ömürlü bir işlem yapmak. O kadar yani. Sıcaklıklar sadece 80 derece üzerine çıkmasın yeter benim için, oyunda 50 derece olsun demiyorum bilgisayarım...
@eminmetehan

Sonuçta daha uzun ömürlü olacak değil mi hocam? Yapanlar öyle olduğunu söylüyor, olmayacak diyorsanız bilemem.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı