ASUS Tuf Gaming FX505DU BQ150T Sistem Testi Sonuçları

DadasFurkan

Hectopat
Birkaç gündür ekran kartımda ısınma problemi olup olmadığını düşünüyordum. Lakin NVIDIA GTX 1660 Ti kartında genel olarak kronik bir ısınma sorunu mevcutmuş. Yaptığım testler sonucunu paylaştım. Fanlar performans modundayken; oyunlarda, düşük sıcaklıklardan maximum 86 derece sıcaklığa kadar artış olup ve bu derecede sabit kalıyor ve bu esnada donma, kasma, FPS düşüklüğü olmuyor. Fanlar Turbo modundayken; maximum 82 derece sıcaklığa kadar artış olup ve bu derecede sabit kalıyor ve yine bu esnada donma, kasma, FPS düşüklüğü olmuyor. Fan sesi normal kullanımda çok sessizken, oyunlarda performans modundayken yine kabullenebilir ama Turbo moduna aldığımızda çok sesli çalışıyor, ben performans modunda kullanmayı tercih ediyorum. Ayrıca NVIDIA GTX 1660 Ti kartlar için 95 dereceye kadar dayanıklı olduğunu belirtmiş. FPS sabit 60 oluyor, zaten ekran 60Hz olduğu için 60'dan fazla FPS'nin gereksiz olduğu kanaatindeyim.
Sizlerin sistem için görüşleri neler, 86 derece sıcaklık ve diğer değerler sizce normal mi, laptop soğutucu alınmalı mı? Ben MHz, frekans veya diğer donanımlardan çok anlamıyorum, 11 yıllık bilgisayardan bu bilgisayara geçiş yaptım. Başka yapmam gereken test var MI1 haftadır testleri ve olması gerekenleri araştırıyorum bu yüzden bu konuyu açmak istedim.
Fanlar Performans Moddayken

1-1.png

1-2.png

Fanlar Turbo Moddayken

2-1.png

2-2.png

Battlefield V

Oyun Battlefield V.jpg

GTA V

Oyun GTA V 1.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Birkaç gündür ekran kartımda ısınma problemi olup olmadığını düşünüyordum. Lakin NVIDIA GTX 1660 Ti kartında genel olarak kronik bir ısınma sorunu mevcutmuş. Yaptığım testler sonucunu paylaştım. Fanlar performans modundayken; oyunlarda, düşük sıcaklıklardan maximum 86 derece sıcaklığa kadar artış olup ve bu derecede sabit kalıyor ve bu esnada donma, kasma, FPS düşüklüğü olmuyor. Fanlar Turbo modundayken; maximum 82 derece sıcaklığa kadar artış olup ve bu derecede sabit kalıyor ve yine bu esnada donma, kasma, FPS düşüklüğü olmuyor. Fan sesi normal kullanımda çok sessizken, oyunlarda performans modundayken yine kabullenebilir ama Turbo moduna aldığımızda çok sesli çalışıyor, ben performans modunda kullanmayı tercih ediyorum. Ayrıca NVIDIA GTX 1660 Ti kartlar için 95 dereceye kadar dayanıklı olduğunu belirtmiş. FPS sabit 60 oluyor, zaten ekran 60Hz olduğu için 60'dan fazla FPS'nin gereksiz olduğu kanaatindeyim.
Sizlerin sistem için görüşleri neler, 86 derece sıcaklık ve diğer değerler sizce normal mi, laptop soğutucu alınmalı mı? Ben MHz, frekans veya diğer donanımlardan çok anlamıyorum, 11 yıllık bilgisayardan bu bilgisayara geçiş yaptım. Başka yapmam gereken test var MI1 haftadır testleri ve olması gerekenleri araştırıyorum bu yüzden bu konuyu açmak istedim.
Fanlar Performans Moddayken

Eki Görüntüle 499794

Eki Görüntüle 499795

Fanlar Turbo Moddayken

Eki Görüntüle 499797

Eki Görüntüle 499798

Battlefield V

Eki Görüntüle 499800

GTA V

Eki Görüntüle 499799
Bütün laptoplar için mi geçerli 1660 Ti ısınması?

Hocam konu dışı olacak ama kusura bakmayın, ryzen 7 1660ti rahat besleyebiliyor mu?
Estağfirullah hocam, sen sorunca darboğazlık nedir diye baktım ve cpu ile gpu arasındaki yüzde ilişkisiymiş. Sabit 60 FPS'de GPU kullanımım %90-95-99 arasında seyrederken CPU %50-80 arasında değişiyor. Bu da rahat besleyebiliyor, darboğaz olmuyor demek heralde değil mi?
Bütün laptoplar için mi geçerli 1660 Ti ısınması?
Bütün laptoplarda mı bilmiyorum, galiba değil, ASUS'un Tuf serilerinde 2 fan varmış ve çok yetersiz kalıyormuş bu, MSI larda falan 3 taneymiş galiba.

Estağfirullah hocam, sen sorunca darboğazlık nedir diye baktım ve cpu ile gpu arasındaki yüzde ilişkisiymiş. Sabit 60 FPS'de GPU kullanımım %90-95-99 arasında seyrederken CPU %50-80 arasında değişiyor. Bu da rahat besleyebiliyor, darboğaz olmuyor demek heralde değil mi?

Bütün laptoplarda mı bilmiyorum, galiba değil, ASUS'un Tuf serilerinde 2 fan varmış ve çok yetersiz kalıyormuş bu, MSI larda falan 3 taneymiş galiba.
Hocam APU RAM'den 2 GB alıyor değil mi? Yani RAM'i 2 GB eksik mi kullanıyorsunuz?

Estağfirullah hocam, sen sorunca darboğazlık nedir diye baktım ve CPU ile GPU arasındaki yüzde ilişkisiymiş. Sabit 60 FPS'de GPU kullanımım %90-95-99 arasında seyrederken CPU %50-80 arasında değişiyor. Bu da rahat besleyebiliyor, darboğaz olmuyor demek herhalde değil mi?

Bütün laptoplarda mı bilmiyorum, galiba değil, ASUS'un TUF serilerinde 2 fan varmış ve çok yetersiz kalıyormuş bu, MSI'larda falan 3 taneymiş galiba.

Hocam RAM 16 GB tek mi yoksa 8x2 mi bilginiz var mı? Teşekkür ederim bu arada cevabınız için.

Hocam APU belleklerden 2 GB alıyor değil mi? Yani belleği 2 GB eksik mi kullanıyorsunuz?

BIOS üzerinden ayarlanabiliyor diye biliyorum hocam.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam APU işlemcinin dahili ekran kartı Intel HD Graphics gibi düşünün sizden ricam PC özellikler diyip RAM kullanılabilir miktar kaç yazıyor bakar mısınız? 7.9 mu yoksa daha düşük mü?
PC Özelliklerde kullanılabilir miktar 15.8 GB
Hocam ram 16 gb tek mi yoksa 8x2 mi bilginiz var mı? Teşekkür ederim bu arada CevabınıZ için

BİOSTAN AYARALANBİLİYOR DİYE BİLİYORUM HOCAM
2 slot var, tek 16 GB. İlerde bir 16 daha eklettirebilirim belki.

PC Özelliklerde kullanılabilir miktar 15.8 GB
Pardon RAM'iniz 8 GB sanmıştım o yüzden 7.9 tahminini yürüttüm. İşlemci sizden 200 MB civarı RAM almış. Bazı laptoplarda 2 GB kadar alıyor sizde öyle olsaydı 14 GB kalıcaktı mesela o yüzden sormuştum böyle bir sorun yok sanırım ASUS'ta.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı