ASUS TUF Gaming FX706LI-HX199 alınır mı?

91-92. Ortalama hep 90'ın altında.
4 saat aralıksız Forza Horizon 4 oynadığımda sadece Fanlar turbodayken ekran kartı 85 derece işlemci 87 dereceyi geçemedi. Yaptığım termal macun değişimi sonrası da ortalama sıcaklıklar bu şekildeyken daha neyi tartışıyoruz?

4 saat aralıksız Forza Horizon 4 oynadığımda sadece Fanlar turbodayken ekran kartı 85 derece işlemci 87 dereceyi geçemedi. Yaptığım termal macun değişimi sonrası da ortalama sıcaklıklar bu şekildeyken daha neyi tartışıyoruz?
Turbo Boost kapatırsan alırsın 85 derece tabii.

4 saat aralıksız Forza Horizon 4 oynadığımda sadece Fanlar Turbo'dayken ekran kartı 85 derece işlemci 87 dereceyi geçemedi. Yaptığım termal macun değişimi sonrası da ortalama sıcaklıklar bu şekildeyken daha neyi tartışıyoruz?

Ekran kartı 85 mi? Hocam ekran kartı için 80 üstü çok riskli. İşlemci 87'de eminim Lenovo veya MSI bir laptopta daha düşük çıkacaktır.

Ürünün ne kadar ısındığının yanında firmaların hangi ısı seviyesinde frekansı sınırladığı da önemli. Kimi ürün 90 dereceye gelince frekans düşürürken bir diğeri 97'de hala yüksek frekansta çalışmaya devam edebiliyor. 2017-2018 dolaylarında MSI laptoplar çok ısınıyor diye başlıklar açılıp duruyordu, ısı değerleri hep 90 üzeri seyrediyordu. Buna rağmen hiç frekans düşüşü yaşamıyordu kullananlar. Aynı dönemde HP Pavilion kullananlar da frekans düşüşleri, FPS düşüşleri diye konu açıyordu. O cihazlar hiç 98 dereceyi görmüyordu ama o ısıya gelmeden sıkıntı başlıyordu zaten. Yani işlemci veya ekran kartının maksimum sıcaklığı tek başına bir şey ifade etmiyor. Firma diğer bileşenlerine güveniyorsa daha yüksek sıcaklıkları da göze alıyor, bir kısmı bunu yapmıyor.

Macun değişimi yapmadım, fan ayarları da otomatik 4-5 saat aralıksız Batman Arkham Knight oynadım. Eğer bilmiyorsanız söyleyeyim, oyunda sürekli şehre yukardan baktığınız için işlemciye aşırı yük bindiriyor. Ona rağmen (performans modunda değil, fanlar %100 değil) 85 stabili geçmedim. Ekran kartım 80'i görmedi bile. Tabii kasa farkı var fakat tartışmaya gerek yok. TB kapatmak veya aldığımız gibi açıp macun değişmek çözüm değil. @midgardian hocamın dediği gibi, kullanamayacaksak niye alalım? Gider IPG3 alırım, hem işlemcisi de daha iyi?

Ekran kartı 85 mi? Hocam ekran kartı için 80 üstü çok riskli. İşlemci 87'de eminim Lenovo veya MSI bir laptopta daha düşük çıkacaktır.

4 saat aralıksız tam yükte 85 benim açımdan gayet normal. Ama ben artık bir şeyleri düzeltmeye çalışmaktan veya anlatmaktan bıktım. Sizin için demiyorum ancak kullanıcısı olmadan yorum yapıp boş yapan çok kişi var.
TUF sakın almayın, çok ısınıyor, tam bir çöp, Valorant ve CS:GO'da 5 FPS'i geçmiyor, işlemci 100 derecenin altına inmiyor, Forza'yı Low da 15 FPS ile oynuyorum. Bu şekilde yazınca daha çok beğeniliyor.
Macun değişimi yapmadım, fan ayarları da otomatik 4-5 saat aralıksız Batman Arkham Knight oynadım. Eğer bilmiyorsanız söyleyeyim, oyunda sürekli şehre yukardan baktığınız için işlemciye aşırı yük bindiriyor. Ona rağmen (performans modunda değil, fanlar %100 değil) 85 stabili geçmedim. Ekran kartım 80'i görmedi bile. Tabii kasa farkı var fakat tartışmaya gerek yok. TB kapatmak veya aldığımız gibi açıp macun değişmek çözüm değil. @midgardian hocamın dediği gibi, kullanamayacaksak niye alalım? Gider IPG3 alırım, hem işlemcisi de daha iyi?
Haklısınız hocam.

İşlemciden fazlaca faydalanan bir oyunda çok ciddi farklar oluyor, temel frekans ve turbo frekans arasında. Videonun tamamını izlersen AC Odyssey gibi oyunlarda da fark çok bariz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

İşlemciden fazlaca faydalanan bir oyunda çok ciddi farklar oluyor, temel frekans ve Turbo frekans arasında. Videonun tamamını izlersen AC Odyssey gibi oyunlarda da fark çok bariz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Haklısınız fakat şöyle de bir şey de var videodaki işlemci 8750h ve 6 Core 12 thread 2,2 GHz base clock özelliklerine sahip bir işlemci. Ryzen 7 4800H'ın 8 Core 16 thread ve 2,9 GHz base clock özellikleri var o yüzden bu videodaki gibi farklar olacağını hiç sanmıyorum. Şahsen CS:GO'da Turbo açık-kapalı arasındaki fark 20-30 FPS şeklindeydi. Ha 200 FPS alalım ha 220 FPS alalım, bu farkı anlayacak kişi çok yoktur diye düşünüyorum.

Şurada anlaşabiliriz belki. Firma bize cihaz satarken o ürünün sunduğu tüm özelliklerin parasını alıyor. Biz de bu ürünün parasını ödüyorsak tüm özelliklerinden faydalanabilmeliyiz. ASUS TUF serisi alınmaz falan demiyorum burada. Yakın dönemde yapılan incelemelerde, açılan konu başlıklarında frekans düşüşlerine dair şeylere pek denk gelmedim. Diğer taraftan 90 derecelere vuran bir cihaz, ki dizüstünde özellikle yaz aylarında çok olası, frekans düşürüyorsa can sıkıcı olur.

Geri
Yukarı