ASUS TUF Gaming VG249Q görüntü ayarları

Meth41

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar ASUS VG249Q modelini aldım. Daha önceden 19 inç Samsung marka kötü bir monitörüm vardı. Şimdi bu monitöre geçtim ama izlediğim videolarda görüntü kalitesinde istediğim kaliteyi 1080P yapsam bile alamıyorum. Önceki monitörümde 1080P yaptığımda daha net görüntü alıyordum. Acaba ayarlarımda bir hata mı var bilmiyorum kullanan birilerinin tavsiye edeceği ayarlar var mı? Bir de ekran değiştirdiğimde kendi kendine parlaklığı ayarladığı oluyor. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

Panel sizinkiyle aynı mı tam bilmiyorum ama ASUS VG249Q1R modelinin renk ayarlarını şu başlıkta anlattığım gibi yaparak istediğim renklere ulaşabilmiştim. Belki sizin için de uygun olur.

Arkadaşlar ASUS VG249Q modelini aldım. Daha önceden 19 inç Samsung marka kötü bir monitörüm vardı. Şimdi bu monitöre geçtim ama izlediğim videolarda görüntü kalitesinde istediğim kaliteyi 1080P yapsam bile alamıyorum. Önceki monitörümde 1080P yaptığımda daha net görüntü alıyordum. Acaba ayarlarımda bir hata mı var bilmiyorum kullanan birilerinin tavsiye edeceği ayarlar var mı? Bir de ekran değiştirdiğimde kendi kendine parlaklığı ayarladığı oluyor. Yardımcı olabilecek birileri var mı?

Monitörün daha büyük olduğu için? Birinde 19inchte dikey 1080PIKSEl yatay 1920PIKSEl, bunda ise 24inchte 1080P dikey 1920P yatay.

Monitörün menüsünde Factory Reset veya Reset Personalization vb. bir sıfırlama seçeneği olmalı. bunu kullanarak monitörünü sıfırladıktan sonra sadece parlaklık ayarını yapsan yeterli olur. Tahminimce Sharpening (Keskinleştirme/Netleştirme) gibi bir ayarı açtınız ve Otomatik Arka Aydınlatma seçeneğine benzer bir şeyi aktif ettiniz.

Hocam ben şu şekilde ayarladım. Bir dene belki hoşuna gider:
GameVisual : FPS Mode,
Brightness : 80,
Contrast : 80,
Color Temp: User : R/G/B 100/94/100,
Skin Tone: Reddish.
Bu renkleri kullanıyorum benim için iyi bir ayar.

Netlik ile ilgili durumu 2 haftadır araştırıyorum. Bu forumda bu konuyu deneyim eden kimse yok bu monitörle bildiğim kadarıyla fakat şunu bir kontrol et: Vividpixel. Bu ayar açıksa 0'a alırsan keskinlikler gidecektir. Ayrıca GPU ayarlarından da anti-aliasing açık ise kapatabilirsin. Netlik durumuna alışacaksın fakat yoruyorsa Windows 10 üzerinden DPI Scaling'i %125 yapabilirsin.

Monitörün daha büyük olduğu için? Birinde 19inchte dikey 1080PIKSEl yatay 1920PIKSEl, bunda ise 24inchte 1080P dikey 1920P yatay.
önceki monitör hem ips değildi hem de 1440x900p idi. Mesela o monitör ile izlediğim bir videoyu bunda izleyince videonun kalitesiz olduğunu anlıyorum eğer monitörde. Tabi gerçekten de öyleyse.
Monitörün menüsünde Factory Reset veya Reset Personalization vb. bir sıfırlama seçeneği olmalı. bunu kullanarak monitörünü sıfırladıktan sonra sadece parlaklık ayarını yapsan yeterli olur. Tahminimce Sharpening (Keskinleştirme/Netleştirme) gibi bir ayarı açtınız ve Otomatik Arka Aydınlatma seçeneğine benzer bir şeyi aktif ettiniz.
ASCR diye bir ayar var onu aktif ettim. Sanırım sebebi bu
Hocam ben şu şekilde ayarladım. Bir dene belki hoşuna gider:
GameVisual : FPS Mode,
Brightness : 80,
Contrast : 80,
Color Temp: User : R/G/B 100/94/100,
Skin Tone: Reddish.
Bu renkleri kullanıyorum benim için iyi bir ayar.

Netlik ile ilgili durumu 2 haftadır araştırıyorum. Bu forumda bu konuyu deneyim eden kimse yok bu monitörle bildiğim kadarıyla fakat şunu bir kontrol et: Vividpixel. Bu ayar açıksa 0'a alırsan keskinlikler gidecektir. Ayrıca GPU ayarlarından da anti-aliasing açık ise kapatabilirsin. Netlik durumuna alışacaksın fakat yoruyorsa Windows 10 üzerinden DPI Scaling'i %125 yapabilirsin.
Resim ayarların nasıl yapılandırdın dostum? Çünkü en önemli olay orada bitiyor

Son düzenleme:
Önceki monitör hem IPS değildi hem de 1440x900P idi. Mesela o monitör ile izlediğim bir videoyu bunda izleyince videonun kalitesiz olduğunu anlıyorum eğer monitörde. Tabi gerçekten de öyleyse.

Ascr diye bir ayar var onu aktif ettim. Sanırım sebebi bu.

Resim ayarların nasıl yapılandırdın dostum? Çünkü en önemli olay orada bitiyor.

Resim ayarlarında contrast ve brigthness var. Ascr dediğin özellik grafiğe göre kontrastı ayarlıyor. İsteğine göre açabilirsin. Ben açık kullanıyorum. Vividpixel ayarı 0'da çok fazla keskinlik veriyor. Bue light filter kullanmıyorum, gözlüğüm var.
Oyunlardaki durumdan rahatsız değilim fakat, kod yazarken beni zorlayabilecek bir monitör. Ben de hep laptop ya da Mac kullandığım için adapte olmakta sorun yaşıyorum hocam.
Umarım alışabilirim :)

Resim ayarlarında contrast ve brigthness var. Ascr dediğin özellik grafiğe göre kontrastı ayarlıyor. İsteğine göre açabilirsin. Ben açık kullanıyorum. Vividpixel ayarı 0'da çok fazla keskinlik veriyor. Bue light filter kullanmıyorum, gözlüğüm var.
Oyunlardaki durumdan rahatsız değilim fakat, kod yazarken beni zorlayabilecek bir monitör. Ben de hep laptop ya da Mac kullandığım için adapte olmakta sorun yaşıyorum hocam.
Umarım alışabilirim :)
İnanılmaz bir parlaklığı var ürünün. Geceleri Fps modunda parlaklığı 10 a düşürdüğüm bile oluyor. Ben daha kötü monitörden geçtiğim için garipsedim ve izlediğim videoların çok kaliteli olacağını düşündüm. Biraz hayal kırıklığı olmadı değil ama genel olarak herkese tavsiye edeceğim bir monitör. Özellikle ben gibi sadece kulaklıkla bilgisayar kullananlara kesinlikle öneriyorum hoparlör olması bile rakiplerinden 2 adım falan öne çıkarıyor. Herkese tavsiye ederim.

İnanılmaz bir parlaklığı var ürünün. Geceleri FPS modunda parlaklığı 10'a düşürdüğüm bile oluyor. Ben daha kötü monitörden geçtiğim için garipsedim ve izlediğim videoların çok kaliteli olacağını düşündüm. Biraz hayal kırıklığı olmadı değil ama genel olarak herkese tavsiye edeceğim bir monitör. Özellikle ben gibi sadece kulaklıkla bilgisayar kullananlara kesinlikle öneriyorum hoparlör olması bile rakiplerinden 2 adım falan öne çıkarıyor. Herkese tavsiye ederim.

Hocam ben biraz üzüldüm ama gösterdiğim herkes memnun. Oyunlarda zaten sıkıntım yok ama yazılarda dediğim gibi oldu. İlk kez böyle bir monitör kullandığım için objektif olmaya çalışıyorum. Bir ara gidip birkaç monitöre bakarak farkları iyice anlamaya çalışacağım. Benim kullandığım renkler şu anda yeterli geliyor ve evet parlaklık feci yüksek. IPS glow da var ama bu birçok IPS'de var. Bir de bunun testini karanlıkta siyah ekranla yapıyorlar ki bir mühendis olarak bence doğru bir algılama yöntemi değil. He glow fazladır normal renklerde bile farkedilirse o zaman sorun olur ki bu monitörde öyle bir durum da yok.

Hocam ben biraz üzüldüm ama gösterdiğim herkes memnun. Oyunlarda zaten sıkıntım yok ama yazılarda dediğim gibi oldu. İlk kez böyle bir monitör kullandığım için objektif olmaya çalışıyorum. Bir ara gidip birkaç monitöre bakarak farkları iyice anlamaya çalışacağım. Benim kullandığım renkler şu anda yeterli geliyor ve evet parlaklık feci yüksek. IPS glow da var ama bu birçok IPS'de var. Bir de bunun testini karanlıkta siyah ekranla yapıyorlar ki bir mühendis olarak bence doğru bir algılama yöntemi değil. He glow fazladır normal renklerde bile farkedilirse o zaman sorun olur ki bu monitörde öyle bir durum da yok.
Kesinlikle IPS Glow hepsinde var. Hatta bu bence diğerlerine göre en az vereni olabilir. Ben ikinci el aldım. Almadan önce vatan a gidip oradaki bilgili bir yetkiliyle konuştum tavsiye vs istedim. Önerdiği ürün Asus oldu ve bu ürünü önerdi o kadar monitör arasından. Bence bu fiyata alabileceğin en iyi monitör. Özellikleri diğerlerinden çok daha fazla ve daha kaliteli. 1700 TL ye böyle bir ürün bulamazsınız. Hareket kabiliyeti inanılmaz rahat ettiriyor kullanıcıyı.
Şimdi baktım Vatan' da 2200 e çıkmış fiyatı :( İki gün öncesine kadar 1700 idi. Artacağı çok belliydi çünkü diğer tüm sitelerde 2000 altına yok. 1 aylık ürünü 1200 e aldım. Çok şükür sorunu yoktu yoksa bu monitörü almak hayalde kalacaktı :/

Yeni konular

Geri
Yukarı