Çözüldü ASUS TUF Gaming X570 Wi-Fi Anakart RAM slotu sorunu

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

pkblgn

Decapat
Merhabalar arkadaşlar Vatan'dan ASUS TUF Gaming X570-PLUS (Wi-Fi) AM4 AMD Ryzen™ DDR4 4400MHz (OC) M.2 Anakart satın aldım
Teknopatta anakartı tanıtırken RAM'leri Gri 2. ve 4. slota takın denildi.4. slotta çalışıyor fakat 2. slotta sıkıntı var. Slot numaralarını da çözemedim işlemci fan tarafı B1B2 diye mi başlıyor yoksa alt taraftan(24'lük anakart pin) tarafından mı numaralandırılıyor?
DIMM B1
DIMM B2
DIMM A1
DIMM A2 SLOTLARI mevcut. Ortadaki gri RAM slotuna RAM takdığım zaman sistem DDR4 hatası veriyor kısa devre yapar gibi kendini kapatıyor. Anakartın 24'lük pin girişi tarafındaki son 2 slota taktığım zaman sistem çalışıyor ve PC açılıyor sizce sorun nedir anakarttaki slotta mı hata var yoksa bir şeyleri yanlış mı yapıyorum. Vatan'dan 13 gün oldu anakartı alalı. Şimdiden cevaplar için teşekkürler
...
güncel

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.01.53.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.01.53.jpeg
    138,2 KB · Görüntüleme: 115
  • WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.02.13.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.02.13.jpeg
    89,1 KB · Görüntüleme: 86
  • WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.02.37.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.02.37.jpeg
    108,2 KB · Görüntüleme: 73
  • WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.03.23.jpeg
    WhatsApp Image 2020-04-30 at 17.03.23.jpeg
    116,1 KB · Görüntüleme: 75
Son düzenleme:
Çözüm
Aynı sorun bende de var. İşlemci soketinden sola doğru 3. sokette sorun var. Anakarta göre A1 soketi oluyor. Oraya RAM taktıgım zaman mavi ekran veya RAM hatası alıyorum. Bazen de görüntü gelmiyor ekrana. 4 RAM takıyorum bazen hata veriyor VGA LED'i sürekli yanıyor. Sanırım soket arızalı. 2ve 4'e taktıgımda stabiş sorunsuz çalışıyor. 4 RAM takınca stabilite gidiyor. Garantiye göndermeyi düşünüyorum. Bu 3. anakartım sorun yaşadıgım. PSU değiştirdim RAM'leri değiştirdim düzelmedi. X570 chipsetin sıkıntılı oldugunu düşünmeye başladım. B550 chipsetli bir anakarta mı yönelsem bilemedim.

Yeni gelen anakartla ilgili sıkıntı var mı peki?

Sorun yok şu an kartı değiştirince düzeldi.
Merhaba,
Aynı sorun bende de var. Bu sorunla ilgili konu açacaktım seninkini görünce altına yazayım dedim.
Anakartın kitapçığında ramleri çift ise 1 ve 3. slota takın diyor ama takınca bilgisayar açılıyor fakat ekrana görüntü gelmiyor. Senin ilk resmindeki gibi 3 ve 4 e takıyorum ramleri.
Sorunun ne olduğunu ve nasıl çözüleceği hakkında bilgisi olanların yardımını rica ediyoruz.

Aynı sorun bende de var. İşlemci soketinden sola doğru 3. Sokette sorun var. Anakarta göre a1 soketi oluyor. Oraya ram taktıgım zaman mavi ekran veya ram hatası alıyorum. Bazende görüntü gelmiyor ekrana. 4 ram takıyorum bazen hata veriyor vga ledi sürekli yanıyor. Sanırım soket arızalı. 2ve 4 e taktıgımda stabiş sorunsuz çalışıyor. 4 ram takınca stabilite gidiyor. Garantiye göndermeyi düşünüyorum. Bu 3. Anakartım sorun yaşadıgım. Psu değiştirdim ramleri değiştirdim düzelmedi. X570 chipsetin sıkıntılı oldugunu düşünmeye başladım. B550 chipsetli bi anakarta mı yönelsem bilemedim.
Benim kart arızalıymış değişim yapıldı
Yeni gelen anakartla ilgili sıkıntı var mı peki ?

Aynı sorun bende de var. İşlemci soketinden sola doğru 3. sokette sorun var. Anakarta göre A1 soketi oluyor. Oraya RAM taktıgım zaman mavi ekran veya RAM hatası alıyorum. Bazen de görüntü gelmiyor ekrana. 4 RAM takıyorum bazen hata veriyor VGA LED'i sürekli yanıyor. Sanırım soket arızalı. 2ve 4'e taktıgımda stabiş sorunsuz çalışıyor. 4 RAM takınca stabilite gidiyor. Garantiye göndermeyi düşünüyorum. Bu 3. anakartım sorun yaşadıgım. PSU değiştirdim RAM'leri değiştirdim düzelmedi. X570 chipsetin sıkıntılı oldugunu düşünmeye başladım. B550 chipsetli bir anakarta mı yönelsem bilemedim.

Yeni gelen anakartla ilgili sıkıntı var mı peki?

Sorun yok şu an kartı değiştirince düzeldi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Ben de garantiye gönderdim kartı. 1 hafta kaldı. Sonuç olarak gerekli testler yapıldı sorun algılanmadı diye geri geldi. Anakart sağlam servise göre. Fakat VGA ışığı PC'yi yeniden başlattığımda sürekli yanmaya devam etti. Son olarak VGA kablosunun değiştirdim. DP ile bağlıydım. HDMI ile bağladım düzeldi. DP'de niye sorun oluyor anlamadım.

Yeni konular

Geri
Yukarı