ASUS TUF GeForce GTX 1660 Ti inceleme

Herkese merhaba arkadaşlar. Sizlere Black Friday indirimlerinde Vatan Bilgisayar'ın web mağazasından 1361 lira'ya almış olduğum ASUS TUF GeForce GTX 1660 Ti ekran kartının ısınma ve fan hızı hakkında kişisel testlerimden ve yorumlarından bahsetmek istiyorum.

Kartın satın almadan önce çeşitli platformlarda çok ısındığı ve sesli çalıştığına ilişkin birçok yorum vardı. Lakin fiyatı görünce kaçırmak istemedim ve satın aldım. Kart gelir gelmez de hemen test ettim. Kısaca test yöntemimden bahsetmem gerekirse; 3 fanlı bir kasada FurMark programı ile tam yük altında gerçekleştirdim.

Kartın ön yüklü ayarları ile yaklaşık 1 saat boyunca yaptığım testte fanlar %50'de iken Max 88 dereceyi gördü ve orada sabit kaldı. Fanların sesi ise son derece normaldi ve sessizdi. Hatta bir ara acaba çalışmıyorlar mı diye de düşündüm.

Yüzde Elli Fan.png

Fan hızlarını ASUS GPU Tweak 2 yazılımı ile %100'e aldım. Sıcaklık 68 dereceye kadar düştü ve orada sabit kaldı. Lakin fanlar inanılmaz derecede sesli çalışıyorlar. Çok çok ciddi bir ses. Kulaklık ile oyun oynamıyorsanız katlanılabilecek bir ses değil.

Yüzde Yüz Fan.png

ASUS bu kart için 95 dereceye kadar sıkıntı yok demiş. Teknik olarak öyle olabilir ama kart ısındığı için bir miktar throttle (ısıya bağlı performans kaybı) yaptı. Oyun içerisinde bu performans kaybı kaç FPS'ye tekabül eder bilmiyorum.

Özetle; GTX 1660 Ti'ın bu modelini almayı düşünenler varsa bu sıcaklık ve ses değerlerini göz önünde bulundurabilir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayırlı olsun. Resmen bedavaya almışsınız😃
Teşekkür ederim. Valla öyle oldu. Bu kadar ucuz olmasa almazdım. Hatta yakın zamanda ekran kartı alma gibi bir düşüncem de yoktu. Ama bu fiyata görünce almasak olmaz dedim :)
Kartı güzel bir fiyata almışsınız. TUF ile ilgili söylenenler bir defa daha doğrulanmış oldu benim gözümde.
Aynen, fiyat çok iyiydi. Ve evet, kart harbiden söylendiği kadar ısınıyor.
Yazın vantilatörü kasaya çevirmek gerekecek anlaşılan. 😁 Bende görmüştüm soğutma bloğundan dolayı almadım.
Hahaha, ben kombiyi kapatacam :) Soğutma bloğu çok vasat.
Fanı %70 civarlarına alırsanız 73 derecelerde kalır kart. Hemde çok ses çıkarmaz.
Ben de onu yapmayı düşünüyorum. Kartın montajını yapar yapmaz sıcağı sıcağına bi yapıp paylaşayım dedim. Yarın gün içinde detaylı kurcalayıp, ince ayar yapacam. Ve muhtelemen dediğiniz yüzdede yaklaşık o aralıkta bir sıcaklık olur.
Keşke oyun içinde ne kadar sıcaklıklara ulaştığını da ekleseydiniz, çok daha iyi olurdu. Ayrıca o fiyata bedava almışsınız, hayırlı olsun.
Kartı takar takmaz bi test yapayım dedim. Oyun testine vaktim olmadı. Ama az önce Warface'de 83 dereceyi gördü max.

Merhaba, aynı ekran kartına sahibim fakat bu ısınıyor muhabbetlerinden dolayı kutuyu açmadım, bandrollü biçimde beklemekte. Hatta durumu yazarak bir ilan bile açtım:
Açıkçası satsam mı satmasam mı kafam çok karışık. Undervolt ile neredeyse hiç performans kaybı yaşamadan ve fanlara müdahale bile etmeden 80°C'yi geçmeyecek şekilde dizginlenebiliyor demişler. Afterburner vb. program ile denedin mi bu durumu? @realdgnc

Benim laptopumdaki ekran kartı 78 dereceyi hiç geçmedi. Turbo modda ise 73 ü :D garip. İlk defa 88 dereceye ulaşan ekran kartı gördüm.

MSİ Afterburner kur undervolt yap. Mesh kasa al mümkünse PSU üzerinde fan girişi olsun oraya bir fan tak ben şu an o şekilde kullanıyorum 70-78 derece arası gidip geliyor.

Yaza kadar kullanmam muhtemelen kartı satmayı düşünmüyor değilim. :)

Doğru bir karar olur, indirim de çok cazipti fiyatı bu nedenle satın alıp, sonrasında memnun olmadı kimse. Soğutma bloğu o kadar kötü ki bu karta böyle bir soğutmayı neden koymuşlar sormak lazım. TUF serisi her ne kadar dayanıklılığından söz ettirse de sıcaklık değerleri kabul edilemez, kasa içinde ki ısıyı da arttırır. Eksileri çok.

Doğru bir karar olur, indirim de çok cazipti fiyatı bu nedenle satın alıp, sonrasında memnun olmadı kimse. Soğutma bloğu o kadar kötü ki bu karta böyle bir soğutmayı neden koymuşlar sormak lazım. TUF serisi her ne kadar dayanıklılığından söz ettirse de sıcaklık değerleri kabul edilemez, kasa içinde ki ısıyı da arttırır. Eksileri çok.
Aslında işlemci sıcaklığımı pek etkilemiyor ama oraya M2 SSD koyacağım onuda yakmasın gerek yok. RX 590 alıp M2 SDD alıp birde yanına 8 GB RAM koymayı planlıyorum bakalım. 1800'e giderse yapacağım böyle birşey. Birde bir Galatasaray'lı olarak Alex De Souza'yı görünce duygulandım. Büyük futbolcuydu. :)

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı