ASUS TUF laptop boştayken cızırtı sesi geliyor

Tutuşbaba61

Centipat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar, daha yeni ASUS TUF bilgisayar aldım. Windows kurdum sonra YouTube'da gezinirken klavyeden gelen bir ses fark ettim. Böyle cızırtı sesi, hani böyle elektrik sesi gibi çok sinir bozucu bir ses ve bu ses bilgisayar boştayken geliyor. Tamamen boşta ama direk bilgisayar ekranı açıkken CPU kullanımı yüzde 1,2 falan iken oluyor. Sizce nedir bu? Bir sorun teşkil eder mi? İade veya değişim yapmalı mıyım? Yaparlarsa tabii... Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bilen, bilgili arkadaşlar yorum yaparsa çok makbule geçer. Çok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba arkadaşlar, daha yeni ASUS TUF bilgisayar aldım. Windows kurdum sonra YouTube'da gezinirken klavyeden gelen bir ses fark ettim. Böyle cızırtı sesi, hani böyle elektrik sesi gibi çok sinir bozucu bir ses ve bu ses bilgisayar boştayken geliyor. Tamamen boşta ama direk bilgisayar ekranı açıkken CPU kullanımı yüzde 1,2 falan iken oluyor. Sizce nedir bu? Bir sorun teşkil eder mi? İade veya değişim yapmalı mıyım? Yaparlarsa tabii... Yardımcı olursanız çok sevinirim. Bilen, bilgili arkadaşlar yorum yaparsa çok makbule geçer. Çok teşekkürler.

Aynı sorun bizim ofiste kullandığımız 4 adet Lenovo Thinkpad E15 cihazlarda oldu teknik servise başvurduk ve şarj aleti değişimi dediler tamam dedik gönderdiler ancak aynı sorun devam ediyordu. Yerinde servis hizmetinden faydalanıp anakart ofisimize geldiler anakart değişimi yaptılar ve sorun 4 cihazda da çözüldü bizimkilerin serisinde bir sorun varmış yeni banttan çıkan anakartta da o sorunu düzeltmişler sizin probleminiz de aynı olabilir servise garantiye göndermeniz iyi olabilir.

Sesin insan kulağından başka zararı yok performans da sorun yaratmaz. Genellikle yüksek performanslı bilgisayarlarda sıklıkla rastlanabilir durumdur.

"Merkezi İşlem Birimi (CPU) boştayken enerji tasarrufu yapmak için CPU, "C-State" (C Durumu) olarak da bilinen düşük güç moduna geçecek şekilde ayarlanabilir. Düşük güç modlarının amacı, CPU içindeki güç kullanımını kısmaktır. Belirli durumlarda sistemden yüksek frekanslı bir cızırtı sesi duyulabilir."

Geri
Yukarı