ASUS TUF M5 inceleme

Review.png

Bu konumda ASUS TUF m5 model Gaming mouse incelemesi yapacağım, konuyu kişisel deneyimlerime göre elimden geldiğince tarafsız yapmaya çalışacağım.
elimde düzgün bir ekipman olmadığı için görsellerin çoğu alıntıdır, ekstra düzenlemeler bana aittir.

icons8-money-100.png
  • 200 TL fiyata sahip, indirimler ile 180 TL gibi fiyatlara alınabiliyor.

icons8-good-quality-100.png
  • Sensör ve düğmeler.( PixArt PAW3327 / Omron D2FC-F-7K / Kailh Brown).
  • İç ve dış malzeme kalitesi.
  • Düğme hissiyatı ve 50 milyon tıklama ömrü.
  • Geri kazanılmış kutu üretimi.

icons8-unlike-100.png
  • Kablo kaplaması.
  • Boyut.

intro.png

Üründe siyah ve tonları kullanılmış, arka kısmı oval bir biçimde olmasına rağmen düğmelerin bulunduğu uç kısım fazlasıyla Solid, keskin ve diğer TUF ürünlerindeki gibi yakalanmak istenen geometrik tasarım algısını yansıtıyor. (ilk gördüğümde bana ROG sica modelini anımsatmıştı.) kaydırma butonu altındaki profil ve DPI ayar butonunun üçgenimsi tasarımı ve yan buton tuşları dikkatimi ilk çeken noktalardı, bunlar dışında bağlantı kablosunun hemen kaydırma butonu altından çıkması hem kullanımda kolaylık sağlıyor hem de bağlantı noktasındaki yükü ortadan kaldırıp daha uzun ömürlü bir bağlantı sağlıyor. Her iki butonun ucunda bulunan çizgi şeklindeki detay ve yan taraflarda bulunan yine TUF serisinden tanıdık olduğumuz tasarımlar gayet hoş bir görüntü katmış.

mouse.png

Paketleme.png

Kutu tasarımı oldukça sade fakat benim burada hoşuma giden bir nokta oldu, kutu tamamen geri dönüşüm malzemeleri ile üretime kazandırılmış. Bu detay ile kutudan bir beklentim kalmadı, zaten hoş ve gereken temel bilgileri içeriyor. Dikkatimi çeken başka bir detay ise kullanılan kartonun sert bir yapıda olmasıydı, iç kısımda koruma destekleri bulunmamasına rağmen dışarıdan gelebilecek bir darbeyi çok rahat biçimde absorbe edebilir. Ek olarak Aura Sync desteğini belirten bir etiket mevut.

Kutu içeriği tıpkı kutu tasarımı gibi gayet sade ve basit, ürün koruması için karton çerçeve dışında herhangi bir destek malzeme bulunmuyor, ürün bir plastiksi poşetten çıkıyor. Kablosu karton çerçeveye sabitlenmiş olarak bulunuyor, kullanım kılavuzu kutu içerisinde yer alıyor. Genelde bu fiyat bandında ürünlerde olmuyor fakat yine de belirtmek gerekirse yedek telfon ayaklar kutu içeriğinde bulunmamakta.

kutu.png

kutuicerik.png

Tasarım.png

Ürün ASUS model çoğu mouse modelinden farklı bir tasarıma sahip, benzersiz olarak bahsedilmiş tanıtımlarda fakat bence bir tık abartı olmuş. Ürün standartlara göre daha ufak bir mouse tasarımına sahip, ürün iki el içinde uygun olarak pazarlanıyor fakat bence sağ tarafta buton bulunmadığı için sol el için yan butonlar işlevsiz bir hal alacaktır, teoride iki el için uygun gözükmesine rağmen pratikte çuvallayacağı net. Yan kısımlardaki parmak destek kısımları gayet güzel bir kullanım sunuyor, genelde bu kısımların kauçuk olması ürünün kalitesini arttıran etkenlerden biri, bu üründe bu kısımlar sert plastikten üretilmiş. Arka kısımda bulunan RGB ışıklandırma homojen bir yapıya sahip, oldukça güçlü bir aydınlatma. Profil ve DPI ayarlamak için konumlandırılan butonda da bir RGB aydınlatma bulunmakta, fakat turuncumsu olarak tek bir renk şeklinde yanmaktadır. Son olarak kaydırma butonunda kullanılan tasarım oldukça kolaylık sağlıyor ve global incelemelerde ürünün mousepad için sorun yaratma ihtimalinden bahsedilmiş, kullandığım süreç boyunca mousepad üzerinde bir hasara neden olmadı. Ürün boyutları L 111 x W 61 x H 42 mm olarak belirtilmekte, eli büyük olan kişiler için sorun yaratacaktır. Orta ve küçük elli kişiler için ideal bir ürün olduğunu söyleyebilir.(kişisel olarak aktarmam gerekirse elime tam oturdu, avuç içimde mouse arkasına temas eden nokta ile parmak ucum arası yaklaşık 16cm)

Ürünün yüzey kaplaması ve malzeme kalitesi oldukça iyi, avuç içine gelen kısımdaki hafif pürüzlü kaplama kayma ihtimalini ortadan kaldırmış, bu kaplama aynı zamanda çizilme ve soyumla konusunda uzun süreçte sorun yaratmayacak bir kaplama, kişisel başka bir deneyimim ise daha önceki modellere göre elimde terleme sorununu pek yaşamıyorum. Yan padlerde kullanılan çıkıntılı tasarım mouse hareketlerine oldukça rahatlık katmış.

gürünüm.png

Ürünün alt kısmında üretim bilgileri ve diğer detaylar bulunmakta. Kullanılan teflonların uzun ömürlü olduğu şeklinde bilgilendirmeler mevcut fakat deneyimlemek için o kadar sürem olmadığı için bilgilendirme yapamayacağım, kişisel olarak üst kısımdaki iki teflonun daha geniş olmasını tercih ederdim. Ürünün kablosu sanırım en eksik yanı, basit bir plastik ile kaplanmış, örgü ya da daha düzgün bir malzeme ile kaplanabilirmiş.

pad.png

kablo.png

performans.png

Ürün içerisinde sensör olarak pixart PAW3327 , switch/düğmeler Omron D2FC-F-7K (50 milyon) ve kaydırma/scroll için kailh brown kullanılmış.

İzleme hızı (trackin Speed) olarak 220 IPS (5, 5 metre/saniye ) değerini sunmakta, DPI/CPI olarak ise 100 ile 6.200 arasında değerleri kapsıyor. Sorgulama hızı (poolin Rate) olarak 125Hz ile 1000HZ değerlerini sunabiliyor. Ek olarak açı kaplama özelliği sunuyor, çizim ve tasarım programları ile aktif kullanımlarda etkili sonuçlar sunabiliyor.

Düğmeler hissiyat olarak beni fazlasıyla tatmin etti, hoşuma neden gittiğini bilmesem de sağ tıklama sesi bir tık daha sessiz. Düğmelerin hepsi programlanabilir fakat ben ihtiyaç duymadığım için ilgili yazımları yüklemedim.

Kaydırma tekerleği kauçuk ile kaplanmış, adım adım ilerletmede oldukça hoş bir hissiyat ve konfor sunuyor. Benim dikkatimi çeken bir detay ise kaydırma çubuğunun iç aksanın da metal kullanılması, genelde bu fiyatta ürünlerde abs plastik ya da plastik alaşımlar kullanılır. Kaydırma düğmesinde ki tıklama hissiyatını nedense sevemedim, diğer tuşlara göre basit ve düz bir hissiyat veriyor.

Yan düğmelerin ve profil ayarlamak için konumlandırılmış düğmenin tıklama hissiyatlarını aşırı sevdim, yan düğmelerde huano model anahtarlar kullanılmış.

m5_encoder.jpg

m5_middleclick.jpg

m5_mainswitch.jpg

m5_sideswitch.jpg

m5_cpi.jpg

Dosya Ekleri

• Group 4.png
    Group 4.png
    89,2 KB · Görüntüleme: 41
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri