ASUS TUF RX 6900 XT'de Yüksek Coil Whine sesi

tayfuncimen

Centipat
Daha fazla  
Selam herkese,

Yeni almış olduğum ASUS TUF RX 6900 XT kartımı kullanmaya başladığımda bence normalin çok üstünde bir bağırma yaptığını fark ettim oyunlarda 70-80 FPS üzerinde. Bilgisayar çığlık atıyor gibi kasam masanın altında olmasına rağmen. ASUS servisine yönlendirdim onarım için ancak standardın altında dendi belki de hiç bakmadılar bile coil whine yazdığı için bilemiyorum orasını ama standart dedikleri desibel nedir ve benim yaşadağım nasıl bunun altında kalıyor inanılmaz rahatsız edici salonda ve odada kullanım için. Bu sorunu çözmek için neler yapmalıyım? PSU böyle bir şeye yol açar mı? Açarsa nasıl bir PSU almalıyım uyumlu olması adına veya kasa ile çözülebilir mi sesi kesecek şekilde? Nasıl bir yol izlemeliyim daha sessiz bir deneyim için? Parçalarım mı uyumsuz acaba diye düşünüyorum ses ondan dolayı çıkıyor olabilir mi?

İşlemci: AMD 5 5600X
Kasa: Zalman Z3 Plus
Anakart: MSI B550M A Pro
PSU: Cooler Master MWE 750W MPE-7501-ACABW

Evet PSU kaynaklı ekran kartlarında coil whine yaşayabilirsiniz, kaldı ki 6900 xt için önerilen PSU minimum 850W iken siz 750W kullanıyorsunuz.

Dosya Ekleri

• 3.jpg
    3.jpg
    28 KB · Görüntüleme: 30
valla 750w'a ulaşmıyor hiçbir zaman değerler yeterli olduğunu düşündüm psu'nun açıkçası forumlarda falan yetiyor yazmışlar hep 650 bile yeterli gibi bir algı vardı @aksbrk
Ben yabancı forumlarda önerilen Watt değerinin de üzerinde PSU alarak coil whine'ı düzelten kişilere denk geldim, hatta ilginç bulduğum bir çözüm ve maalesef de maliyet gerektiren bir çözüm. İşe yarayıp yaramayacağı da kesin değil.

Ekran kartınız tek kablo üzerinden güç alıyorsa iki ayrı kablo ile güç vermeyi deneyebilirsiniz. Bu da çözüm yollarından biridir.

Ben yabancı forumlarda önerilen Watt değerinin de üzerinde PSU alarak coil whine'ı düzelten kişilere denk geldim, hatta ilginç bulduğum bir çözüm ve maalesef de maliyet gerektiren bir çözüm. İşe yarayıp yaramayacağı da kesin değil.
Umarım Psu üreticilerinin çıkardığı bir yaygara değildir :)

PSU'dan kaynaklı olması muhtemel. GTX 1060 6GB ekran kartım var. PSU almak zorunda kaldım. Cooler Master 600Watt 80plus Silver PSU'yu sisteme bağladıktan sonra ekran kartımda CW sorunu çıktı. Eski PSU olan Zalman'a dönünce düzeliyor.

@tayfuncimen

Ben yabancı forumlarda önerilen watt değerinin de üzerinde PSU alarak coil Whine'ı düzelten kişilere denk geldim, hatta ilginç bulduğum bir çözüm ve maalesef de maliyet gerektiren bir çözüm. İşe yarayıp yaramayacağı da kesin değil.

Ekran kartınız tek kablo üzerinden güç alıyorsa iki ayrı kablo ile güç vermeyi deneyebilirsiniz. Bu da çözüm yollarından biridir.

Öyle bir şey gördüm ben de :D Onu da deneyeceğim bakalım belki iş yapar masrafa gerek kalmaz.

PSU'dan kaynaklı olması muhtemel. GTX 1060 6 GB ekran kartım var. PSU almak zorunda kaldım. Cooler Master 600watt 80Plus Silver PSU'yu sisteme bağladıktan sonra ekran kartımda cw sorunu çıktı. Eski PSU olan Zalman'a dönünce düzeliyor.

Umarım öyledir kart sürekli böyle değildir ya :D

Son düzenleyen: Moderatör:
Umarım Psu üreticilerinin çıkardığı bir yaygara değildir :)
Zannetmiyorum. PSU yetersiz ve kalitesizse elektriksel dalgalanmalar olduğunu ve bu da ekran kartının bobinlerinde titreşime yol açtığını, dolayısıyla da ses oluştuğunu belirtiyorlar. İşin teknik kısmını anlamıyorum açıkçası ama kablo bağlantı şekli ve psu değişimi ile sorunu halleden sayısı bir hayli fazla.

PSU'dan kaynaklı olması muhtemel. GTX 1060 6GB ekran kartım var. PSU almak zorunda kaldım. Cooler Master 600Watt 80plus Silver PSU'yu sisteme bağladıktan sonra ekran kartımda CW sorunu çıktı. Eski PSU olan Zalman'a dönünce düzeliyor.
Genellikle sistem kuran ya da hazır sistem satın alan insanlar PSU ve anakarta fazla önem vermiyor ama diğer parçaların stabil çalışması için çok dikkat etmek gerekiyor. Mesela 3080 Ti, RX 6900 vs. satın alıyorlar, bir bakıyorsun PSU 700-800 liralık dandik bir şey. Velhasıl 3080 Ti alıp dandik ürünlerle tüm sistemi riske atmak yerine, 3080 alıp çok daha kaliteli PSU ile anakarta yönelmek daha doğru. Sistemdeki donanımlar dengeli olmalı.

@tayfuncimen

Öyle bir şey gördüm ben de :D Onu da deneyeceğim bakalım belki iş yapar masrafa gerek kalmaz.

Umarım öyledir kart sürekli böyle değildir ya :D
Etrafınızda kaliteli, 750W veya üzeri bir PSU kullanan varsa onun bilgisayarında ekran kartınızı test edebilirsiniz. Baktınız ki yine düzelmiyor teknik servisten değişim isteyin.

Zannetmiyorum. PSU yetersiz ve kalitesizse elektriksel dalgalanmalar olduğunu ve bu da ekran kartının bobinlerinde titreşime yol açtığını, dolayısıyla da ses oluştuğunu belirtiyorlar. İşin teknik kısmını anlamıyorum açıkçası ama kablo bağlantı şekli ve PSU değişimi ile sorunu halleden sayısı bir hayli fazla.

Genellikle sistem kuran ya da hazır sistem satın alan insanlar PSU ve anakarta fazla önem vermiyor ama diğer parçaların stabil çalışması için çok dikkat etmek gerekiyor. Mesela 3080 Ti, RX 6900 vs. satın alıyorlar, bir bakıyorsun PSU 700-800 liralık dandik bir şey. Velhasıl 3080 Ti alıp dandik ürünlerle tüm sistemi riske atmak yerine, 3080 alıp çok daha kaliteli PSU ile anakarta yönelmek daha doğru. Sistemdeki donanımlar dengeli olmalı.

Etrafınızda kaliteli, 750W veya üzeri bir PSU kullanan varsa onun bilgisayarında ekran kartınızı test edebilirsiniz. Baktınız ki yine düzelmiyor teknik servisten değişim isteyin.

Vallahi servisten yeni gelecek alet sorun yok diyor servis normalmiş testlerde skorları dolayısıyla ne iade ne değişim kabul etmezler dendi. Tabii paketi açmadan geri gönderiyorlarsa o ayrı :D bir deneyeceğim iki kabloyla olmadı PSU alırım ya da sessiz kasa bakarım bilemedim. Teşekkür ederim yardım için.

Yeni konular

Geri
Yukarı