ASUS TUF VG249Q1R deneyimlerim ve renk ayarları tavsiyesi

srdryldrm

Hectopat
Makaleler
1
Daha fazla  

TUF Gaming VG249Q1R Oyuncu Monitörü – 23.8 inç Full HD (1920 x 1080), IPS, 165Hz'e Hız Aşırtılabilir (144Hz)​

Herkese merhaba,

Sırf bu monitör hakkında deneyimlerimi paylaşabilmek için uzun süredir takip ettiğim ama üye olmadığım sosyal bölümüne üye oldum.

Bu monitörü alsam mı almasam mı diye dolanırken 1479 TL gibi diğer gördüğüm fiyatlardan yaklaşık 200 TL daha ucuz satıldığını göründe hemen sipariş verdim.

5 Gündür kullanıyorum. Kutudan bağlantı için DP kablosu çıkıyor. Bu gelen DP kablosuyla Sapphire Nitro+ RX 580 kartıma bağladım. Ekran ayarlarını monitörden ve Windows 10'da 165 Hz'ye ayarladım. 1 gün kullandım. Hatalar almaya başladım, ekran kartındaki diğer DP'a bağladım. Ve durum devam ediyor. Ekran kartımın 2 DP çıkışında da garip garip hatalar alıyorum. Bilgisayarı kapatıyorum, ertesi gün açıyorum monitöre görüntü gelmiyor. Monitörün gücünü kesip tekrar bağlayınca görüntü geliyor. Ekran otomatik kapanmasından sonra mouse u oynatıyorum, Radeon yazılımında "sistem bir bağlantı hatası algıladı ve istenen çözünürlük ve yenileme hızını ayarlayamıyor..." Diyor ama normal çalışıyor. 2 gündür de ekran otomatik kapanmadan sonra açılırken çözünürlük1024X768' düşüyor kendisi. Bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalıyorum. Ayrıca eski ekranımı da DVI ile bağlayınca, "Ekranları Yinele" modunda sorun olmazken "Ekranı Genişlet" modunda bu monitörde görüntü alamıyorum.

Monitör 165 Hz'ye overclock ile çıktığı için belki düzelir diye 144 Hz'ye ayarladım ve aldığım hataların aynısı devam ediyor. Yabancı bir forumda bu hataları yaşayan birilerinin DP kablosunu değiştirdiğini ve aynı hataları almaya devam ettiklerini de okudum.

Bu hatalar canımı sıktığı için elimde bulunan bir HDMI kablosuyla bağlantı yaptım. HDMI ile Max. 144 Hz alabiliyoruz ama DP ile yaşadığım hatalar HDMI ile yaşanmadı.

Gelelim monitörün renk ayarlarına. Mevcut ayarlardaki bütün renkler ve bütün modlar çok kötü. Sarıları yeşilimsi bir sarı ve çok rahatsız edici. Tüm modlarda elle ayar yapmadan kullanmak benim için mümkün olmadı.

Belki işine yarayan olabilir, bu monitörde benim gözüme en güzel gelen ayarı şu şekilde yaptım:

Gamevisual: Sinema modu.
Parlaklık: % 100.
Kontrast: % 80.
Renk sıcaklığı: Kullanıcı modu (r: 95, g: 100, b: 100)
Renk doygunluğu: 40.
Cilt tonu: Kırmızımsı.

Parlaklığı çok fazla değil ama yeterli geldi %100 parlaklıkta kullanıyorum.

Monitör ince, çok hafif. Ölü piksel çıkmadı bende. Ekran kenarlarında, siyah sahnelerde belli olan ışık sızmaları mevcut.

Eski AGNEOVO 22" 60 Hz monitörümle karşılaştırdığımda IPS panel olmasının hiçbir artısını da göremedim. Sırf IPS olduğu için dibi düşenleri de bu konuda anlayamıyorum. Sadece 165 Hz olması (HDMI ile 144 Hz) benim için tek faydası oldu.

Sonuç olarak DP ile aldığım hatalardan ve renk ayarlarından dolayı tavsiye etmiyorum. 1800-2000 TL civarında ödeyip almış olsaydım pişman da olurdum açıkçası.
1 Haftalık kullanımdan sonra monitörü iade ettim 🙂

Son düzenleme:
Size gelen monitör mü bu sorunlarla mevcut du
Yoksa genel olarak mı beğenmediniz hocam?
Normalde herkeste sizde olan durum mevcut olmuyor yani onu merak ettim.

Keşke bu konuyu daha önce görseydim. Kesinlikle size katılıyorum. Renk skalası berbat. İade etmeyi düşünüyorum. Siz şuan hangi monitöru kullanıyorsunuz?

Size gelen monitör mü bu sorunlarla mevcut du
Yoksa genel olarak mı beğenmediniz hocam?
Normalde herkeste sizde olan durum mevcut olmuyor yani onu merak ettim.
Renk konusunda aynı yorumları yapan insanlar gördüm. Hatta yukarıda yazdığım renk ayarlarını yabancı bir forumdan alıp uyguladım ve buraya da yazdım. Hem yerli hem yabancı forumlarda bu monitörün renk skalasının iyi olmadığını okudum ve kendim de görmüş oldum.

Bağlantı problemlerini de bu monitörde yaşadım. Şu anda kullandığım AOC C27G1 monitörümde aynı bağlantı sorunlarım olmadı. Eski AGNEOVO 22" monitörümle ikisini sıkıntısız çift ekran kullanıyorum.

Bağlantı problemleri olmasaydı da ekranın sağ üstünden rahatsız edecek derecede sızan IPS glow ve renklerin kötü olmasından dolayı iade ederdim zaten. Onun için gördüğüm başlıklara girip önermediğimi söylüyorum, insanlar aynı şeyleri yaşamasın diye.
Keşke bu konuyu daha önce görseydim. Kesinlikle size katılıyorum. Renk skalası berbat. İade etmeyi düşünüyorum. Siz şuan hangi monitöru kullanıyorsunuz?
Onu iade edip AOC C27G1 aldım. İyi ki böyle yapmışım. Harika bir monitörüm oldu ve çok memnunum.

Renk konusunda aynı yorumları yapan insanlar gördüm. Hatta yukarıda yazdığım renk ayarlarını yabancı bir forumdan alıp uyguladım ve buraya da yazdım. Hem yerli hem yabancı forumlarda bu monitörün renk skalasının iyi olmadığını okudum ve kendim de görmüş oldum.

Bağlantı problemlerini de bu monitörde yaşadım. Şu anda kullandığım AOC C27G1 monitörümde aynı bağlantı sorunlarım olmadı. Eski AGNEOVO 22" monitörümle ikisini sıkıntısız çift ekran kullanıyorum.

Bağlantı problemleri olmasaydı da ekranın sağ üstünden rahatsız edecek derecede sızan IPS glow ve renklerin kötü olmasından dolayı iade ederdim zaten. Onun için gördüğüm başlıklara girip önermediğimi söylüyorum, insanlar aynı şeyleri yaşamasın diye.

Onu iade edip AOC C27G1 aldım. İyi ki böyle yapmışım. Harika bir monitörüm oldu ve çok memnunum.
Evet malesef doğru 8 yıl casper 60HZ monitörden geçtim bende sipariş verdiğimde sizin yorumlarınızı sonradan gördüm.
Ürün geldi çarşamba günü karanlık ortamlarda özellikle ekranın en sağ tarafında İps Glow var.
Diğer bölgelerde çok az, takmadım İPS Glowu çünkü karanlık ortamlarda belirgin oluyor açıkçası.
Bu attığım görseli değişik açılarda attım bu ölü piksel mi?
Ve İade etsem para iadesi mi alırım monitörü değiştirip gönderir mi incehesap?
1467Tl almıştım 1550Tl felan yapabilirim Max, parayı 165HZ diye almıştım buna yakın veya bundan daha iyi bir şey bulabilir miyim?
Ne yapmamı önerirsin?

Dosya Ekleri

• WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.44.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.44.jpeg
    89,5 KB · Görüntüleme: 810
  • WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (2).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (2).jpeg
    66,6 KB · Görüntüleme: 806
  • WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43 (1).jpeg
    128,3 KB · Görüntüleme: 742
  • WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43.jpeg
    WhatsApp Image 2021-01-09 at 14.36.43.jpeg
    66,8 KB · Görüntüleme: 798
Evet malesef doğru 8 yıl casper 60HZ monitörden geçtim bende sipariş verdiğimde sizin yorumlarınızı sonradan gördüm.
Ürün geldi çarşamba günü karanlık ortamlarda özellikle ekranın en sağ tarafında İps Glow var.
Diğer bölgelerde çok az, takmadım İPS Glowu çünkü karanlık ortamlarda belirgin oluyor açıkçası.
Bu attığım görseli değişik açılarda attım bu ölü piksel mi?
Ve İade etsem para iadesi mi alırım monitörü değiştirip gönderir mi incehesap?
1467Tl almıştım 1550Tl felan yapabilirim Max, parayı 165HZ diye almıştım buna yakın veya bundan daha iyi bir şey bulabilir miyim?
Ne yapmamı önerirsin?
Ölü piksel gibi görünüyor. 1 ölü pikselden dolayı firma sanırım değişim yapmıyor. Ürünü iade edebilirseniz iade etmenizi öneririm. Sonuçta 14 günlük bir cayma hakkınız var. İncehesap'tan ürün alıp da sıkıntı yaşamadan iade edenler var diye biliyorum. Firmayla iletişime geçin. İade ettikten sonra, başka monitör alırsınız. 24" aldıktan sonra, 1500 civarında güzel ürünler bulabilirsiniz.

Ölü piksel gibi görünüyor. 1 ölü pikselden dolayı firma sanırım değişim yapmıyor. Ürünü iade edebilirseniz iade etmenizi öneririm. Sonuçta 14 günlük bir cayma hakkınız var. İncehesap'tan ürün alıp da sıkıntı yaşamadan iade edenler var diye biliyorum. Firmayla iletişime geçin. İade ettikten sonra, başka monitör alırsınız. 24" aldıktan sonra, 1500 civarında güzel ürünler bulabilirsiniz.
Hocam sağol öncelikle, ben bunu yok diye biliyordum veya sonradan oluştu ya da görmedim.
Masamın üzerinde hem kasa hem monitör var masa oynuyor arada sallanma monitöre zarar verir mi veya ölü piksel çıkartır mı bu 1. sorum.
Diğeri ise fanım da pek sabit değil arka taraf kasadan dolayı, fanın oynaması aynı HDD gibi fana zarar verir mi fanlar içinde hareket etmesi zararlı bir durum mu?

Hocam sağol öncelikle, ben bunu yok diye biliyordum veya sonradan oluştu ya da görmedim.
Masamın üzerinde hem kasa hem monitör var masa oynuyor arada sallanma monitöre zarar verir mi veya ölü piksel çıkartır mı bu 1. sorum.
Diğeri ise fanım da pek sabit değil arka taraf kasadan dolayı, fanın oynaması aynı HDD gibi fana zarar verir mi fanlar içinde hareket etmesi zararlı bir durum mu?
Değişime gönder dostum. Ben o fiyata bu tarz bir monitor bulamayacağımdan değişime gönderdim cuma günü.

Geri
Yukarı