ASUS TUF X470 anakartına 4x8 GB Corsair RGB Pro RAM takamıyorum

NITRO

Hectopat
Makaleler
4
Arkadaşlar sabah bir konu açmıştım, 4x8 32 GB olarak kullandığım yeni RAM'lerim Memtest sonucu bozuk gibi görünmüştü. Corsair RGB Pro sonrası oyunlara girilmiyor - Technopat Sosyal

İzlediğim yolları sizlere tek tek anlatıyorum.
Anakart ASUS TUF X470 GAMING Plus.
İşlemci R7 2700X.
RAM Corsair Vengeance RGB Pro 3200 MHz 4x8.

1) Tüm RAM'ler takılı halde iken (4x8), bilgisayar önce açıldı. Ama hiçbir oyuna giremedim, oyunları arızalı veya silinmiş olarak gördü.
2) Daha sonra format attım, defalarca 0x8007025D hatası aldım ve format işlemim başarısız oldu. RAM slotlarını değiştirerek ve 2 RAM'i sökerek düzelttim (şans)
3) Formattan sonra 4 RAM'i de takarak oyunları indirdim, bu sabah oyunlara girerken tekrar aynı hataları aldım.( fatal error vs. )
4) Tüm RAM'ler takılı iken Memtest gerçekleştirdim ve 7. testte sorunlar baş göstermeye başladı.
5) Arızalı RAM'leri tek tek bulmak için her bir RAM'i önce tek tek, sonra ikişerli olmak üzre 2. ve 4. slotlar üzerinden test ettim, bu sefer hiçbiri hata vermedi.
6) Tüm RAM'leri tek tek 1. slota takarak PC'yi başlatmayı denedim( XMP kapalı ), mavi ekranlarla karşılaştım.
7) Tüm RAM'leri tek tek 2. slota takarak PC'yi başlatmayı denedim( XMP açık ), sorunsuzca çalıştılar, lakin tek slot RAM'ler oyunları açmadı.
8) Tüm RAM'leri ikişerli olarak 2. ve 4. slotlara takarak PC'yi açtım ve oyunlara girdim, sıkıntı çıkmadı. ( XMP açık )
9) 3. RAM olarak 1. slota RAM taktım ve bilgisayar 3200 MHz'de açılmadı 2133 MHz'de açıldı, oyunlara girmedi.
10) 4. RAM olarak 3. slota da sonuncu RAM'i taktım ve bilgisayar oyunları açmadı. Tekrar 2 RAM'e düşürdüm ( 2. ve 4. slot ) oyunlar vs. sorunsuz açılıyor.

Yaşadığım sorunun aynısını Corsair'e ait bir forumda aynı anakartı, aynı RAM'leri kullanan biri tarafından açılmış bir yazıda buldum. Linki buraya paylaşıyorum. Yazının sonunda nasıl yapmış, çözmüş mü çözememiş mi belirtmemiş.

Sizce anakart RAM slotlarında bir sorun olabilir mi? Bu anakartın RAM destek klavuzuna baktığımda açıkcası pek bir şey anlamadım lakin Asus TUF X470 sisteme RAM önerisi - Technopat Sosyal bu konuda @yarkan88 arkadaşımız aynı sistemin sorunsuz çalıştığından bahsetmiş.

Lütfen bilginize ve yardımlarınıza ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı