Çözüldü ASUS TUF X570 DRAM Işığı Yanıyor Görüntü Yok

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

semih1497

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, yeni bir sistem topladım. Sistemde ASUS TUF Gaming X570 anakart, Ryzen 9 5900X işlemci var. Sisteme güç verdiğimde anakart üzerindeki DRAM ışığı yanıyor görüntü gelmiyor. Anakartta BIOS flashback olmadığı için de BIOS güncellemesi yapamıyorum. Bu konuda nasıl bir çözüm bulabilirim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
DRAM ışığına RAM ve işlemci de sebep olabiliyor. Güncel BIOS ise görüntü gelmesi gerekir. Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. Bu sırada RAM`lerin de parlak yerlerini silgi ile temizleyin. İşlemci montajının doğru olduğundan emin olun. Soğutucu bloğu da kontrol edin. Daha sonra ise sisteme güç verip deneyin. Olmazsa BIOS atma işlemini servisi de halleder.
DRAM ışığına RAM ve işlemci de sebep olabiliyor. Güncel BIOS ise görüntü gelmesi gerekir. Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. Bu sırada RAM`lerin de parlak yerlerini silgi ile temizleyin. İşlemci montajının doğru olduğundan emin olun. Soğutucu bloğu da kontrol edin. Daha sonra ise sisteme güç verip deneyin. Olmazsa BIOS atma işlemini servisi de halleder.

Çözüm
DRAM ışığına RAM ve işlemci de sebep olabiliyor. Güncel BIOS ise görüntü gelmesi gerekir. Fişten çekin ve BIOS pilini sökün. Bu sırada RAM'lerin de parlak yerlerini silgi ile temizleyin. İşlemci montajının doğru olduğundan emin olun. Soğutucu bloğu da kontrol edin. Daha sonra ise sisteme güç verip deneyin. Olmazsa BIOS atma işlemini servisi de halleder.

Hocam dediğiniz gibi muhtemelen işlemci sebep oluyor, BIOS güncellemesi yapmak gerekiyor fakat BIOS hiç açılmadığı için flashback ile güncelleme yapmak gerekiyor. Anakart üzerinde de flashback butonu vs olmadığı için flashback de yapamıyorum.

Anladım hocam. Dediğim gibi servisi de en son sürümü atabilir. En azından bu ihtimal devre dışı kalır.

Arkadaşlar sorunu çözdüm. İşlemci 5. nesil olduğu için anakart desteklemiyordu. Anakartın üzerinde bulunan BIOS sürümü 5. nesil işlemciyi tanımıyor bu yüzden hiçbir şekilde görüntü vermiyor. Bu nedenle BIOS güncellemesi gerekiyor, fakat anakart üzerinde BIOS flashback butonu olmadığı için flashback ile de güncelleme yapılamıyor. Normalde AMD'nin garanti talep formu üzerinden ödünç CPU için iletişime geçince sizden faturaları istiyorlar sonrasında da BIOS güncellemesi yapmak üzere kullanabileceğiniz bir CPU gönderiyorlar. Ben bu sorunu arkadaşımdan ödünç aldığım işlemciyi taktıktan sonra BIOS güncellemesi yaparak çözdüm.

Son düzenleyen: Moderatör:
Tamamdır hocam. Gözünüz aydın. Güncel olarak gelmeyen anakartlarda böyle durumlar olabiliyor. İşlemci bulmanız iyi olmuş. Servise göndermeye gerek kalmamış.

Yeni konular

Geri
Yukarı