ASUS TUF X570 GAMING Plus sistem reset atıyor

emrecz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,

Herkese iyi akşamlar. Hiç umulmadık hatalar aldığım sistemim hakkında sizlere danışmak istedim. Sistemi bir hafta kadar önce topladım. Ryzen 5 5600X, ASUS TUF X570 GAMING Plus, Corsair LPX 8 GB DDR4 3000 MHz (CMK8gx4m1D3000C16), GTX 760. sistem aldığımda çalışmıyordu keza anakart BIOS güncellemesi istiyordu. BIOS'u başka bir işlemci kullanarak 3602 versiyonuna güncelledim. Bilgisayar açıldı, ASUS'un armory crate driverının kurulumu geldi onu kurdum. Sonra sistem kendiliğinden art arda reset atmaya başladı, Power tuşuyla kapanmayınca bende Power Switch ile kapattım. Reddit'te ve birkaç yerde bu konu hakkında yazılar okudum. Reddit'ten link eklemek yasak olabilir diye ekleyemiyorum fakat tam olarak benim problemimin aynısını yaşayan birine ait yazı okudum. Kendisinde ASUS X570 TUF Gaming Plus Wi-Fi varken Gigabyte Aorus X570 modeline geçiyor ve problem yine devam ediyor. Arkadaş daha sonra overclock rehberlerinden bu konunun RAM voltajı ile ilgili olduğunu öğreniyor, şöyle ki; anakartın kullanıcının kullanımına göre sistemin boşta (idle) veya yükte olduğunu tespit edip RAM voltajlarını değiştiren sistemin bu soruna sebep olduğunu ve kendisinin birkaç ayar yaparak bu problemi giderdiğini belirtmiş. Bende aynı ayarları yapmak için BIOS'uma girdim, Precision Boost OverDrive'ı kapattım, D.O.H.C profilini seçtim derken kayıt almama ramak kalmıştı ki sistem yine reset attı. Power Switch ile kapattıktan sonra Power kablosunu çektim ve bekledim. Ertesi gün kabloyu taktım, Power Switch'i on konumuna getirdim, bilgisayar direkt çalışmaya başladı Power tuşuna basmamıştım bile. Ardından sırayla yanan ışıklardan DRAM (turuncu), CPU (kırmızı) ışık yandı ve bilgisayar kapandı. Belki RAM ve CPU'da sorun vardır diye temizledim ve RAM'in slotunu a2'ye aldım vs. fakat herhangi bir şey değişmedi. Değişen tek şey artık DRAM (turuncu) ışık yandıktan sonra bilgisayarın kapanıyor oluşuydu. Şu anda BIOS'a bile giremiyorum. Farklı bir işlemciyle mi BIOS ayarları yapsam veya daha düşük bir BIOS versiyonuna mı geçsem. Yine birkaç forumda BIOS sürümü 2812'ydi sanırsam bu versiyonda stabiliteyi yakaladıklarından bahsediyorlardı. Son olarak RAM'im ASUS'un TUF X570 GAMING Plus için yayınladığı qualified vendor listte yer almıyor. RAM'i değiştirmem gerekir mi? Sonuçta QVL listesinde olmayan birçok RAM'i kullanıcılar stabil bir şekilde kullanmakta olduğu için kararsız kaldım.

Bence sorun işlemciyle ilgili çünkü başka işlemciyle başarıyla BIOS güncellemişsiniz şimdi XMP bile açamadığınızı söylüyorsunuz. Bazı bellek çipleri fabrika çıkışı şanssız olabiliyor. Bu da XMP açınca çıkıyor ortaya. Açmadan çıkan görmedim. Oyumu işlemciden yana kullanıyorum. Bozuk olduğundan değil de anakart henüz uyumlu çalışmıyor gibi geldi. Daha eski ve işlemcinizi destekleyen bir ROM varsa geçmenizi tavsiye ederim.

Bence sorun işlemciyle ilgili çünkü başka işlemciyle başarıyla BIOS güncellemişsiniz şimdi XMP bile açamadığınızı söylüyorsunuz. Bazı bellek çipleri fabrika çıkışı şanssız olabiliyor. Bu da XMP açınca çıkıyor ortaya. Açmadan çıkan görmedim. Oyumu işlemciden yana kullanıyorum. Bozuk olduğundan değil de anakart henüz uyumlu çalışmıyor gibi geldi. Daha eski ve işlemcinizi destekleyen bir ROM varsa geçmenizi tavsiye ederim.

Bugün bilgisayarcıyla fark ettik Power ON tuşu kısa devre olmuş, fark etmemiştim. Şimdi 10 dakikadır çalışıyor herhangi bir şey olmadı.

Yeni konular

Geri
Yukarı