ASUS ve Aorus SLİ yapılır mi?

hakantaskan

Centipat
Merhaba arkadaşlar, uzun süredir aklımda bir soru olduğunda arama sonuçlarında Technopat çıkıyor ve sorumun cevabını buluyordum. Şu anda ise cevabını bilmediğim ve bulamadığım bir sorunla karşılaştım.
Sorum şu ki elimde şu anda NVIDIA Aorus 1080 Ti ekran kartım var. Ben bu karta ek olarak ASUS ROG STRIX 1080 Ti OC NVIDIA ekran kartını SLI olarak bağlayabilir miyim?
İki kartta sonuç olarak NVIDIA tabanlı markalar sistemin çalışmasına engel olur mu?
Not: Anakartım SLİ destekliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet yapılır ancak SLI yapılırken aynı model tercih edilmesi bellek ve çekirdek frekans hızlarının uyumu açısından önemli. Zira iki kartın hızlarının aynı olmaması nedeniyle oyunlarda takılmalar meydana gelebiliyor.

Benim bildiğim Nvidia'nın Sli konusunda katı kurallı ve aynı modeller ile sınırlı olduğu.
Ama; değerleri(MHZ vs.) benzer olan farklı üreticilerden aynı kart modellerinde yapabilenler var(mış).
Tavsiyem SLI'ın her oyunda desteği olmaması ve PSU'nun güçlendirilmesi vb. gibi farklı masraflara sebep olup tam randıman almanın pek mümkün olmamasından dolayı, iki kart masrafından ziyade tek güçlü kart alınması daha mantıklı. İkiside benim elimde var diyorsanız, SLI yapmadan 2 kartı takarak birisini physx için kullanabilir bir nevi SLI gibi ama birbirinden farklı görevler için kullanarak performans artışı gözlemleyebilirsiniz. Yine soru aynı "Değer mi?". Bence hayır.

Biraz dertli bir mesele aslında. Temelde kartların ikisinin birden GPU'larının GTX 1080Ti olması yeterli. Ama arada ki Mhz farkları gibi şeyler sorun yaratabiliyor. Tabi günümüz oyunlarının ne kadar SLI destekleyip, destekleyenlerinde ne kadar kullandığı sorunlu bir mesele. Aynı zamanda SLI demek daha fazla güç kullanımı ve elektrik faturası demektir. Size kişisel tavsiyem 2 adet 1080Ti yapmak yerine eldekini satıp, 3000 serisi geldiği zaman ordan bütçenize uyan en iyi ekran kartını almak olur. Ama sorunuzun basit yanıtı evet sorun olmadan çalışmaları gerekir. Mhz konusunda da aynı RAM'lerde olduğu gibi düşük frekanslar tercih ediliyor diye biliyorum.

Cevaplarınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim.
İşin maddi kısmı bir yana Asus takıntılı birisiyim ve 1080Ti ararken temiz bir Asus kart bulamamıştım bu yüzden Aorusa yöneldim ve bir anlık gazla aldım sonrasında ise RGB ışıklandırmada Aorus biraz görsel olarak kötü gelmeye başladı ve Asus kartı alacağım.
İntel sağolsun beni biraz hayal kırıklığına uğrattı. Sistem toplarken 10. Nesili 1151 pin olarak çıkacağını farzettim ve 9900k yerine 9600k almıştım upgrade ederken zarar etmemek adına ama sağolsun 10. Nesil işlemcilerde pin farklı çıkacakmış. Şu anda önceliğim 9900k daha sonrasında gpu güncelleyip sli ile aldığım değerleri paylaşacağım

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı