ASUS VG249Q monitörün adaptive sync desteği var mıdır?

Wetttt

Kilopat
Merhaba başlıkta da yazmış olduğum gibi adaptive Sync'in ne olduğunu merak ediyorum okuduğum kadarıyla G-Sync teknolojisini FreeSync monitörlerdede kullanabiliyormuşuz ben yakın zamanda ASUS VG249Q 24inc 144Hz IPS monitör alacağım ve bu monitörde adaptive Sync desteği var mı? Diğer sorum ise farklı bir makalede adaptive Sync çalıştığı zaman 144Hz monitör tam verimle çalışamıyormuş ve MS değerleri ve HZ değerlerinde oynama oluyormuş mesela 144Hz monitör 100Hz'de çalıştırıyormuş bu doğru mudur? Son sorum ise adaptive Sync ile v-Sync farklı şeyler midir?

Sistemim.
i3 8100.
H310M PRO-VD.
GTX 1050 Ti.

Not. CS:GO oynuyorum o yüzden bu sistem ile 144Hz'ye geçiş yapacağım ve nadiren FPS'im çok aşırı karambolda 130 140ları görüyor bu yüzden bu konuyu takip ediyorum aldığım monitördede adaptive Sync kullanmak istiyorum.

Adaptive Sync olduğu yazıyor.

G-Sync kadar etkili olmasa da nvidia kartlarda FreeSync benzeri çalışan bir teknoloji.

Adaptive Sync çalıştığı zaman 144Hz monitör tam verimle çalışamıyormuş ve MS değerleri ve HZ değerlerinde oynama oluyormuş mesela 144Hz monitör 100Hz'de çalıştırıyormuş.

Bu konuyu bilmiyorum.

Adaptive Sync ile v-Sync farklı şeyler midir?

V-Sync, monitörün maksimum yenileme sayısını oluşturacak şekilde GPU üzerinde kısıtlama uygulaması üzerine bir yöntem. Input lag gibi sorunlar oluşturabiliyor. FreeSync ve G-Sync ise monitörün kendine gelen görüntü frekansı ile kendi yenileme frekansını eşitlemesini sağlayan bir teknoloji. Örneğin 45-144 HZ arası FreeSync destekleyen bir monitör, kendine 55 FPS geldiğinde 55 Hz, 120 geldiğinde 120 Hz monitör gibi çalışır. Bunu yapmasının yolu kendisine yeni bir "frame" gelene kadar bir öncekini göstermeye devam etmesi. O yüzden monitöre ne verirsen onu gösteriyor değişken olarak, bunun da takılma FPS-drop gibi hisleri azalttığını söylüyorlar, ben şahsen tecrübe etmedim FreeSync monitörüm olmadığı için.

Adaptive Sync olduğu yazıyor.

G-Sync kadar etkili olmasa da NVIDIA kartlarda FreeSync benzeri çalışan bir teknoloji.

Bu konuyu bilmiyorum.

V-Sync, monitörün maksimum yenileme sayısını oluşturacak şekilde GPU üzerinde kısıtlama uygulaması üzerine bir yöntem. Input lag gibi sorunlar oluşturabiliyor. FreeSync ve G-Sync ise monitörün kendine gelen görüntü frekansı ile kendi yenileme frekansını eşitlemesini sağlayan bir teknoloji. Örneğin 45-144 HZ arası FreeSync destekleyen bir monitör, kendine 55 FPS geldiğinde 55 Hz, 120 geldiğinde 120 Hz monitör gibi çalışır. Bunu yapmasının yolu kendisine yeni bir "frame" gelene kadar bir öncekini göstermeye devam etmesi. O yüzden monitöre ne verirsen onu gösteriyor değişken olarak, bunun da takılma FPS-drop gibi hisleri azalttığını söylüyorlar, ben şahsen tecrübe etmedim FreeSync monitörüm olmadığı için.

V-Sync mi kullanmalıyım adaptive Sync mi peki.

V-Sync mi kullanmalıyım adaptive Sync mi peki.
V-Sync ben açmıyorum GPU kısıtlaması yaptığı söylendiği için, oyun içerisinden 60 FPS'e sabitleyip V-Sync kapalı oynuyorum. Ne kadar farkları var bilmiyorum açıkçası ama ben hiç performans sorunu vs yaşamadım bu şekilde.

VSyncin tüm olayı 60 Hz monitöre 150 fps bilgi gönderildiğinde görüntü problemleri (screen tearing diyorlar galiba) yaşanabilmesi. Monitör GPU'yu 60 FPS'te baskılıyor dışarıdan bu da input lag gibi sorunlara sebep olabiliyor. Oyun içerisindeki ayarlardan FPS'i kısıtlamak bu açıdan daha doğru diye biliyorum, ben de hep öyle yapıyorum.

Bu monitörü alırsanız siz de V-Sync kapalı AdaptiveSync açık oynarsınız zaten. VSync açmanızı gerekirecek >144 FPS alacağınız oyunlarda da oyun içerisinden FPS Cap koymanızı öneririm.

Yeni konular

Geri
Yukarı