ASUS VG24VQ alınır mı?

Yok fikrim değişmedi de içinden DisplayPort çıkacak mı acaba Trendyol'dan alacağım da kararsız kaldım yanına DP alsam mı diye.

Ben ASUS VG27vq veya ASUS VG24VQ alacağım rekabetçi oyunlar oynuyorum insanlar düz diyor ama bence bu kişiden kişiye göre değişen şeyler + olarak içinde DP port çıkar.

Monitör ü aldın mı? Oyunlardaki performansı nasıl?

Son düzenleme:
Orası da işin marketing kısım. Kontrast kısmında statik kontrast ratio önemli 1.000:1 ikisinde de.

Yani beyaz ve siyah arasındaki 12.000.000 ton ile 100.000.000 ton arasındaki farkı gözümüz ayırt etmez. Bu detaylar daha çok fotoğrafçılar ve tasarımcılar için önemli keza onların da gözü ayırt etmiyor ama yer yer kullandıkları programlarda problem olabiliyor.

Yoksa Dust2'de midden bakan CT'nin burnundaki sümüğün yeşilinin kaçtonu olduğunun ne önemi var? 4 tonu olsa yeter senin için :D Fazla bile.

Kardeşim senden bir ricam olacak kusura bakma mesaj için kullanıyorum burayı fakat. 2250TL param var ağırlıklı film izliyorum ve boş kalınca PUBG Mobile oynuyorum 1660 Ti ve Ryzen 5 3600 işlemcim var bana bu fiyata önerebileceğin renk tonları güzel olan ve oyunda oynayabileceğim bir monitör önerebilir misin rica ediyorum. Çok araştırdım kafam allak bullak.

O fiyat aralığında son dönemde denk geldiğim modellerden aşağıdaki fena değil

Birebir kullanmadım ama özelliklerine baktığımda Panda IPS izleme açısı için avantaj TN'e göre.

sRGB %126 diyor, baya zengin renkleri var. Ha ama 8bit monitör yani çok muhteşem renk performansı bekleme ama bu fiyat bandında da 10bit monitör zor.

5ms GtG tepki süresi var (1ms MPRT de var) ama hem renk hem tepki süresi aynı anda çok zor yine bu bütçe için.

Bunu tavsiye edebilirim.

Üstad. Çok degerli yorumlarınız var. Viewsonic XG2405'i tavsiye eder misiniz? Almayı düşünüyorum.

FPS başta olmak üzere rekabetçi oyunlar için IPS panel tavsiye etmiyorum genelde tepki süresi yüksekliği e yüksek hz'lerde IPS'de yaşanabilecek blur problemleri nedeniyle. Bu monitörde FreeSync var ama zaten eğer güçlü bir sistemin ve iyi bir monitörün varsa herhangi bir adaptive sync teknolojisine ihtiyaç duymazsın. Keza adaptive sync ekran kartı ve monitör senkronizasyonunu input lag ile eşleştiren bir teknoloji. Eğer monitörümü yavaşlatacaksam, niye yüksek hz monitör alıyorum?

Fakat Viewsonic Elite serisi IPS 1ms GtG diyor. Normalde benim bildiğim kadarı ile GtG IPS'de yok. MPRT oluyor 1ms. Ürünü kullanmadım ama merak ediyorum açıkcası. Viewsonic iyi bir marka oyun monitörü konusunda. Fakat hem kullanmadığım için hem de IPS 1 ms muhabbeti biraz kıllandırdığı için tavsiye edemem açıkcası. Yine de Viewsonic oyun monitörü dendiğinde güvenilebilecek 2 3 markadan biri tabi.

FPS başta olmak üzere rekabetçi oyunlar için IPS panel tavsiye etmiyorum genelde tepki süresi yüksekliği e yüksek hz'lerde IPS'de yaşanabilecek blur problemleri nedeniyle. Bu monitörde FreeSync var ama zaten eğer güçlü bir sistemin ve iyi bir monitörün varsa herhangi bir adaptive sync teknolojisine ihtiyaç duymazsın. Keza adaptive sync ekran kartı ve monitör senkronizasyonunu input lag ile eşleştiren bir teknoloji. Eğer monitörümü yavaşlatacaksam, niye yüksek hz monitör alıyorum?

Fakat Viewsonic Elite serisi IPS 1ms GtG diyor. Normalde benim bildiğim kadarı ile GtG IPS'de yok. MPRT oluyor 1ms. Ürünü kullanmadım ama merak ediyorum açıkcası. Viewsonic iyi bir marka oyun monitörü konusunda. Fakat hem kullanmadığım için hem de IPS 1 ms muhabbeti biraz kıllandırdığı için tavsiye edemem açıkcası. Yine de Viewsonic oyun monitörü dendiğinde güvenilebilecek 2 3 markadan biri tabi.
Üstad degerli yorumlarınız için teşekkür ederim. 1 ms modun da parlaklık aşırı derece de düşüyormuş. Asus VG24VQ monitör de ELMB 1 ms teknolojisi var. Turbo ELMB açınca, aynı şekil parlaklık acayip düşüyor. Acaba diyorum bu GTG 1 ms olayı, ELMB gibi mi? Yoksa Gerçekten GTG mi? Ama anladıgım tek bir şey var ELMB gibi parlaklık düşüyor 1ms modun da. Ben Viewsonic XG2405'i daha çok Rpg ve Tps 'single player' oyunlar için almayı düşünüyorum. Cs go tarzı oyunları oynamayı düşünmüyorum. Eglence amaçlı girerim ama hafta da 1-2 defa. Tüm bu şartları düşünürsek almak dogru bir tercih olur mu? Bütçem çünkü 2000 TL max.

ELMB'nin GtG ile alakası yok.

ELMB Asus'un motion blur reduction teknolojisi. Bu teknolojiler arasında en iyisi Zowie'nin DyAc teknolojisi. Bu yüzden zaten turnuvalarda Zowie kullanılıyor büyük ölçüde. ELMB iyi bir MB teknolojisi değil. Zaten Asus da bunu promote etmiyor. Hz ve tepki süresine odaklanıyor. Kötü çünkü yani hem parlaklık hem engellediği bulanıklık açısında.

GtG 1ms muhabbeti 144 ve 240 gibi yüksek hz oyunlarda önemli olan tepki süresi. GtG değerinde 1ms TN panellerde alınabilen bir değer. VA ve IPS'de de 1ms deniliyor son zamanlarda ama o MPRT değeri. MPRT farklı bir tepki süresi kıstası. IPS ve VA panellerde yüksek çözünürlük ve renkteki monitörlerin performansı ile alakalı.

Aslen bir monitörün, özellikle hem çözünürlük hem hz açısından yüksek olan bir monitörün hem MPRT hem GtG değerinin çok düşük olması gerek.

Bir monitör ya 1ms dir, ya da değildir. 1ms modu diye bir şey olmaz. Yani TN panel ise.

Benim tavsiyem Zowie XL2411P ya da 1 ay bekleyip XL2411K alman. Keza VA ve IPS panel monitörler zaten bu fiyat aralığında yine 8 bit. 4 - 5K para vermeeden 10bit rengi olan bir IPS ya da VA panel monitör alamazsın. IPS ve VA alıyorsan da 8bit almanın ben manasını çözemiyorum, keza aynı fiyat aralığındaki TN paneller de 8bit, ayrıca üstüne hız performansı çok daha iyi.

Tek dez avantajı izleme açısı ki oyuncular zaten genelde monitörü karşılarına koyuyorlar. çok aşağı ya da yana gitmedikçe görüş kaybı olmaz TN panelde.

ELMB'nin GtG ile alakası yok.

ELMB Asus'un motion blur reduction teknolojisi. Bu teknolojiler arasında en iyisi Zowie'nin DyAc teknolojisi. Bu yüzden zaten turnuvalarda Zowie kullanılıyor büyük ölçüde. ELMB iyi bir MB teknolojisi değil. Zaten Asus da bunu promote etmiyor. Hz ve tepki süresine odaklanıyor. Kötü çünkü yani hem parlaklık hem engellediği bulanıklık açısında.

GtG 1ms muhabbeti 144 ve 240 gibi yüksek hz oyunlarda önemli olan tepki süresi. GtG değerinde 1ms TN panellerde alınabilen bir değer. VA ve IPS'de de 1ms deniliyor son zamanlarda ama o MPRT değeri. MPRT farklı bir tepki süresi kıstası. IPS ve VA panellerde yüksek çözünürlük ve renkteki monitörlerin performansı ile alakalı.

Aslen bir monitörün, özellikle hem çözünürlük hem hz açısından yüksek olan bir monitörün hem MPRT hem GtG değerinin çok düşük olması gerek.

Bir monitör ya 1ms dir, ya da değildir. 1ms modu diye bir şey olmaz. Yani TN panel ise.

Benim tavsiyem Zowie XL2411P ya da 1 ay bekleyip XL2411K alman. Keza VA ve IPS panel monitörler zaten bu fiyat aralığında yine 8 bit. 4 - 5K para vermeeden 10bit rengi olan bir IPS ya da VA panel monitör alamazsın. IPS ve VA alıyorsan da 8bit almanın ben manasını çözemiyorum, keza aynı fiyat aralığındaki TN paneller de 8bit, ayrıca üstüne hız performansı çok daha iyi.

Tek dez avantajı izleme açısı ki oyuncular zaten genelde monitörü karşılarına koyuyorlar. çok aşağı ya da yana gitmedikçe görüş kaybı olmaz TN panelde.
Üstad peki Single player açık dünya RPG oyunları oynanacaksa yine de tn panel mi alınmalı? Mesela ben şu an Viewsonic XG2405 ve BenQ Zowie XL2411P arasın da kaldım. CS GO tarzı oyunlar oynamayacagım. Witcher 3 tarzı oyunlar oynayacagım sürekli. Hangi monitörü önerirsiniz? İkisi arasın da kaldım çünkü.

Üstad peki Single player açık dünya RPG oyunları oynanacaksa yine de tn panel mi alınmalı? Mesela ben şu an Viewsonic XG2405 ve BenQ Zowie XL2411P arasın da kaldım. CS GO tarzı oyunlar oynamayacagım. Witcher 3 tarzı oyunlar oynayacagım sürekli. Hangi monitörü önerirsiniz? İkisi arasın da kaldım çünkü.

Açıkcası iki monitör arasındabiri TN biri IPS olmasına rağmen renk açısından pek fark yok. Çünkü çok giriş seviyesi bir IPS modeli XG2405. Parlaklık olarak da 250cmd2. XL2411P 350cdm2. Yani böyle bir IPS monitör yerine ben XL2411P'yi tercih ederdim. Fakat 4.000TL civarlarına çıkabileceksen IPS'in farkı oralarda başlıyor.

Açıkcası iki monitör arasındabiri TN biri IPS olmasına rağmen renk açısından pek fark yok. Çünkü çok giriş seviyesi bir IPS modeli XG2405. Parlaklık olarak da 250cmd2. XL2411P 350cdm2. Yani böyle bir IPS monitör yerine ben XL2411P'yi tercih ederdim. Fakat 4.000TL civarlarına çıkabileceksen IPS'in farkı oralarda başlıyor.

Üstad gerçekten TN 1ms GTG monitörler her şeyden daha iyi. İPS ve VA bence hikaye. Hikayeli oyun diyorlar ama hikayeli oyunlar da bile yüksek fps de bulanıklık olabiliyor. Bulanıklık olmayacak temiz ve net oyunlar olacak bence. LG 27GL650F-B Monitörü satın aldım. 10bit İPS panel var renkler gerçekten çok iyi ama akıcı oyunlar da tn panel arıyorum. Bence oyun için tn panel tercih edin. Tabi soluk bir ekrana bakmakta rahatsız edebilir. Kişilerin kendi tercihi olmalı. 1ms NANO İPS paneller 4000 TL + fiyattan başlıyor.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı