ASUS VG24VQ ekranda titreme oluyor

Bütçe
1700-2000

lukaarda

Decapat
Daha fazla  
Aldığım ASUS VG24VQ monitöründen çok memnundum aslında. Curved özelliği, 60Hz'ten 144Hz'e geçmenin verdiği his, renk canlılığı beni çok mutlu etmişti ama bir sorun yaşıyorum. Monitörün üst kısmında ara sıra siyah/kırmızı/ekrandan daha koyu bir görüntü gelip gitmeleri oluyor. Buna flicker deniliyor sanırım ama emin değilim. 1 saniye sürmese bile 1700TL para verdiğim bu monitörden böyle kusurlar beklemiyorum. Bunu VA panelli olmasına bağlayan çok konu gördüm doğal olarak da iade etmeyi düşünüyorum. Olur da iade edersem, (Curved olmasa da olur) 144Hz 1ms 24 inç Full HD 1700-2000TL skalasında bir monitör için ne önerirsiniz? Sanırım IPS almam daha mantıklı olacak. Çok bilgili değilim, ama 3 gün kaldı iade için. Ayrıca, bu soruna kesin çözüm bulanlar yazarsa da çok sevinirim. G-Sync, FreeSync kapatıp açmam bir işe yaramadı. ELMB açık olunca da ekran karanlık gözüküyor. Kafam çok karışık, moralim de bozuk, yardım ederseniz çok sevinirim.

Smart response veya türevi gecikme ile ilgili ayar varsa kapatın. Smart Response'da fastest falan bayağı titreme yapabiliyor.

Monitörünüz OC'lu ise stok ayarlara alın.

Monitörünüzü inceledim. Extreme Low Motion blur ve Shadow Boost gibi ayarlar mevcut, monitörünüzün menüsünden bu ayarları açıksa kapatın.

Yukarıdaki mesajımda bahsettiğim gecikme ile ilgili ayarlar da parlaklığı vs. ayarladığınız monitörünüzün menüsünde varsa vardır zaten, görürseniz kapatın.
Bunun haricinde ekstra ayar varsa da kapatıp deneyin, bu tarz ayarlar monitörde böyle şeylere sebep olabiliyor.

Bunun dışında PC'yi yeniden başlatmayı, HDMI kablosunu çıkarıp takmayı, monitörün güç kablosunu prizden ve monitörden çıkarıp yeniden takmayı deneyebilirsiniz.

Bu arada monitörün Hz'ini normal Hz'in aşağısına da çekmeyin, böyle problemler olabiliyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı