ASUS VG24vqe monitör ELMB açmak mantıklı mı?

furkansama

Hectopat
Arkadaşlar merhaba. ASUS VG24vqe monitörünü kullanıyorum. Birkaç konu inceledim, FreeSync açık olursa ELMB açılıyormuş. Dün monitöre baktım ve FreeSync açıkken ELMB açılabiliyordu ama yine de bilmediğim için açmak istemedim. ELMB açmak mantıklı mı? Ne gibi bir faydası var? İyi ve kötü yönleri nelerdir? Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

Önceden gördüğüm kadarıyla ELMB rekabetçi oyunlarda daha iyiydi. Bence insanlar psikolojik olarak çok abartıyor bu işleri. Gözle görülür fark olmayan şeylere kafayı takıp iyi oynayamıyoruz. Eski böyle dertlerden bihaber zamanlarımda oynayışımı hatırlıyorum bir de şimdi oynayışım. Eser yok.

ASUS'un monitörlerde geliştirdiği bir teknoloji. Hareketli oyunlarda ki bulanıklaşmayı önlüyor. Eğer DP kablosu kullanmıyorsan yani G-Sync açamıyorsan alternatif olarak iş görür. Kablo kalitesizliğinden dolayı ELMB açanlarda ekranda titreme oluşuyor şikayetleri oluyordu. Eğer sende titreme olmadıysa kullanabilirsin.

ASUS'un monitörlerde geliştirdiği bir teknoloji. Hareketli oyunlarda ki bulanıklaşmayı önlüyor. Eğer DP kablosu kullanmıyorsan yani G-Sync açamıyorsan alternatif olarak iş görür. Kablo kalitesizliğinden dolayı ELMB açanlarda ekranda titreme oluşuyor şikayetleri oluyordu. Eğer sende titreme olmadıysa kullanabilirsin.
Monitör FreeSync, benim ekran kartım ise Nvidia. Nvidia denetim masası üzerinden tıklayıp aktif ettim fakat biraz aşağısında uyarı şekilde desteklenemez gibi bir yazı vardı, tam hatırlamıyorum ne yazdığını. Eğer kaliteli bir DP kablosu alsam hem G-Sync hem de ELMB açabilir miyim?
Ek olarak bir de hocam ELMB açınca 1 ms oluyormuş diye okumuştum. Bu ms olayı rekabetçi oyunlarda çok fark ediyor mu? Valorant oynuyorum çoğunlukla.

DP kablosu alsam hem G-Sync hem de ELMB açabilir miyim?

G-Sync açtığında gerek duymuyorsan ona. Bende ASUS monitör kullanıyorum ve DP kablosu ile G-Sync açık. NVIDIA ekran kartım var. Monitör kendisi G-Sync desteklemediği için evet uyarı veriyor fakat oyunlarda akıcılığı yakalıyorsun.

Ek olarak bir de hocam ELMB açınca 1 ms oluyormuş diye okumuştum. Bu ms olayı rekabetçi oyunlarda çok fark ediyor mu? Valorant oynuyorum çoğunlukla.

1 ms olayı biraz abartı. Gerçek 1 ms alamıyorsun. IPS ve VA panellerde istediğini açsan da 1 ms olmuyor. Bende Apex oynuyorum, oyunda FPS'en düşük olmasın ve yırtılma olmasın yeter.

G-Sync açtığında gerek duymuyorsan ona. Bende ASUS monitör kullanıyorum ve DP kablosu ile G-Sync açık. NVIDIA ekran kartım var. Monitör kendisi G-Sync desteklemediği için evet uyarı veriyor fakat oyunlarda akıcılığı yakalıyorsun.

1 ms olayı biraz abartı. Gerçek 1 ms alamıyorsun. IPS ve VA panellerde istediğini açsan da 1 ms olmuyor. Bende Apex oynuyorum, oyunda FPS'en düşük olmasın ve yırtılma olmasın yeter.
Hocam bu yırtılma dediğiniz olay tam ne oluyor?

Hocam bu yırtılma dediğiniz olay tam ne oluyor?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En kısa tanımı; oyun içerisinde görüntüde kayma, bulanıklık benzeri durumların yaşanması ve netliğin bozulması.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

En kısa tanımı; oyun içerisinde görüntüde kayma, bulanıklık benzeri durumların yaşanması ve netliğin bozulması.
Anladım. Böyle bir sorunum olmuyor. 185 ve üzeri fps alıyorum zaten.

Yüksek FPS'lerde de yırtılma olabiliyor. Bu yüzden FPS kilidi ve FreeSync vyea G-Sync açık kullanıyoruz. Ben avantaj olarak görüyorum bunu. Kimine göre psikolojik diyorlar.
3 gün oluyor monitör geleli ve herhangi bir sorun olmadı. Bir de hocam bu konu ile alakası yok başka bir sorum daha olacak. Yine Asus monitörlerin de Shadow boost özelliği var. Sanırım o da karanlık yerleri aydınlatıyormuş. Onun bir zararı var mı?

Yeni konular

Geri
Yukarı