ASUS VG258QR 165Hz alamıyorum

aemorali

Femtopat
Daha fazla  
Excalibur G770 cihazımda DisplayPort çıkışı olmadığı için ASUS VG258QR monitörümü 165Hz kullanamıyorum. (bilgisayarımda HDMI 2.0 çıkışı var sadece, ekran kartı RTX3050)
Bu konu hakkında ne yapmam lazım?
(Monitörü satmak veya iade etmek gibi bir şansım yok)

@Saint Lucia

Ekran kartınızda sadece HDMI 2.0 çıkışı bulunuyorsa ve monitörünüz ise DisplayPort girişini kullanarak 165Hz frekansını destekliyorsa, iki çözüm seçeneğiniz vardır:

1. HDMI to DisplayPort adapter: Bu adapter, HDMI çıkışını DisplayPort girişine dönüştürür ve bu sayede monitörünüzü 165Hz frekansı ile kullanabilirsiniz.
  2. Yeni bir ekran kartı: Eğer mevcut ekran kartınızda DisplayPort girişi bulunmuyorsa ve monitörünüz gerektiğinde DisplayPort girişini kullanarak 165Hz frekansını destekliyorsa, yeni bir ekran kartı almanız gerekmektedir. Bu sayede monitörünüzü 165Hz frekansı ile kullanabilirsiniz.
Bu iki çözümden birini seçerek, monitörünüzü 165Hz frekansı ile kullanabilirsiniz.

(Adapter kelimesini doğru mu yazdım bilmiyorum.)

Excalibur G770 cihazımda DisplayPort çıkışı olmadığı için ASUS VG258QR monitörümü 165Hz kullanamıyorum. (bilgisayarımda HDMI 2.0 çıkışı var sadece, ekran kartı RTX3050)
Bu konu hakkında ne yapmam lazım?(monitörü satmak veya iade etmek gibi bir şansım yok)

@Saint Lucia

Hocam HDMI ile birlikte 1080p de 240 Hz alma şansınız var. Kablonuzun versiyonu ile alakalı yüksek ihtimalle.

HDMI ile mi görüntü alıyorsun DP mi?

Hocam DP yok diyor, nasıl DP ile görüntü alsın?

Dosya Ekleri

• HDMI.png
    HDMI.png
    531,3 KB · Görüntüleme: 34
Ekran kartınızda sadece HDMI 2.0 çıkışı bulunuyorsa ve monitörünüz ise DisplayPort girişini kullanarak 165Hz frekansını destekliyorsa, iki çözüm seçeneğiniz vardır:

1. HDMI to DisplayPort adapter: Bu adapter, HDMI çıkışını DisplayPort girişine dönüştürür ve bu sayede monitörünüzü 165Hz frekansı ile kullanabilirsiniz.
  2. Yeni bir ekran kartı: Eğer mevcut ekran kartınızda DisplayPort girişi bulunmuyorsa ve monitörünüz gerektiğinde DisplayPort girişini kullanarak 165Hz frekansını destekliyorsa, yeni bir ekran kartı almanız gerekmektedir. Bu sayede monitörünüzü 165Hz frekansı ile kullanabilirsiniz.
Bu iki çözümden birini seçerek, monitörünüzü 165Hz frekansı ile kullanabilirsiniz.

(Adapter kelimesini doğru mu yazdım bilmiyorum.)

Hocam arkadaşta laptop var, yani ekran kartı kullanamaz ve dönüştürücüyü kullanarak ta 165 Hz almayabilir. Çünkü zaten normal şartlar altında o portlar ile birlikte halihazırda HDMI ile de alabilir. Lakin sorun %95 kablosundan kaynaklanıyor. Evde bulduğu rastgele bir HDMI kablosu ile dönüştürücüye taksa bile o istenilen Hz değerini kablo zaten normal haliyle veremezken dönüştürücü ile hiç veremez. Çözüm yolu 2.0 değerine kesinlikle sahip bir kablo almak olacaktır. Bu sayede 1080p de 165 Hz alabilir. Ben şu an bu kabloyu kullanıyorum, ve 2K 144 Hz alabiliyorum;

Benim kullandığım kablo bu. Bende laptoptan monitöre görüntü aktarıyorum ve 2K 144 Hz alıyorum. Kısacası sorunun kaynağı SENİN KULLANDIĞIN KABLO.

Hocam arkadaşta laptop var, yani ekran kartı kullanamaz ve dönüştürücüyü kullanarak ta 165 Hz almayabilir. Çünkü zaten normal şartlar altında o portlar ile birlikte halihazırda HDMI ile de alabilir. Lakin sorun %95 kablosundan kaynaklanıyor. Evde bulduğu rastgele bir HDMI kablosu ile dönüştürücüye taksa bile o istenilen Hz değerini kablo zaten normal haliyle veremezken dönüştürücü ile hiç veremez. Çözüm yolu 2.0 değerine kesinlikle sahip bir kablo almak olacaktır. Bu sayede 1080p de 165 Hz alabilir.

Laptop olduğunu fark etmemişim hocam üzgünüm.

Hocam HDMI ile birlikte 1080p de 240 Hz alma şansınız var. Kablonuzun versiyonu ile alakalı yüksek ihtimalle.

Hocam DP yok diyor, nasıl DP ile görüntü alsın?

Ben 120Hz üstünü desteklemiyor diye biliyorum monitörümde.

Hocam arkadaşta laptop var, yani ekran kartı kullanamaz ve dönüştürücüyü kullanarak ta 165 Hz almayabilir. Çünkü zaten normal şartlar altında o portlar ile birlikte halihazırda HDMI ile de alabilir. Lakin sorun %95 kablosundan kaynaklanıyor. Evde bulduğu rastgele bir HDMI kablosu ile dönüştürücüye taksa bile o istenilen Hz değerini kablo zaten normal haliyle veremezken dönüştürücü ile hiç veremez. Çözüm yolu 2.0 değerine kesinlikle sahip bir kablo almak olacaktır. Bu sayede 1080p de 165 Hz alabilir. Ben şu an bu kabloyu kullanıyorum, ve 2K 144 Hz alabiliyorum;

Benim kullandığım kablo bu. Bende laptoptan monitöre görüntü aktarıyorum ve 2K 144 Hz alıyorum. Kısacası sorunun kaynağı SENİN KULLANDIĞIN KABLO.
120 Hz üstü hdmı bağlantısından vermiyor diye biliyorum.

Ben 120Hz üstünü desteklemiyor diye biliyorum monitörümde.

120 Hz üstü HDMI bağlantısından vermiyor diye biliyorum.

Hocam şu an ben nasıl 2K 144 Hz kullanıyorum o zaman? Desteklemese ya da olmaz ise zaten yazmazdım. Laptopunuzun arkasında muhakkak mini DP vardır. Görüntüyü oradan alın o zaman.

Şimdi birincisi laptopun tam modeli gerekiyor. Normal G770 modellerinde HDMI evet var. DP olmayabilir. Fakat Type-C var. Ama iki şey eksik bilgi olarak. HDMI versiyonu sayfasında yazmıyor. Type-C ise bazı çıkışlar görüntü yerine sadece veri aktarımı yapılabiliyor. Bunları destek birimine sormanız lazım.
HDMI bağlantı versiyonu önem arz ediyor. Eğer portta 120Hz üstü kilit yoksa (ki yeni tip cihazlarda olmuyor) HDMI ile istediğiniz Hz'yi alırsınız.
Artı Type-C çıkışı görüntü aktarımına izin veriyorsa PAUGGE CDP14-PRO USB-C to DİSPLAYPORT 1.4 KABLO - Vatan Bilgisayar bu kablo işinize yarar.

Geri
Yukarı