ASUS VG27VQ 165 Hz Videolarda Renk Geçişlerinde Tonlanma Sorunu

bazzinga

Kilopat
Yer
İzmir
29 Mayıs 2020 tarihinde Hepsiburada üzerinden aldım monitörü. Son 3 aydır falan dikkatimi çeken bir sorun bu. Mesela bir video izlerken (masada oturulan ve ürün tanıtılan bir video gibi) arka plan renkli veya blur ise sanki 6 Bit'miş gibi renk skalasını dar gösteriyor. Bu arada ilginç bir olay daha var. Monitör 10 Bit olarak geçiyor ama AMD ayarlarında 12 Bit'e kadar yükseltilebiliyorum ama 8-10-12 Bit arasında hiçbir fark yok. Sadece 10 ve 12 Bit yapınca AMD ayarlarında 10 Bit oyun modu açılıyor. Neyse, konuya dönersek eğer bu sorunu belki çözer diye bir de eğer satarsam elimde kaliteli bir Display Port bulunsun diye Paugge DP 1.4 aldım ve bugün ulaştı elime. Taktığımda yine açıp baktım ki aynı şekilde sorun devam ediyor. Hatta Şu videoya bakarsanır belki sorun sizde de var diye fikir verebilirsiniz. Önceden ViewSonic VX3258K 32" 2K modelini ölü piksel çıktığından dolayı iade etmiştim, hatta o konunun linkine de buradan ulaşabilirsiniz. Son aylarda çok fazla dizi, film gibi içerikleri tükettiğim için gözüme takılmaya başladı ama kablo alayım çözülmezse konu açarım diye beklemiştim. Bir bilginiz yoksa bile videoda sizde de sorun olup olmadığını söylerseniz sevinirim. Ben telefonda falanda hiç sorun görmedim. iPhone 11 kullanıyorum ve çözünürlüğü ve ekranı aslında küçük olduğundan belki de görmüyor olabilirim diye düşündüm. Bu arada sadece bu videoda sorun yaşamıyorum. Misal Witcher'da da ilk bölümde bar sahnesinde falan karanlık çok olduğu durumlarda da gözüme batmıştı.

ViewSonic'te renkler gerçekten benim için tam kararındaydı. Bu monitöre geçtiğimde ve şu an hala devam eden bir renk ayarını tutturamama sorunum var. Mesela YouTube kırmızısı tam bildiğim kırmızı değil, renk filtesi atılmış gibi ama farklı ve bazı şeyleri kaybediyor açıkçası detay olarak.
ASUS VG24VQ modeliyle izledim videoyu şu an. İlk dikkatimi çeken 00.09 saniyesinde adam ekranın solundan gelirken bir tuhaf gördüm renkleri.

O dediğim yani masa başında konuşmaya başladığında arkadaki renklerde bir sorun var mı?

ViewSonic'te renkler gerçekten benim için tam kararındaydı. Bu monitöre geçtiğimde ve şu an hala devam eden bir renk ayarını tutturamama sorunum var. Mesela YouTube kırmızısı tam bildiğim kırmızı değil, renk filtesi atılmış gibi ama farklı ve bazı şeyleri kaybediyor açıkçası detay olarak.

O dediğim yani masa başında konuşmaya başladığında arkadaki renklerde bir sorun var mı?

Yanlış bir cevap vermemek için birkaç kez daha izledim videoyu. Çok da anlamıyorum bu işlerden açıkçası. Ama fark ettiğim adamın kafası titreyerek geliyor gibi görüyorum. Yani şöyle deyim hızlı geçişlerde bir titreme oluyor sanki genel anlamda. Oyunlarda pek sıkıntı olmuyor ama videolarda oluyor genelde. Temin bir arkadaşın konusuna da yazdım o da 2 kez almış bu monitörü ikisinde de aynı sorunu yaşamış sanırım. @cearee Yani ya yapılması gereken bir ayar var ve biz bilmiyoruz, ya da bu monitörlerde kronik bir sıkıntı mevcut.

Yanlış bir cevap vermemek için birkaç kez daha izledim videoyu. Çok da anlamıyorum bu işlerden açıkçası. Ama fark ettiğim adamın kafası titreyerek geliyor gibi görüyorum. Yani şöyle deyim hızlı geçişlerde bir titreme oluyor sanki genel anlamda. Oyunlarda pek sıkıntı olmuyor ama videolarda oluyor genelde. Temin bir arkadaşın konusuna da yazdım o da 2 kez almış bu monitörü ikisinde de aynı sorunu yaşamış sanırım. @cearee yani ya yapılması gereken bir ayar var ve biz bilmiyoruz, ya da bu monitörlerde kronik bir sıkıntı mevcut.

Hocam ben tüm ayarları kurcaladım açtım kapattım her şeyi denedim sonuç aynı. Bende dün Vatan'dan aynısını aldım. Önceden de ASUS VG24VQ'um vardı onda da titriyordu. Bu yeni aldığımda fena şekilde attığınız videoda titriyor sıkıntılı bu monitör.

Son düzenleme:
Benim şu an iade etme gibi imkanım yok maalesef, alalı bayağı oluyor. Sizin varsa iade imkanı edin bence. Bende ileride bunu 2. monitör yaparım artık en kötü.

Başlangıçta giriş yaparken kafasının titreyerek kadraja girmesi sanırım videodan. Ama demek istediğim tonlamayı fotoğrafladım. Ekranı telefon ile çektiğim için gözün gördüğü gibi olmuyor tabii, pikseller ortaya çıkıyor ama az çok o geçişi görüyorsunuzdur.
Benim şu an iade etme gibi imkanım yok maalesef, alalı bayağı oluyor. Sizin varsa iade imkanı edin bence. Bende ileride bunu 2. monitör yaparım artık en kötü.

Maalesef yazımın başında da dediğim gibi mayıs ayında aldım. Tek sorun bu zaten ve her izlediğim video veya fotoğrafta yok ama bazı blur veya renk skalasının geniş olduğu geçişlerde oluyor bu. Ama geçen BluRay film izledim, hiç böyle bir şey yoktu.
Hocam ben tüm ayarları kurcaladım açtım kapattım her şeyi denedim sonuç aynı. Bende dün Vatan'dan aynısını aldım. Önceden de ASUS VG24VQ'um vardı onda da titriyordu. Bu yeni aldığımda fena şekilde attığınız videoda titriyor sıkıntılı bu monitör.

Titreme gibi bir sorunum yok kullandığım monitörde. Renklerde sıkıntı yaşıyorum sadece.

Dosya Ekleri

• 3A755F13-80CE-4C81-AD05-088B5FD5193D.jpeg
    3A755F13-80CE-4C81-AD05-088B5FD5193D.jpeg
    798,6 KB · Görüntüleme: 53
Allah Allah bende de renk sorunu yok sadece titreme sorunu var. Eski monitörümde hem ölü pixel hem de bu titreme var diye göndermiştim iade/değişim raporu çıktı. İade edip yine aynısını aldım almaz olaydım :(
Hocam video kalitesi 1080P'de ( diğer kalitelerde de denedim aynı) bazı yerlerde renkler arkada kare kare gözüküyor bir de böyle kalemle yandan çizilmiş gibi gözüküyor ondan mı bahsediyordunuz
Şimdi farkettim aynı sorunu bende yaşıyorum renk tonuyla ilgili :D bu monitörler cidden sorunlu ya da normalde böyle. Benim gibi takıntısı olanlar farkediyor hemen

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı