ASUS Vivobook X505BP Windows Harici Grafik Kartını Görmüyor

İstemihan

Centipat
ASUS Vivobook X505BP model dizüstü bilgisayarım var. Windows 10 Sürüm 1803'e güncellediğimden beri harici ekran kartımı kullanamıyorum. Şu an 1909 var hala aynı. Radeon yazılımını AMD'nin sitesinden alıp en son sürümünü kurunca R5 M420 kartını hiç görmüyor, HD 8500M olarak görüyor. Ben de ASUS'un sitesinden alıp kurdum ve nihayet aygıt yöneticisinde R5 M420'yi görmeyi başardım ama hala oyunlarda vs. Bu kartı kullanamıyorum. Gerçekten çok can sıkıcı bir hal almaya başladı. Radeon yazılımı da birincil olarak onboard ekran kartını görüyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

Ekran Alıntısı.PNG

Ekran Alıntısı 2.PNG

qa.PNG
Yardım edecek kimse yok mu?

Son düzenleme:
Ben de aynı soruna sahibim veya sahiptim, artık ne denirse. Sistemim tamamen seninkiyle aynı. 12 RAM, Asus X505BP...
Ekran kartında son güncellemeyi kurarsan HD8500M oluyor. Bildiğim kadarıyla R5 M420 ile aynı mimariye sahip kartlar ve birbirlerinden farkları olmadığı için sürücüler böyle görüyor ve buna göre kurulum yapıyor. Bilgisayardaki kartlar o kadar güçsüz ki oyunlarda harici kart devreye giriyor mu girmiyor mu belli bile olmuyor. O yüzden bilgisayarı sadece sörf, word, multimedia işleri için kullanıyorum. Oynadığım oyunlar ise eski serilerden Half-Life 2 oyunlar. Üzgünüm ama tasarım ve kullanım amacı oyun olmadığı için böyle bir bilgisayar yapmışlar. Aldıktan sonra oyun oynayamadığım için pişman oldum fakat tez yazarken vs. klavyesi çok güzel ve bilgisayar çok hafif olduğu için bayağı beğeniyorum. Sorununa gelirsek, son sürücüyü kurduktan sonra harici kart devreye giriyor. Ancak çok bir performans yok ortada. Eski sürücülerde sanırım 17-18. sürümlerde olması gerekiyor, GPU seçilebiliyordu fakat son sürücülerde böyle bir opsiyon yok. Asus sitesindeki sürücüler de bayağı sorunluydu fakat hangi GPU'nun kullanılacağı seçilebiliyor.
Şurayı da inceleyebilirsin: GPU seçme ayarları

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (4).png
    Ekran Görüntüsü (4).png
    41,6 KB · Görüntüleme: 63
  • Ekran Görüntüsü (5).png
    Ekran Görüntüsü (5).png
    100,8 KB · Görüntüleme: 53
Sorunu çözebildiniz mi? Bende de aynı bilgisayar var 12 GB Ram ve 250 GB SSD var ama aynı şekilde sorun yaşıyorum. Youtube'da video bile izleyemiyorum. Görev yöneticisinde de harici kullanımı 0 gözüküyor. Yardım ederseniz sevinirim, şimdiden teşekkürler.
Sorunu bugün çözdüm. DDU ile güvenli modda başlattım bilgisayarı daha sonra Asus'un kendi sitesinden indirdiğim driveri kurdum. Driveri kurduktan sonra 'Radeon Ayarları' çıktı direkt. Radeon ayarlarında geçişli grafikler var. İstediğiniz uygulamayı oradan seçip 'Yüksek Performans' sekmesini işaretlerseniz kullanmaya başlıyor ama bu sefer de MSI Afterburner ile overclock yapmak istiyor ekran kartı, overclock işlemini de yaptıktan sonra tekrar yazarım. Ama şimdilik kullanabiliyorum harici ekran kartını ( İnternet tarayıcıları hariç).

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı