ASUS X512DA notebook kendi kendine overclock yapıyor

PizzaTime

Hectopat
Daha önceden ASUS X512'da model Notebook'umda linkte bıraktığım gibi bir overclock sorunu vardı. ASUS X512'da başarısız overclock sonrası BIOS sıfırlayamama - Technopat Sosyal BIOS'u güncelledikten sonra sorun kısa bir süreliğine ortadan kalktı. Fakat ertesi gün baktığımda notebook kendi kendini sürekli olmasa da ara sıra yine overclock'lamaya başladı. Bu sorunun çözümü hakkında bir fikri olan var mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
BIOS veya Ryzen Master'ı kontrol edin. Turbo Boost'u neden kapamak isteyeceğinizden emin değilim. Sonuçta Base Clock'u 2.1GHz.

Ryzen Master'dan ayarları varsayılana geri döndürdüm. Turbo Boost'u kapatmak istememin sebebi oyun sırasında oyun sırasında sıklıkla fps'in normalin üzerine çıkarıp sonrasında aşırı bir şekilde düşürmesi. Örneğin Witcher 3'te normalde 20-25 fps alıyorken, bazen bu fps 35-40'lara çıkıp sonrasında 5-10'lara kadar düşüyor. Aslında ben bu sorunun sebebinin notebook'un kendi kendine overclock yaptığını sandığımdan kaynaklandığını düşünmüştüm. Sebebinin hala Turbo Boost'tan kaynaklandığından emin değilim.
Up. Yok mu arkadaşlar yardım edebilecek biri?

Son düzenleme:
Kardeşim aynı bilgisayardan bende de var ve bende overclock yapmayı düşünmüştüm araştırmak için buraya geldim ve senin yazını okudum ben de aynı sonunu alıyorum 75 80 FPS aldıpım oyun ani bir şekilde 10 15'e kadar düşüyor sonra geri düzeliyor bu tekrarlanmaya devam ediyor ardından 8 GB RAM'imin 5.95'ini kullanabiliyorum bunun sebebini bilmiyorum bana yardım eder misiniz?

Kardeşim aynı bilgisayardan bende de var ve bende overclock yapmayı düşünmüştüm araştırmak için buraya geldim ve senin yazını okudum ben de aynı sonunu alıyorum 75 80 FPS aldıpım oyun ani bir şekilde 10 15'e kadar düşüyor sonra geri düzeliyor bu tekrarlanmaya devam ediyor ardından 8 GB RAM'imin 5.95'ini kullanabiliyorum bunun sebebini bilmiyorum bana yardım eder misiniz?
Notebook'a overclock yaptınız mı? Cihazın RAM'ini o kadar kullanması normal bir durum. Kalan 2GB RAM'i paylaşılan ekran kartı için kullanıyor

Yeni konular

Geri
Yukarı