ASUS X540LJ aşırı ısınıyor

wisex

Femtopat
Daha fazla  
Herkese merhaba;

2017 yılında aldığım ASUS X540LJ laptopumu uzun süre render için vs kullandım. Bir süre sonra (benim hatam) kadife tabana sıfır kullanım sonucu HDD aşırı ısınmaya başladı ve hasar gördü.
Ekran 1366*768'di kırıldı klavyesinde power tuşu bozuldu. Gerekli ekipmanım olmadığı için bi tamirciye verdim Jamesdonkey SSD taktırdım. DVD ROM u iptal ettirdim ve Serial ATA ile HDD mi geri taktırdım .Ekran 1920*1080 olarak yenilenmişti ve klavye sorunsuzdu. PC'yi aldığım günün akşamı driver güncellemesi yaptım. BIOS ayarları bozuldu HDD den başlatmaya çalıştı vs. Masaüstü PC'mden deneyimli olduğum için sorunları format ile çözdüm.

Velhasıl Serial ATA yada HDD artık uyumsuzdur diye çıkartıp yerine DVD ROMu geri taktım bi süre sonra tekrar bozuldu. EZ Flash ile BIOS güncelledim tekrar bozuldu. Hem yerel hem outlook hesabıyla ayrı ayrı denedim tekrar bozuldu.

SORUN: Belirli bir kullanımdan sonra ekran kitleniyor ses kartı kitleniyor hard powerla kapatıyorum. Windows yüklenmiyor formatla düzeliyor. Sürekli format atmak saçma ve bunaltıcı bir durum.

Tahminlerim: CPU aşırı ısınıyor bu yüzden bu sorunlar oluyor olabilir. Anakart hasar görmüş olabilir çünkü bazı formatlar sonrasında ses veya internet sürücüleri otomatik deaktif oluyordu yeniden format atıyordum.

Yukarıdaki yazdıklarıma istinaden laptobumu biraz inceledim ve SSD HDD DVDROM testleri yaptım herşeyi denedim fan sorununu çözemedim power tuşuna basıldığı andan itibaren sürekli olarak fan açık çalışıyor PC. Ez Flash ile BIOS son sürüme güncelledim(305 sürümü). Tüm parçaları temizledim.
Aşırı ısınan bölümler alttaki resimde kırmızı kare içinde.Termal macun yeni fan tertemiz. Tüm parçalar sorunsuz takılı gevşeklik yok. Sizce sorun ne?

Yeni konular

Geri
Yukarı