ASUS X541UJ İkinci RAM'i takınca çalışmıyor

bipobat

Centipat
Daha fazla  
Meslek
Akademisyen
ASUS X541UJ laptop kullanıyorum. Hali hazırda 8 GB "On-board" RAM'e sahip. 8 GB daha takmak istediğim için CPU-Z ve AIDA64 aracılığı ile 2133 MHz'de bir RAM almam gerektiğini öğrendim. Ardından ASUS ile iletişime geçtim ve onlar da istersem 2133 MHz'de 8 GB RAM takabileceğimi söyleyerek beni teyit ettiler. Ardından ekte yer alan Kingston marka RAM'i aldım.
Ancak RAM'i taktığımda ve güç tuşuna bastığımda fan dönse ve ışıklar yansa da ekrana görüntü gelmiyor. İlk seferde açılması zaman alabilir diyerek bir süre beklesem de sonuç değişmiyor. RAM'i çıkardığımda ise sorun düzeliyor. Farklı bir marka mı almalıyım?

Elinizle dokunmadan belleğin sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Slota iyice iterek tekrar montajlayın. Çalışacak mı diye bakın.

Durum değişmezse belleği çıkarın. AIDA64 programını indirip işaretlediğim yeri kontrol edin. Bellek bilgilerinde en alt satırda parça numarası görünecek şekilde ekran paylaşın.

aida.PNG

Takılı olan RAM'ı söküp aynı slota diğer RAM'i takın. Çalışmazsa RAM arızalıdır. Çalışırsa o slottan çıkartıp diğer slota takın. Çalısmazsa slot arızalıdır.

Takılı olan RAM'ı söküp aynı slota diğer RAM'i takın. Çalışmazsa RAM arızalıdır. Çalışırsa o slottan çıkartıp diğer slota takın. Çalısmazsa slot arızalıdır.
Ne yazık ki takılı olan RAM "On-board" yani anakarta gömülü ve tek slotum var. O nedenle bunu deneyemiyorum. Yine de teşekkürler.
Elinizle dokunmadan belleğin sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Slota iyice iterek tekrar montajlayın. Çalışacak mı diye bakın.

Durum değişmezse belleği çıkarın. AIDA64 programını indirip işaretlediğim yeri kontrol edin. Bellek bilgilerinde en alt satırda parça numarası görünecek şekilde ekran paylaşın.

Eki Görüntüle 682340
Dediğinizi denedim. Silgi ile hafifçe silerek RAM'i düzgün şekilde yeniden taktım ancak bir değişiklik olmadı. Parça numarası sadece "ChannelA-DIMM0" sekmesinde yazdığı için yalnız onun ekran görüntüsünü atıyorum.
Parça No.png

İlgili numarayı Google'da arattığımda Samsung'un linkteki modeli çıkıyor. Aynısını kullanmamı mı önerirsiniz?

Son düzenleme:
Evet. Aynısını almanızı öneririm. Sıfır olarak Türkiye'de bulmak zor. Aşağıdaki linklerde ikinci el olarak var. Bu belleğin çalışması lazım. Eğer bu da çalışmazsa 4 GB bellek takıp 12 GB yapmayı deneyin. O şekilde de çalışmazsa slot arızalı olabilir.

Evet. Aynısını almanızı öneririm. Sıfır olarak Türkiye'de bulmak zor. Aşağıdaki linklerde ikinci el olarak var. Bu belleğin çalışması lazım. Eğer bu da çalışmazsa 4 GB bellek takıp 12 GB yapmayı deneyin. O şekilde de çalışmazsa slot arızalı olabilir.

Dediğiniz gibi aynı marka ve model RAM satın aldım ve bugün montajını gerçekleştirdim. Sorunsuz şekilde çalışıyor. Bu konuda çok teşekkürler.
Benzer sorunu yaşayanlar için; ben ürünü bu linkteki ilandan aldım. Hızlı ve sağlam şekilde elime ulaştı.

Yeni konular

Geri
Yukarı