ASUS X542URR M.2 SSD'yi BIOS ve Windows görmüyor

Mert 5262

Femtopat
Merhaba ASUS X542URR laptop servisim M.2 slotumun NVMe desteklediğini söyledi. Ben de Kingston A2000 NVMe M.2 SSD aldım. Bugün taktığımda BIOS güncel olduğu halde hiçbir şekilde görmüyor M.2 slotum. Key bir slot aldığım SSD'de tam oturuyor. Sorun yok ama bir türlü görmedi ne yapmam lazım? Acil boşa para vermiş olmak istemiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu model NVMe SSD desteklemiyor olabilir. Sayfasında sadece M.2 SATA belirtilmiş. Windows'ta Disk Yönetimi'ni kontrol edin. Yeni taktığınız SSD'nin orada görünmesi lazım. Yeni birim diyerek çalıştıracaksınız ve kullanmak için bir harf atayacaksınız.

SSD görünmüyorsa sökün. Sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Slotta sonuna kadar iterek tekrar montajlayın. Bu kez görünecek mi diye kontrol edin. Yine görünmezse M.2 SATA SSD almanızı tavsiye ederim. Elinizdeki model arızalı da olabilir. O zaman iade/değişim yapmanız gerekir.

54.png

Bu model NVMe SSD desteklemiyor olabilir. Sayfasında sadece M.2 SATA belirtilmiş. Windows'ta Disk Yönetimi'ni kontrol edin. Yeni taktığınız SSD'nin orada görünmesi lazım. Yeni birim diyerek çalıştıracaksınız ve kullanmak için bir harf atayacaksınız.

SSD görünmüyorsa sökün. Sarı uç taraflarını silgiyle hafifçe silin. Slotta sonuna kadar iterek tekrar montajlayın. Bu kez görünecek mi diye kontrol edin. Yine görünmezse M.2 SATA SSD almanızı tavsiye ederim. Elinizdeki model arızalı da olabilir. O zaman iade/değişim yapmanız gerekir.

Eki Görüntüle 681691
Hiç bir şekilde görmedi biosta da yok fakat anlamadığım şey slot girişi nvme ssdlere uygun sataların sağ ve solunda iki ayrılmış kısım var benim slotumda sadece sağda nvme ssdler gibi giriş var satayı nasıl takıcam

O bağlantı M key olarak geçiyor. Neredeyse bütün M.2 portlarının bağlantı yeri o şekildedir. Yani M.2 SATA takılan portlarda iki tane çentik yoktur. Onlarda da tek çentik vardır. Hem NVMe SSD hem de M.2 SATA SSD o porta takılır. Fakat sizin cihazınız NVMe SSD desteklemiyor. Portla alakalı bir durum değil, anakart ile alakalı bir durum.

M.2 SATA SSD alınca bir farklılık yok. Daha önceki SSD'yi taktığınız gibi bunu da aynı şekilde takacaksınız.

Yeni konular

Geri
Yukarı