ASUS X550LN USB Boot Sorunu

Xeon

Kilopat
Makaleler
1
Merhabalar, bugün bir site üzerinden Windows 10 Home 64 Bit' in ISO dosyasını indirdim. Rufus sayesinde USB belleğime (16GB) Windows 10'u yazdırdım. Daha sonra USB'yi porta taktım ve bilgisayarın Boot Menu'sunu açtım. USB belleğimi seçip Enter tuşuna bastım fakat biraz bekledi ve tekrar kurulu olan Windows 8.1'i açtı bana. Bunu tüm USB portlarımda denedim. Hep aynı sonuç oldu. Nasıl çözebilirim? Özetle bilgisayarım USB portundan boot etmiyor. Sorun ne olabilir? Cevaplar için şimdiden teşekkürler :)

Bilgisayarın tam ismi: ASUS X550LN-XO007H

Son düzenleyen: Moderatör:
Öncelikle şunu sorayım, USB belleğinizi birinci sıraya taşıdınız mı menü de? Benim bilgisayarımda f12'ye basıp USB'yi seçtiğimde kurulumu açıyor doğrudan, siz de de olabilir belki?

Birinci sıraya taşımak derken? Benim notebookum da USB den format atmak için BIOS dan birinci sıraya almak gerekmiyor. Bilgisayar açılırken ESC tuşuna bastığımda Bilgisayarda takılı olan USB, DVD vs. varsa gösteriyor, seçmek istediğimin üstüne gelip Enter tuşuna bastığımda da normal şartlarda o seçtiğim aygıttan başlatması gerekiyor. Mesela Windows 8 DVD mi Boot Menu ekranından rahatça boot edebilirken USB mi edemiyorum. Sorun da bu zaten. Boot Menu de USB aygıtım gözükürken Enter tuşuna bastığımda kurulum ekranı yerine normal kurulu olan Windows 8.1 açılıyor.

Güncel.

Birinci sıraya taşımak derken? Benim notebookum da USB den format atmak için BIOS dan birinci sıraya almak gerekmiyor. Bilgisayar açılırken ESC tuşuna bastığımda Bilgisayarda takılı olan USB, DVD vs. varsa gösteriyor, seçmek istediğimin üstüne gelip Enter tuşuna bastığımda da normal şartlarda o seçtiğim aygıttan başlatması gerekiyor. Mesela Windows 8 DVD mi Boot Menu ekranından rahatça boot edebilirken USB mi edemiyorum. Sorun da bu zaten. Boot Menu de USB aygıtım gözükürken Enter tuşuna bastığımda kurulum ekranı yerine normal kurulu olan Windows 8.1 açılıyor.

Güncel.

Kusura bakmayın BIOS sisteminiz benim bildiğimden farklı demek ki. Ben kendi bilgisayarımda o yöntemle yapıyordum da.

Boot menüsünün fotoğrafını atarmısınız. Benim PC de HDD nin içindeki USB den boot edince başlatıyor işlemi.

Hallettim sorunu. Dediğim gibi bilgisayarım DVD den boot edebiliyor. Bende orijinal Windows 8 64 bit DVD ile formatı attım ve USB ile Windows açıkken yükselttim. Şuan Windows 10' dan yazıyorum :) Konu kilitlenebilir.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı