ASUS X555L için RAM ve SSD önerisi

anilcan07

Centipat
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Şu an bilgisayarım ASUS X555L.
i5 2.2-2.7 işlemci, NVIDIA 940M ekran kartı, 6 GB RAM mevcut.
Linki:
Biliyorum diziüstü bilgisayarlara parça ekle, çıkartma ve değiştirme kısmı zahmetli ve çoğunlukla mümkün olmuyor.
Ben LoL ve CS:GO oynuyorum 60FPS civarı alıyorum.
RAM ve SSD takıp oyun performansımı iyileştirmek istiyorum. Öncelikle arkadaşlar sizce RAM ve SSD'nin LoL performansına etkisi ne olur? Ve RAM ekran kartı konusunda şunları buldum:
RAM:
Frekansına baktığımda 1600 MHz olduğunu gördüm. Laptopun arkasını açtığımda böyle bir manzarayla karşılaştım.
RAM'lerin 4 GB'lık olanı ya anakarta kaynaklı ya da anakart bölümünde takılı olduğunu düşünüyorum.
Arkasındaki küçük bölümü açtığımda şöyle bir manzarayla karşılaştım.

va8EkO.jpg

Bu resimde görünen 2 GB'lik RAM'i çıkartıp yerine frekansı aynı 1600 MHz 8 GB'lik bir RAM takmam mümkün mü?
Şunları buldum seçenek olarak:

Ya da anakartta 4 takılı olduğu için 4 mü takmam gerekir?

SSD:
SSD'ye gelirsek laptoptaki DVD'yi çıkartıp bir aparatla DVD kısmına takmayı düşünüyorum. Bu konuda 2 sorum olacak. Oyunu.
Windows'u SSD'ye kurmam oyun performansımı çok etkiler mi? Harddiski çıkartıp SSD takabilirim de fakat DVD yerine takmak çok daha kolay olacak. İkinci olarak SSD önerileriniz nedir?
SSD özelik olarak yükleme ve indirme hızlarına GB kapasitelerine bakarak seçim yaptım.
M.2 SSD'lerin daha iyi olduğunu okuduğum için M.2'lerden seçtim.

Fikir ve önerilerinizi bekliyorum. Şimdiden çok teşekkür ederim.
Bir kişi de yorum yazmaz mı ya?
Sağ olun ya.

Son düzenleyen: Moderatör:
SSD BAYA FARK EDİYOR FPS YÜKSELİR ÇÜNKÜ OKUMA YAZMA HIZI BAYA ARTIYOR TABİ RAM DE AYNI ŞEKİLDE AMA EN FAZLA KAÇLIK RAM TAKABİLİRSİN O SLOTA BİLMİYORUM TEK 8 GB LIK RAM TAKABİLİRSEN ÇOK FAYDASI OLUR EKRAN KARTINDAN DA BİR HAYLİ YÜK ALIR O ZMAN DİYE DÜŞÜNÜYORUM

Merhaba, bende de aynı model var ve senin gibi yapmayı aklımdan geçiriyordum. 8 GB ram takmayı denedin mi acaba
Asus'un sitesine baktım. Ram 8 GB'a kadar destekliyormuş. Yani 4 gb 1600 mhz ddr3 Ram alman bence daha sağlıklı olur. 8 GB takılsa güzel olur fakat sorun yaratabilir.

Son düzenleme:
aynı cihaz bende var bende 2 gb çıkarıp ddr3 1600 mhz 8gb ram taktım cihaz okumadı. 4 gb 1600 mhz taktım yine okumadı.sanırım dual channel olmuyor.anakart dual channel desteğini sadece 1333 mhz olan ramlerde izin veriyor. elime 4 gb 1333 mhz ram gecerse deneyecegim .bende malesef 4 gb 1600 mhz kingston ram aldım sıfır boşuna.

Net bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen bu cihazı hangi ram ile yüksektebiliriz.

aynı cihaz bende var bende 2 gb çıkarıp ddr3 1600 mhz 8gb ram taktım cihaz okumadı. 4 gb 1600 mhz taktım yine okumadı.sanırım dual channel olmuyor.anakart dual channel desteğini sadece 1333 mhz olan ramlerde izin veriyor. elime 4 gb 1333 mhz ram gecerse deneyecegim .bende malesef 4 gb 1600 mhz kingston ram aldım sıfır boşuna.

Net bilgisi olan varsa yardımcı olsun lütfen bu cihazı hangi ram ile yüksektebiliriz.
Söylediğin iyi oldu dostum boş yere para vermeye gerek yok o zaman. Ssd takarak hızlandırmayı denerim.

Geri
Yukarı