Asus X555LN Maksimum RAM Desteği

PcNoob

Centipat
Merhaba arkadaşlar,

2014-2015 yıllarında aldığım ASUS K555L serisi laptopun anakart modeli buymuş. (X555LNB). Şu an üzerinde 8 GB RAM var. Ben internette aradım ama bu anakartın desteklediği maksimum RAM kapasitesini bulamadım. BIOS güncellemelerini, yeni sürücü güncellemelerini ASUS'un sitesinde görebiliyorum ama RAM kapasitesi hakkında bilgi vermiyor.

İşletim sistemi: Windows 10 64 Bit
İşlemci: Intel Core 5200U

Son düzenleyen: Moderatör:
Bellek: DDR3L 1600 MHz SDRAM, 1 x DIMM soketle maks. 8 GB SDRAM

Yani burada demek istediği boş olan soket bir tane sanırsam diğeri arkadaşın dediği gibi gömülü bulunuyor. Boş olan 1 tane soket de maksimum 8GB olabileceği söyleniyor.

Aynı cihazdan bende kullanıyorum. Menteşe problemi yaşadınız mı?
evet hocam yaşadım. bir kere bu yüzden tamire gitti.
12 GB sanırım. Nedeniyse 4GB gömülü RAM ve 1 adet boş yuvası var. Bizzat kullandığım ve içini açtığım cihaz.
hocam cevap için çok teşekkür ederim. iç kısımdaki gömülü dediğiniz rami de çıkarıp 2 tane 8 gb takabiliyor muyuz? aslında fan temizliği ve termal macun yenileme için içini açtığımda çok dikkatli bakmadım ama çıkarılabilir sanki çünkü kenarda hatırladığım kadarıyla slotlardan çıkarabilmek için klipsler var gibiydi.

evet hocam yaşadım. bir kere bu yüzden tamire gitti.

hocam cevap için çok teşekkür ederim. iç kısımdaki gömülü dediğiniz rami de çıkarıp 2 tane 8 gb takabiliyor muyuz? aslında fan temizliği ve termal macun yenileme için içini açtığımda çok dikkatli bakmadım ama çıkarılabilir sanki çünkü kenarda hatırladığım kadarıyla slotlardan çıkarabilmek için klipsler var gibiydi.
Direk anakarta gömülü onu sökme gibi bir şansınız yok. Tek slot var ona da almışken 16 gb almanızı tavsiye ederim.

Hocam DDR3 tek modül 16 GB RAM var mı, non-ECC olarak?
Var kardeşim 16GB tek modul bir sürü. İnterneti açıp bakarsan görürsün. Yalnız şu ana kadar ki üretilenler 1600MHz CL11 :( eğer 2133 MHz olsaydı, ben alacaktım.

çok teşekkür ederim hocam. peki 16 gb ve gömülü olan 4 gb birlikte istikrarlı çalışır mı? uyum problemi olmaz değil mi ?

Birlikte çalışmayacak gömülü RAM'ın ile alacağın RAM. Hangisinin frekansı yüksek ise o öncelikli çalışacak, diğeri yedek RAM'ın olacak. İhtiyaç duyarsa sistem kullanacak.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı