ASUS X556UF şarjdayken temassızlık yapıyor

enkei7

Kilopat
Merhabalar,

Son zamanlarda bilgisayarımı şarja taktığımda arada temassızlıktan dolayı “plug in” ve “on battery” ibarelerini görüyorum bilgisayarımda. Bunun bataryama zarar vereceğini düşünüyorum.

Olayın şarj aletinde mi yoksa şarj soketinde mi olup olmadığını nasıl anlarım?

Sorun şarj aletimde ise yenisini nereden alabilirim? Orijinal almak istiyorum.

Düzensiz voltaj akışı, elbette hiç bir devre içerisinde istenmeyen durumdur. Sorunun soketten kaynaklanıp kaynaklanmadığını deneyebilirsin.

Senin adaptörünün ucu ile aynı bir uçlu adaptör bulabilirsen çevrende süper olur. Onunla tak ve sabit bir yerde tak elbette.

Eğer bir sorun çıkmaz ise senin adaptörün ucu arızalı olabilir.

Yine temassızlık olursa sokette bir gevşeme, kablo temassızlık gibi bir şey olabilir. Bunun da işinin ehli bir tamirci tarafından gerek yenisi ile değiştirilmesi, gerek lehimlenerek çözülmesi gerekir.

@Furkan17TR Merhaba,

Dediğiniz gibi güvendiğim bir tamirciye gittim. Başka adaptör denediler onlarda da temassızlık oldu yani soketle alakalı bir durum varmış aslında. Laptop bakımı + soketin tamiri için 200 lira verdim.

Olay bununla bitmedi. Eski adaptörümde bir sorun olduğunu, yeni bir adaptör almam gerektiğini söyledi, eskisini de 35 TL'ye sayabileceğini söyledi ama ben eski adaptörümü vermedim doğal olarak. Eve geldiğimde eski adaptörle denedim bilgisayarımı ve de çalıştığını ve temassızlık yapmadığını gördüm...
Eskisini oradayken denetmedi yeni adaptörle denedim sadece sorunun çözülüp çözülmediğini.

Satın aldığım yeni adaptör: Pars Power PRS-011. Acaba bunu ileride kullansam sıkıntı yaratır mı? 1. kalite muadil diye sattılar bunu çünkü

Kıssadan hisse; siz siz olun ne kadar güvenirseniz de şüpheyle yaklaşın her satıcıya. Normalde gittiğim tamirciye evimi arabamı emanet ederdim:(.

@Furkan17TR Merhaba,

Dediğiniz gibi güvendiğim bir tamirciye gittim. Başka adaptör denediler onlarda da temassızlık oldu yani soketle alakalı bir durum varmış aslında. Laptop bakımı + soketin tamiri için 200 lira verdim.

Olay bununla bitmedi. Eski adaptörümde bir sorun olduğunu, yeni bir adaptör almam gerektiğini söyledi, eskisini de 35 TL'ye sayabileceğini söyledi ama ben eski adaptörümü vermedim doğal olarak. Eve geldiğimde eski adaptörle denedim bilgisayarımı ve de çalıştığını ve temassızlık yapmadığını gördüm...
Eskisini oradayken denetmedi yeni adaptörle denedim sadece sorunun çözülüp çözülmediğini.

Satın aldığım yeni adaptör: Pars Power PRS-011. Acaba bunu ileride kullansam sıkıntı yaratır mı? 1. kalite muadil diye sattılar bunu çünkü

Kıssadan hisse; siz siz olun ne kadar güvenirseniz de şüpheyle yaklaşın her satıcıya. Normalde gittiğim tamirciye evimi arabamı emanet ederdim:(.
Çakal ya.

Madem soketi yenilemiş, niye adaptör değişimi yapıyor ki :) Birde 35 liraya sayacakmış. Peh yalanlarına senin be.

Bence orijinal şarj aleti ile devam edin :) Ama o kabloyu çok hareket ettirmeden kullanın.

Kabloyu getirip sokete taktıktan sonra bir defa düzeltme hareketi yapın, sonra bir daha da hareket ettirmeyin.

Bu şekilde, eğer adam işçiliği düzgün yaptıysa uzun yıllar boyu kullanabilirsiniz

Geri
Yukarı